Balet Národního divadla chystá pro tuto sezonu tři premiéry

V letošní sezoně se v Národním divadle v Praze uskuteční tři baletní premiéry. První bude Louskáček a Myšák Plyšák v choreografii Petra Zusky, jako druhá se představí Sněhová královna Michaela Cordera. Sezonu uzavře premiéra komponovaného večera nazvaného Vertigo, v rámci kterého budou představeny tři choreografie. Jejich autory budou Radu Poklitaru, Mauro Bigonzetti a Alexander Ekman.
Sezonu 2015/2016 zahájí Balet Národního divadla premiérou baletu Louskáček a Myšák Plyšák. Po deseti letech uvádění verze režiséra a choreografa Youriho Vàmose se chystá inscenace úplně nová, jejímž tvůrcem je Petr Zuska, choreograf a umělecký šéf baletu Národního divadla. Vánoční pohádku, jejíž kořeny vyrůstají z příběhu E. T. A. Hoffmanna, představí v novém duchu. „Za tónů krásné, notoricky známé Čajkovského hudby se bude odvíjet příběh plný poetiky, humoru, obrazů a kouzel. Kouzel zimy, adventního a vánočního času, tajemné Prahy, českých či středoevropských tradic vánočních svátků a pochopitelně neohraničitelné svobody, imaginace dětské duše a snů,“ dodávají zástupci baletu ND. Premiéry se uskuteční 3. a 4. prosince 2015 v Národním divadle.
Druhá premiéra sezony bude uvedena 3. a 4. března 2016 na jevišti Státní opery. Půjde o baletní ztvárnění známé pohádky Hanse Christiana Andersena Sněhová královna. Tato inscenace byla vytvořena v roce 2007 pro Anglický národní balet britským choreografem Michaelem Corderem. Příběh dívky Gerdy a chlapce Kaye, kterého krutá královna uvězní ve svém zámku, je podobenstvím o síle přátelství a lásky lámající ledy a zákeřná kouzla. Kromě náročných tanečních partů a pohádkové scénografie se diváci mohou těšit na krásnou hudbu Sergeje Prokofjeva.
Třetí premiérou bude 9. a 10. června 2016 na Nové scéně Vertigo. Komponovaný večer reprezentující esenci díla trojice současných evropských tvůrců tanečního divadla. Moldavana Radu Poklitaru, Itala Maura Bigonzettiho a Švéda Alexandera Ekmana. „Na rozdíl od všech předchozích, v minulosti uváděných tzv. triptychů, tento nebude mít žádnou konkrétní dramaturgickou linku či jednotící téma. Naopak. Tři, navzájem ostře kontrastující poetiky těchto umělců a jejich opusů, vytvářejí magickou kombinaci lyriky, nostalgie, humoru i bláznivé absurdity… Pozor! To vše dohromady může vyvolat pocity závratě – tedy Vertigo,“ uzavírají zástupci baletu ND.

Zdroj: Národní divadlo

Témata článku