Balet v kině otevírá novou sezonu baletem Romeo a Julie Kennetha MacMillana

Balet v kině otevírá novou sezonu baletem Romeo a Julie Kennetha MacMillana

Balet v kině otevírá novou sezonu baletem Romeo a Julie Kennetha MacMillana

Kenneth MacMillan patřil k významným choreografům 20. století. Čeští diváci budou mít možnost zhlédnout jeho choreografii baletu Romeo a Julie 22. září 2015. V hlavních rolích vystoupí Sarah Lamb a Steven McRae z Královského baletu v Londýně. Přenos promítne pražské Bio Oko i devět mimopražských kin.
Právě letos slaví MacMillanův balet padesát let od okamžiku, kdy ho poprvé představil londýnskému publiku v Covent Garden. Za tu dobu se v hlavních rolích milenců z Verony vystřídaly desítky baletních hvězd od Margot Fonteyn a Rudolfa Nurejeva počínaje a Natalií Osipovou a Carlosem Acostou konče.
„Pro plavovlasou primabalerínu Sarah Lamb, která i ve zralém uměleckém věku oslňuje svojí stále dívčí tváří, sněhobílou pletí i výsostnou taneční technikou, je právě role mladistvé Julie důkazem, že v alternaci s mladší generací zářících hvězd typu Natalie Osipové či Francescy Hayward naprosto spolehlivě obstojí. Stejně tak Steven McRae, který se po jejím boku představí v roli Romea, patří k baletním pilířům londýnské první scény. Rodák ze Sydney hltal v pubertě filmy s Fredem Astairem a Genem Kellym a právě k Fredu Astairovi bývá s nadsázkou přirovnáván, neboť jeho taneční rejstřík je neuvěřitelně bohatý – těžko by šlo nalézt druhého baletního velmistra, který s přehledem zvládá náročné baletní figury klasických opusů a přitom exceluje i v současném scénickém tanci,“ říkají organizátoři přenosu.
Právě rok 2015 je pro Královský balet jubilejní vzpomínkou na vrcholné opusy britského choreografa skotského původu Kennetha MacMillana. V průběhu 20. století vnesl do svých baletních realizací psychologickou i emocionální drobnokresbu ústředních postav a proslul nevídaným počtem náročných celovečerních baletních opusů.

Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=yuTn5tsG1fM

22. září od 20:15 – přímý přenos
Praha – Bio Oko
Hradec Králové – Bio Central
Semily – kino Jitřenka
Žďár nad Sázavou – kino Vysočina
Ostrava – minikino
Rýmařov – kino
Šumperk – kino Oko
Havířov – kino Centrum
Hodonín – kino Svět
Uherské Hradiště – kino Hvězda

Více informací na www.baletvkine.cz

Zdroj: Balet v kině

Témata článku