68. ročník Fringe Festivalu v Edinburghu přivítá české umělce

České scénické umění má opět šanci vystoupit na největší přehlídce divadelního a scénického umění Edinburgh Festival Fringe ve dnech 7. – 30. srpna 2015. Česká sezóna Czech Showcase 2015 hostí čtyři inscenace. Na letošní Fringe se tak představí adaptace Havlovy Audience Antiwords v podání Spitfire Company, produkce Dolls souboru Cirk La Putyka, taneční projekt Korekce skupiny VerTeDance a duet Terezy Ondrové a Petera Šavela Boys Who Like to Play With Dolls. Čeští umělci vystoupí během jediného měsíce celkem třiašedesátkrát na čtyřech různých místech v Edinburghu. České centrum Londýn již popáté podpoří účast českých umělců.
Fringe nabízí jedinečnou možnost ukázat českou taneční a divadelní tvorbu početnému mezinárodnímu odbornému i laickému publiku. Zároveň je, vzhledem ke srovnání se stovkami jiných špičkových souborů z celého světa, velkou výzvou především pro samotné umělce. V posledních letech zaznamenali čeští tanečníci vynikající úspěchy v podobě příznivých recenzí, festivalových cen (tři ceny Herald Angel, dvě nominace na Total Theatre Award etc.) a pozvání na festivaly ve Velké Británii i ve světě. Tyto zkušenosti ukazují, že české nonverbální divadlo kvalitativně obstojí i v konkurenci současného světového dění.
Letošní výběr se soustředí na etablované soubory českého pohybového divadla a tance, které na Fringe již v minulých letech vystupovaly. „Žánrově různorodá představení – současný tanec, nový cirkus, pohybové divadlo – spojuje schopnost originálního vyjádření a strhující výkony interpretů ve fyzicky náročných choreografiích. Napříč představeními se pak nesou témata omezení a nesvobody, ať již vnitřní, tvůrčí nebo společenské, a možností, jak se s nimi vypořádat. Náročná látka je však vždy zpracovaná s překvapivým nadhledem a vtipem,“ říká Tereza Porybná, ředitelka Českého centra Londýn.
Do prostoru ZOO Venues se po dvou letech vrací VerTeDance s inscenací Korekce. Inscenace režiséra Jiřího Havelky s živým doprovodem Clarinet Factory sbírá ocenění (Taneční inscenace roku 2014, Cena Divadelních novin 2014 ad.) a příznivé kritiky už od loňské premiéry. V červnu dokonce soubor získal hned dvě hlavní ocenění na prestižním BE festivalu v Birminghamu. Na Fringe se také po čtyřech letech vrací Cirk La Putyka, tentokrát s inscenací Dolls. Směs tance, akrobacie, hudby a vizuálního divadla zkoumá fenomén umělých nápodob člověka a jeho vliv na naše životy. Diváci ji uvidí v cirkusovém stanu Underbelly, jedné z nejnavštěvovanějších scén na Fringe. Cirk La Putyka byl na svém posledním Fringe angažmá nominován na cenu Total Theatre Award 2011.
Ve stáji Aurory Novy (jeden z organizátorů Czech Showcase) je letos i Spitfire Company s inscenací Antiwords . Soubor již obdržel cenu Herald Angel z Fringe 2013 za One Step Before the Fall. Spitfire vystoupí v sále Summerhall, bývalé veterinární školy a dnes jednoho z neformálních festivalových center.
Do oficiálního programu jedné z mála celoročně provozovaných tanečních institucí DanceBase se dostala taneční dvojice Tereza Ondrová a Peter Šavel se svou inscenací Boys Who Like to Play with Dolls. Zpracovává problematiku genderu vycházející z fyzické podobnosti obou protagonistů, vloni se stal součástí tzv. European Top 20 Priority Companies 2014 každoročně vybíraných mezinárodní sítí Aerowaves.

Program Czech Dance Showcase:
Dolls
– Cirk La Putyka
Underbelly – Circus Hub
The Lafayette
7. – 29. srpna v 15.25 hodin (s výjimkou 12., 18., 24. 8. 2015)

Korekce – VerTeDance
ZOO Southside
11. – 19. srpna, 20. 15 hodin

Boys Who Like To Play With Dolls – ALT@RT
Dancebase
12. – 22. srpna ve 13. hodin (s výjimkou 17. 8. 2015)

Antiwords – Spitfire Company
Summerhall – Old Lab Venue
10. – 30. srpna ve 20.25  hodin (s výjimkou 17. a 24. 8. 2015)

Zdroj: Česká centra

Témata článku