Balet Jihočeského divadla chystá dvě baletní premiéry

Balet Jihočeského divadla chystá dvě baletní premiéry

Balet Jihočeského divadla chystá dvě baletní premiéry

Po létě na českokrumlovské točně se soubory Jihočeského divadla vrátily na českobudějovické scény. V nové sezoně proběhnou dvě baletní premiéry a již tento měsíc se v DK Metropol uskuteční Baletní gala.

Od července tohoto roku převzal pozici uměleckého šéfa baletu Jihočeského divadla Lukáš Slavický, který dlouhodobě působil v angažmá Bavorského státního baletu v Mnichově jako první sólista. „Již v uplynulé sezoně se s prostředím Jihočeského divadla a všemi složkami baletního souboru pozvolna seznamoval a baletní repertoár pro následující sezonu je již plně v jeho kompetenci. Jedním z úkolů nového vedení baletu je zejména rozšíření baletního repertoáru tak, aby byl jeho záběr kombinací různých baletních stylů, klasický balet nevyjímaje. Tento repertoár by měl být prostorem nejen pro taneční portréty významných choreografů, ale měl by dát prostor také mladým českým choreografům. Baletní program pak bude ve spolupráci s Ateliérem 3D doplněn o doprovodné akce k inscenacím a vzdělávací programy, jako jsou workshopy, výstavy a semináře, taneční dílny pro veřejnost,“ dodávají zástupci Jihočeského divadla.
Hned v úvodu sezony připravuje nové vedení baletu večer s názvem Baletní gala #1 a podtitulem Špičkový balet nejen na špičkách. Na prknech divadelní scény DK Metropol vystoupí 21. října 2016 hosté z tuzemských i zahraničních divadel - ND Praha, ND Brno, DJKT Plzeň, Finského národního baletu, Estonského národního baletu, Landestheater Salzburg a Bavorského státního baletu. Kromě nich se v rámci tohoto večera představí soubor baletu JD nejen tancem, ale i vlastními choreografiemi.
První baletní sezona Lukáše Slavického v Jihočeském divadle nese název S vášní. „Zrcadlí vášeň, se kterou se tanečníci a choreografové vrhnou do práce, aby pro diváky připravili co nejkrásnější zážitky,“ vysvětluji zástupci Jihočeského divadla.
První baletní premiérou budou dvě choreografie ve večeru nazvaném Shakespeare & Stravinskij. První z nich je nový jednoaktový balet A on ji miluje... na motivy her Williama Shakespeara od Mageda Mohameda, druhou část večera bude tvořit nastudování baletu Svěcení jara Paulem Juliusem na hudbu Igora Stravinského s použitím techniky tance na špičkách. Premiéra se uskuteční 2. prosince 2016.
Druhý premiérový večer se uskuteční 31. března 2017 a bude patřit mladým choreografům (Ondřej Vinklát, Marek Svobodník, Viktor Konvalinka, Štěpán Pechar) tvořícím ve volném uskupení Dekkadancers.
Balet Jihočeského divadla  také plánuje účast na jarním Baletním gala v Mnichově a v červnu 2017 na Tanečním festivalu v německém Giessenu.
V baletním souboru došlo k personálním změnám, noví členové jsou Teegan Kollmann z Kanady, Alkisti Angelatou z Řecka, Sebastiana Mazzia z Itálie a Marie Vilette z Francie.  Aktuálně čítá soubor 15 tanečníků a posílen je také o čtyři stážistky z Japonska.
I v letošní sezoně bude při Jihočeském divadle pracovat baletní škola, která je zaměřena na výuku klasického baletu, moderního a lidového tance.

Zdroj: Jihočeské divadlo

Témata článku