21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu obsadí prázdné Radniční domy

21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu obsadí prázdné Radniční domy

21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu obsadí prázdné Radniční domy

Výstava více než 40 současných umělců připravená speciálně pro prázdné Radniční domy kousek od Staroměstského náměstí, multimediální one man show YOUARENOWHERE držitele ceny OBIE Andrew Schneidera, izraelský pohybový projekt s tématem násilí na palestinských územích, další divadelní a taneční představení ze zahraničí, premiéry českých souborů Kolonie z.s., Masopust, Wariot Ideal i performerů Terezy Hradilkové, Žana Loose a Stanislava Majera, představení a dílny pro děti včetně animovaného představení holandského souboru TAMTAM - objektentheater, Fórum budoucnosti III a další debaty na aktuální témata, videoart, umělecké knihkupectví a bar s DJs... „To vše a daleko více nabídne 21. ročník mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu, který si za dobu své existence získal pověst akce s inovativními, nezvyklými a jedinečnými uměleckými projekty všech žánrů. Letos festival proběhne již od 30. září do 8. října 2016 v nevyužívaných Radničních domech, které se stanou jeho hlavním centrem, a dále v pražských divadlech Archa, Ponec a ve Studiu Hrdinů,“ dodávají zástupci festivalu.

Festival letos v Divadle Archa a divadle Ponec nabídne osm zahraničních souborů. Program zahájí izraelský tanečník a choreograf Arkadi Zaides s tanečně-multimediálním projektem Archive. „Jeho tématem se stalo násilí na palestinských územích natočené přímými aktéry dění na místě,” přibližuje dramaturg Pavel Štorek. Slovenskou scénu zastupuje Divadlo SkRAT s inscenací Extrakty a náhrady, která obdržela na festivalu Nová Drama/New Drama 2016 Cenu bratislavského diváka i Hlavní cenu odborné poroty. Dalšími hosty bude italský umělec Alessandro Sciarroni s choreografií Untitled, nizozemský performer, hudebník a výtvarný umělec Julian Hetzel s představením I’m Not Here Says the Void a v produkci CAMPO do Prahy poprvé přijíždějí mladí vlámští umělci Robbert&Frank / Frank&Robbert s představením To Break: The Window Of Opportunity. Z Kanady hostuje choreografka a performerka Dana Michel s inscenací Yellow Towel a festival vyvrcholí newyorský umělec Andrew Schneider s multimediální one man show YOUARENOWHERE. „Za ni Schneider obdržel významnou americkou divadelní cenu OBIE 2015,” vyzvedává Pavel Štorek.
V Radničních domech proběhne také několik českých premiér: experimentální seskupení Kolonie uvede premiéru hudebně-performativní instalace Mocný až moc inspirované životem a dílem českých art brut umělců. Divadelní společnost Masopust představí Lidový kousek, autorský voiceband Ivany Uhlířové. Nové taneční sólo Švihla předvede  Terezy Hradilková, alternativní soubor Wariot Ideal připravil premiéru inscenace 28 dní. A v neposlední řadě se Žan Loose a Stanislav Majer zaměří na otázku, co je dnešní muž a co znamená mužství.
Letos více než kdy jindy najdou diváci v programu představení a dílny pro děti a jejich rodiče,” zdůrazňuje producentka Markéta Černá. Animované představení holandského souboru TAMTAM - objektentheater nazvané Zrezivělé hřebíky a další hrdinové je určeno pro děti od 6 let. Již zmíněné představení - oživlá vizuální instalace - To Break: The Window Of Opportunity Vlámů Robbert&Frank / Frank&Robbert je také určeno pro rodiče s dětmi od 8 let. V Radničních domech budou moci nejmenší zajít na představení Divadla b Malý pán na motivy stejnojmenného loutkového filmu, dokumentární inscenaci pro děti od 8 let Fialky a mejdlíčka souboru TisíciHRAn zasazenou do 50. let minulého století nebo na dílny Máš umělecké střevo nebo s knížkou D.E.S.I.G.N. (již plná) či workshop Praha jako puzzle.
Do Radničních domů pořadatelé zvou také na různé debaty - především již třetí pokračování Fóra budoucnosti, které se bude věnovat našim schopnostem přizpůsobit se změnám. Do diskuse na téma „Nesnáším změnu“ přizvali osobnosti, které mají s „žitím změny“ konkrétní zkušenosti - např. Petr Hanzel, Monika Michaelová, Milena Bartlová, Milan Gryndler, Blanka Dobešová, Marie Hlávková, Anna Hoganová nebo Petr Maňas. Dále se zde bude diskutovat třeba o budoucnosti Radničních domů nebo o smyslu mezinárodní kulturní výměny.

Zdroj: ArtsMarketing.CZ

Témata článku