Bavorský balet v divočině – v NP Šumava u Prášil v pátek a v sobotu

Bavorský balet v divočině – v NP Šumava u Prášil v pátek a v sobotu

Bavorský balet v divočině – v NP Šumava u Prášil v pátek a v sobotu

Slunečná u Prášil na Šumavě, v místě které ještě před rokem 1989 používali vojáci jako tankovou střelnici, bude dějištěm hostování Bavorského státního baletu, který zde uvede svůj projekt Balet a divočina. Představení se konají 12. a 13. června pod širým nebem v místě obklopeném nádhernou šumavskou přírodou. Poprvé se takovýto program uskutečnil před deseti lety v německém Neuschönau. Projekt se několikrát opakoval, ale vždy jen na území Německa. Až nyní ztvárnění přírodních krás lidskými těly přivezou tanečníci do Čech, na Šumavu.
Je to pro mě zadostiučinění, přivést mladé tanečníky, kteří jsou z různých koutů Evropy, do míst, ze kterých jsem musel odejít, abych mohl svobodně a na mezinárodní úrovni pracovat. Žádný z těchto mladých tanečníků dobu totality a železné opony nezažil, což je skvělá věc a o to je to větší symbolika, že v místě, kde jezdily, kde se otáčely a kde střílely mnohatunové tanky, které měly za úkol především ničit a zabíjet, teď budou tančit krásní mladí lidé, kteří mají především obohatit lidského ducha, pobavit, potěšit a ukázat divokou přírodu jinak,“ říká dlouholetý umělecký ředitel Bavorského státního baletu Ivan Liška.
Já přírodu miluji odmalička. Je mojí inspirací, je místem pro můj odpočinek, příroda a divočina mi dodává novou energii. My lidé jsme z divočiny vzešli. Ušli jsme dlouhou cestou plnou úžasného pokroku, až mnohdy na ty své původní kořeny zapomínáme. A právě ty nám má připomenout představení Balet a Divočina, které se musí odehrávat venku v přírodě, aby člověk vnímal nejen hudbu, tanec, ale i vůni přírody, šelest větru, její zvuky. Tím je to představení jedinečné a jsem přesvědčený, že nadchne i ty, pro které balet moc neznamená,“ doplňuje Ivan Liška. S nápadem přivézt inscenaci Balet a divočina na Šumavu přišli na sklonku loňského roku členové vedení Národního parku Bavorský Les a Národního parku Šumava. Je totiž jedinečným důkazem toho, jak úzká spolupráce existuje mezi oběma parky a také mezi ministerstvy životních prostředí, která nad akcí převzala záštitu.
Balet a divočina je sestavené ze tří kusů – Luce Ivana Lišky, Concertante Hanse van Manena a Jardi Tancat (Uzavřená zahrada) Nacho Duata. „Luce připomene důležitost slunce, které nám dává právě světlo a tím i život. Bez slunce a světla by na Zemi nebylo nic. My to bereme jako samozřejmost, ale musíme si toho vážit. Concertante zaujme svými kostýmy, které souvisí s přírodou. A Uzavřená zahrada, k tomu prozradím pouze podtitul – od úsvitu do soumraku,“ přibližuje choreografie Ivan Liška.

Ivan Liška je světově uznávaným baletním umělcem, který 20 let působil ve slavném hamburském souboru Johna Neumeiera i jako sólista. Nyní je úspěšným ředitelem Bavorského státního baletu se sídlem v Mnichově, který vede už 17 let. „Od začátku své kariéry jsem chtěl spolupracovat s důležitým choreografem, tvořit nová díla. Jako sólista jsem tančil klasiku, například Dámu s kaméliemi, Louskáčka a další, ale cením si hlavně i originálních děl jako Peer Gynt nebo Odysseus,“ vzpomíná Ivan Liška, který za svoji práci získal vysoká státní ocenění Bavorska a to řád za zásluhy a řád Maxmiliána II., jejímiž nositeli je vždy pouhá stovka osobností. „Těchto ocenění si pochopitelně nesmírně vážím, stejně jako toho, že jsem byl doporučen kolegou Petrem Zuskou do Umělecké rady Národního divadla v Praze. Na své rodiště jsem totiž nikdy nezapomněl a jsem rád, že se mi splnilo to, co jsem chtěl, tedy pracovat na mezinárodní úrovni a můžu pozvedávat taneční kulturu v Evropě a tedy i v Česku,“ dodává.

Představení Balet a divočina, se na Slunečné u Prášil odehraje celkem čtyřikrát v pátek 12. a v sobotu 13. června vždy od 16:00 a od 20:30 hodin. Vstupenky jsou v prodeji buď na informačních střediscích Správy NP Šumava v Plzni, v Českých Budějovicích, Kvildě a Kašperských Horách nebo v e-shopu. Zdroj: NP Šumava, www.npsumava.cz a Bayerisches Staatsballet München

Témata článku