Aerowaves Spring Forward v Plzni

Aerowaves Spring Forward v Plzni

Aerowaves Spring Forward v Plzni

Historicky poprvé se odehraje putovní festival mladé evropské taneční tvorby Aerowaves Spring Forward v České republice. Za jediný víkend 22. – 24. dubna 2016 bude na šesti scénách v Plzni uvedeno 22 představení od umělců z 19 zemí světa. Plzeňskému publiku festival nabízí evropská díla především v prostorách DEPO2015, které se díky hlavnímu partnerovi akce, společnosti Plzeň 2015 o.p.s., stane epicentrem dění, a každý večer od 19 hodin v Novém divadle.
„Ne náhodou je místem konání právě Plzeň. V době, kdy se Plzeň ucházela o titul Evropské hlavní město kultury, Yvona Kreuzmannová, česká reprezentantka v síti Aerowaves působící ve funkci Associate Director, navrhla pořadatelství Spring Forward pro Českou republiku a po všech peripetiích se ho podařilo prosadit v nemalé konkurenci dalších zemí resp. měst na rok 2016. Festival je symbolickým pokračováním Evropského hlavního města kultury,“ dodávají organizátoři.
Tradice této akce začala před 5 lety v Lublani (2011), ale Aerowaves network funguje již 20 let. Po Slovinsku se festival konal v italském Bassano del Grappa, dále v Zurichu, Umea (EHMK 2014), Barceloně a nyní Plzni. Příští rok bude v dánském Aarhusu (EHMK 2017), dále v Sofii, Paříži a roku 2020 Rijece (nově potvrzené EHMK).
Švédská Umea byla prvním Evropským hlavním městem kultury, které zajistilo festivalu Spring Forward adekvátní podmínky. Principem akce je, že představí co nejvíce z dvacítky děl, která vyberou na základě hlasování reprezentanti cca čtyřiceti evropských zemí, a to z několika stovek děl mladých evropských tvůrců. Loni se jich hlásilo přes 500, z nichž bylo hlasováno o dvacítce nejzajímavějších pro uvádění v roce 2016, tzv. Twenty16.
„Samozřejmě nelze očekávat, že místní diváci absolvují celý maratón devatenácti děl za 2,5 dne, to je součástí nelehké práce profesionálů ze všech koutů světa, kterých se do Plzně sjede rekordní počet 220. Plzeňské publikum však může stejně jako kdokoli jinde sledovat Stream Spring Forward 2016 tzn. přenosy představení na stránkách www.aerowaves.org. Z bohaté nabídky festivalu jsou místním divákům prioritně k dispozici vstupenky na všechny tři večery v Novém divadle, kde uvidí pět velmi různorodých děl,“ říkají organizátoři.
V pátek 22. dubna od 19:00 to bude koncert pro jediný nástroj, kterým je lidské tělo v podání Švýcarky Yasmine Hugonnet. Na její představení Le Récital Des Postures (není vhodné pro děti) naváže portugalský choreograf Luis Marrafa se svým dílem Home tematizujícím hledání domova a pocitu sounáležitosti. V jeho díle má své místo i deset českých tanečníků, kam se úspěšně nominovali i rodáci z Plzně.
Sobotní večer 23. dubna stráví diváci ve společnosti pěti tanečníků pulzujících m.j. kolem otázky, zda lze mít potěšení ze zabíjení a účasti na násilí? Představení Collective Loss of Memory vytvořila řadou cen ověnčená slovensko-řecká dvojice Jozef Fruček & Linda Kapetanea pro soubor DOT504. Loni získalo hlavní cenu České taneční platformy: Taneční inscenace roku.
Nedělní večer 24. dubna bude patřit Italce Francesce Pennini v  dílku 10 Miniballeti a řeckému  Christosovi Papadopoulosovi, který se inspiroval románem Vlny Virginie Woolfové v díle s názvem Elvedon.
Kromě těchto večerů lze navštívit také představení v Autobusové hale DEPO2015. Tam lze např. hned v pátek 22. dubna od 17:30 posoudit pokrok choreografické tvorby v Rusku díky souboru Vozdukh dance company, nebo v pozdních večerních hodinách (22:30) dialog živé hudby s tancem Francouze Christiana Ubla s Kylie Walters.
V sobotu a neděli bude DEPO2015 epicentrem dění. Za pozornost stojí především úspěch české skupiny ME-SA, která 24. dubna ve 12:00 uvede v rámci hlavního programu inscenaci Let Me Die in My Footsteps. Tu pro české tanečníky a slovinského kytaristu vytvořil Španěl Renan Martins de Oliviera. Dále bude 24. dubna od 15:00 připraveno sólo This is the Title finského choreografa Ima Iduozee.
Vstupenky na představení lze zakoupit na www.goout.cz či osobně na recepci DEPO2015 v Presslově ulici v Plzni.
Další díla budou uvedena v Moving Station, v Klempírně DEPO2015, studiové scéně Nového divadla a Papírně, nicméně vzhledem k omezené kapacitě budou určena prioritně zahraničním profesionálům. Zájemci však budou mít příležitost sledovat přenosy z těchto představení přímo na webových stránkách www.aerowaves.org
Pod názvem Czech Encores jsou na programu i další domácí umělci: Martina Hajdyla Lacová & Stano Dobák a Tereza Ondrová & Peter Šavel.
Díky mimořádné aktivitě Tance Praha v zahraničí přitáhl festival Aerowaves Spring Forward 2016 bezkonkurenčně nejvyšší počet zájemců – profesionálů i médií ze všech koutů světa. Svou účast potvrdilo 220 osobností z Evropy i zámoří, je to poprvé, kdy počet zahraničních hostů překročil 200. Registrace byla z důvodu kapacity sálů ukončena a na nejednoho zájemce se tak již nedostalo,“ uvádí ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.
„Konání Aerowaves Spring Forward v Plzni je důkazem, že pokračuje odkaz projektu Evropské hlavní město kultury.  Ať už tím, že v Plzni přivítáme na 300 zahraničních hostů nebo i díky místům konání – DEPO2015 i Nové divadlo vznikly díky projektu Evropské hlavní město kultury, v roce 2015 se otevřela i rekonstruovaná Moving Station. Jsem rád, že dlouholetá spolupráce s Tancem Praha a Yvonou Kreuzmannovou vrcholí takto významnou akcí,“ říká programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Zdroj: Tanec Praha

Témata článku