Ballettissimo: nová premiéra v pražském Národním divadle již v březnu

Ballettissimo: nová premiéra v pražském Národním divadle již v březnu

Ballettissimo: nová premiéra v pražském Národním divadle již v březnu

Balet Národního divadla uvede jako druhou premiéru sezony komponovaný večer tanečních opusů význačných evropských choreografů, který v dramaturgii vystřídá inscenaci Amerikana III. Premiéra se uskuteční 5. a 6. března ve Státní opeře.
Ballettissimo
- název samotný evokuje jakousi hojnost baletu. Nabídnou ji tři evropští tvůrci v kombinovaném večeru, jehož leitmotivem jsou různé pohledy a možnosti použití klasické baletní techniky současnosti – a to jak v tradičním, tak velmi novátorském slova smyslu. Představení zahájí 1. symfonie D-dur Gustava Mahlera, opus, který vytvořil umělecký šéf Baletu Národního divadla v Praze Petr Zuska pro svůj soubor v roce 2010 a který měl svou světovou premiéru na výstavě EXPO v čínské Šanghaji.
Závěr večera patří Ludwigu van Beethovenovi a jeho 7. symfonii A-dur v choreografii Uwe Scholzeho. Tento světoznámý německý tvůrce, který před 10 lety velice předčasně zemřel, byl mnoho let šéfem baletního souboru v Lipsku a je často označován za „Balanchina Evropy“.
Mezi těmito dvěma symfonickými a již uvedenými díly se jako kontrast objeví opus zcela nový, Reflections on the Fate of Human Forms. Jeho tvůrcem je Ital Jacopo Godani, který patří mezi významné osobnosti současné evropské taneční scény. Zdroj: Balet ND

Témata článku