26. ročník festivalu TANEC PRAHA je za dveřmi

26. ročník festivalu TANEC PRAHA je za dveřmi

26. ročník festivalu TANEC PRAHA je za dveřmi

Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla TANEC PRAHA 2014 opět přiveze to nejlepší, co soudobý světový tanec nabízí. Hlavní část programu otevře výrazná australská osobnost Lucy Guerin a zakončí kanadská hvězda Marie Chouinard, která poprvé osobně zavítá do České republiky. Speciálním hostem bude i Alain Platel, který představí svou novinku Coup Fatal 12 dní po světové premiéře. V bohatém měsíčním programu nebude chybět ani premiéra Spitfire Company, kratší díla v Evropských tanečních laboratořích, workshopy, ale samozřejmě i program pro děti a studenty. Festival TANEC PRAHA 2014 začíná 26. května, vrcholí 26. června a koná se ve 14 městech České republiky.
Novou kampaň festivalu vytvořilo duo kreativců Helena Suchá a Jaroslav Mašek. Ti se podívali na současný tanec „zvenčí“ a zamysleli se nad tím, jak tato umělecká forma na lidi působí a čím by mohla zaujmout široké publikum. Autorem fotografií je Hynek Alt, vedoucí Ateliéru fotografie VŠUP.
Kromě bohatého programu v Praze a regionech (významně narostl festival zejména v Plzni), představila již nyní ředitelka festivalu Yvona Kreuzmannová novinky příštích let. Zajímavostí je hlavní host příštího ročníku: významná německá choreografka Sasha Waltz, která vystoupí se svou skupinou v Praze a Plzni. Velmi dobrou zprávou pro český tanec je také informace, že v roce 2016 se bude v Plzni konat prestižní mezinárodní festival Spring Forward, pořádaný sítí Aerowaves, na němž se představí vybraných dvacet skupin současného tance z celé Evropy.

Tanec Praha opět nabídne několik programových celků:

TANEC PRAHA DĚTEM
Festival tradičně zahájí týdenní prolog věnovaný dětem, jeho letošním tématem je Taneční vzdělávání a kreativita do škol. Poslední květnový týden od 26. 5. do 1. 6. bude patřit dílnám a jejich prezentacím, diskuzím, vystoupením dětských souborů scénického tance, ale samozřejmě také představením pro děti. Na Den dětí to bude například inscenace Partituur původem chorvatské autorky žijící v Paříži a Amsterdamu Ivany Műller. Na představení, které vzniká teprve samotnou interakcí dětských diváků a jejich originálním ztvárněním pokynů, které dostávají do sluchátek, naváže v Centru současného umění DOX výtvarná dílna pro celou rodinu.

TANEC PRAHA HIGH-LIGHTS

Australský gala opening
Slavnostní zahájení hlavního programu patří poprvé jedné z vůdčích osobností australského současného tance Lucy Guerin. Ta se třemi tanečníky a třemi činoherci vytvořila inscenaci s názvem Conversation Piece, ve které si za klíčovou rekvizitu vybrali iPhone a jeho aplikace. „Umějí s nimi nahrávat, vracet sekvence, opakovat, doplňovat hudbou a vytvářet další roviny scénického obrazu. Umí ale také konverzovat „face to face“? To je hlavní otázka, kterou si s příjemnou nadsázkou i humorem kladou,“ prozrazuje ředitelka TANCE PRAHA Yvona Kreuzmannová. V představení jsou užívány texty v angličtině. Představení je ideální i pro diváky z kategorie teenage, kterým je tento způsob komunikace nejbližší.
2. + 3. + 4.6. | 20:00 | PONEC - divadlo pro tanec

Alain Platel v Praze 12 dní po světové premiéře
Belgický soubor les ballets C de la B uznávaného režiséra a choreografa Alaina Platela přijede se svou nejnovější inscenací Coup Fatal, a to 12 dní po světové premiéře ve Vídni na festivalu Tanzwoche. V novém projektu se setká vlámský performer se 14 africkými hudebníky, kteří se dokáží i nádherně hýbat, barokní árie promísí se zemitou hudbou Konga, rockem i jazzem. Hudební performance, nebo chcete-li taneční dialog dvou hudebních světů. Barokní hudba interpretovaná africkými umělci a propojená s jejich rytmy může být navíc zážitkem nejen pro milovníky tance, ale i hudby.
22. 6. | 20:00 | Hudební divadlo Karlín

Marie Chouinard jako událost sezony
Compagnie Marie Chouinard
navštívila TANEC PRAHA již dvakrát. V roce 2001 s retrospektivou Solos a v roce 2007 uvedla za živého doprovodu SOČRu Svěcení jara. Letos přijíždí Marie Chouinard do Prahy poprvé osobně: Uvede exkluzivní program postavený na silné hudební a výtvarné inspiraci. Svěcení jara doplní originální kus Henri Michaux: Mouvements, inspirovaný tvorbou belgicko-francouzského malíře a básníka. Navíc se představí sólový projekt IN MUSEUM, kde sama Marie Chouinard zatančí návštěvníkům Veletržního paláce Národní galerie v Praze podle jejich přání.
25. a 26. 6. | 20:00 | Hudební divadlo Karlín
26. 6. | 10:30 – 13:00 | Veletržní palác – Národní galerie v Praze

Premiéra Spitfire Company
Úspěšný český soubor Spitfire Company dosáhl na koprodukci festivalu, a tak uvede premiéru své nové inscenace Animal Exitus. V ní se režisér a choreograf Petr Boháč zabývá fázemi, jimiž prochází člověk vyrovnávající se s traumatem: šok, hněv, smlouvání, deprese, smíření a odevzdanost. Do práce zapojil dvě výrazné tanečnice Miřenku Čechovou a Báru Látalovou. Po pražské premiéře uvidí Animal Exitus 11. června i diváci v Plzni. „TANEC PRAHA pomohl najít další koproducenty. Tvůrčí rezidence projektu poskytli partneři v Hellerau u Drážďan a Brigittines v Bruselu, těšíme se na výsledek,“ doplňuje Yvona Kreuzmannová.
9.6. | 20:00 | PONEC - divadlo pro tanec

To ale nejsou zdaleka jediná lákadla letošního ročníku. Výrazná osobnost, „filosof současného tance“ Jérôme Bel uvede v Praze choreografický portrét bývalého tanečníka ve skupině Merce Cunninghama Cédric Andrieux a stálice švýcarské scény Philippe Saire představí svůj výtvarný projekt Black Out. Nechybí Evropské taneční laboratoře s kratšími kusy vybíranými na platformě Aerowaves a také originální Izraelky Iris Erez a Noa Zuk participující na Dnech Jeruzaléma v Praze.

TANEC PRAHA STUDENTŮM
I v tomto roce bude jedna z programových linií TANCE PRAHA 2014 určena výhradně studentům uměleckých škol (zaměření na tanec). Ústředním tématem linie budou dvě osobnosti současného tance Merce Cunningham a Jérôme Bel. Pojítkem těchto osobností se stal Cédric Andrieux, dlouholetý tanečník souboru Merce Cunningham Dance Company, který se stal tématem a zároveň interpretem jednoho z choreografických portrétů filozofa současného tance Jérôma Bela. TANEC PRAHA STUDENTŮM v letošním roce zahrnuje jak představení Jérôme Bel: Cédric Andrieux, tak master-class Cunninghamovy techniky a diskuzi.

5. 6. | 20:00  | PONEC – divadlo pro tanec
Jérôme  Bel (FR): Cédric Andrieux

6. 6. | 9:30 – 11:30 | PONEC – divadlo pro tanec
Cunningham technique
Master-class Cédrica Andrieuxe

6. 6. | 12:00 | PONEC – divadlo pro tanec
Jérôme Bel a Merce Cunningham
Od Merce Cunninghama k Jérôme Belovi, od rekonstrukce k dekonstrukci tance. Diskuse na téma díla „filosofa současného tance“ a reprezentanta „non-dance“ Jérôme Bela je v české kotlině ojedinělou příležitostí seznámit se s konceptualismem v tanci. Přednášku a diskuzi za účasti Cédrica Andrieuxe povedou: Mgr. Petr Tyc a prof. Mgr. Dorota Gremlicová, Ph.D.

DOPROVODNÝ PROGRAM
Jako pocta - „Hommage à Marie Chouinard“ - bude uvedena výstava Drawings, sbírka kreseb Marie Chouinard, a to po celou dobu hlavní části festivalu v divadle PONEC. Výtvarné umění a tanec bude tématem kulatého stolu pořádaného Tancem Praha spolu s Národní galerií v Praze a Centrem choreografického rozvoje SE.S.TA.
I letos festival TANEC PRAHA podporuje tanec ve veřejném prostoru. V návaznosti na spolupráci s reSITE z minulého roku, zahrnul letos do svého doprovodného programu 21. a 22.6. taneční část programu festivalu o veřejném prostoru a udržitelném plánování - EnviroCity. Duet JINX 103 švýcarského souboru Cie Jószef Trefeli zakončí své festivalové turné po České republice v Praze v Letenských sadech. Plánovány jsou diskuze po představeních a workshopy nejen pro tanečníky a performery v Praze i v regionech.

TANEC PRAHA v regionech
Festival letos probíhá celkem ve 14 městech ČR. Není tedy zdaleka koncentrován jen na Prahu, současný tanec přivítají i Brno, České Budějovice, Český Krumlov, Hradec Králové, Choceň, Jihlava, Klatovy, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň, Nečtiny a Valašské Meziříčí.
Největší program z regionálních měst nabídne Plzeň, ve které se podařilo navázat spolupráci hned s několika významnými místními partnery. K již tradiční Moving Station a Pap-rně se nově připojilo i Divadelní léto pod plzeňským nebem a festival Náplavka k světu. Tříletá spolupráce (2014 – 2016) je plánována i s Plzní 2015 - Evropským hlavním městem kultury.

Více informací naleznete na www.tanecpraha.cz Zdroj: Tanec Praha

Témata článku