Blíží se ostravská premiéra baletu Chaplin

Blíží se ostravská premiéra baletu Chaplin

Blíží se ostravská premiéra baletu Chaplin

Premiéra baletu Chaplin Maria Schrödera se uskuteční 19. listopadu 2015 v ostravském Divadle Jiřího Myrona. V hlavních rolích diváci uvidí Sergia Méndeze Romera nebo Kokiho Nishioku v roli Chaplina. Tuláka budou alternovat Chiaro Lo Piparo, Brígida Pereira Neves a Amelie Waller.
Nejen umělecké, ale i osobní osudy sira Charlese Spencera Chaplina mladšího se staly námětem současného baletu německého choreografa Maria Schrödera, který byl uveden v Lipském baletu před pěti lety.
„Hrozně rád dělám balety o lidech. Zajímají mě osobnosti a umělci z minulosti a přítomnosti, kteří reflektují svoji dobu jako například Jim Morrison ve svých písních nebo Charlie Chaplin ve své tvorbě. Co mají tyto osobnosti společného? Jsou to snílkové, vizionáři, prožívají strach, obavy a mají mnoho společného s námi. Nedělám balety o nich kvůli jejich slávě, ale proto, že si kladou existenciální otázky, které se nás dotýkají i dnes. Myslím si, že Chaplin a Morrison můžou být paralelou k nám samotným, k době, ve které žijeme,“ říká Mario Schröder.
„Protože ale, jak Mario Schröder zdůrazňuje, nelze filmovou postavu přenést na jeviště ,jedna k jedné‘, rozhodl se ve svém autorském baletu z Chaplina udělat postavy dvě. Tato myšlenka se ukázala nejen jevištně šťastnou, ale zaujala i ,Charlieho‘ dceru Geraldinu Chaplinovou, s níž se choreograf ještě před uvedením svého nového titulu setkal,“ říkají zástupci baletu NDM. „Geraldinu Chaplinovou nadchla myšlenka, že jejího otce budou představovat dva tanečníci – člověka Chaplina muž a Chaplina-Tuláka žena,“ dodává Schröder.
Významným propojením ostravské inscenace baletu Chaplin i choreografa Maria Schrödera s domovskou scénou v Lipsku bude také účast tanečnice Amelie Waller – sólistky, která roli Tuláka (Trampa) v původní lipské inscenaci po mnoho večerů ztvárňovala. „Největší výzvou pro mě bylo zkusit a dokonale napodobit Tulákovy způsoby (nebo alespoň co nejlépe). Jeho gesta jsou ve všech Chaplinových filmech velmi jemná, ale jsou to právě ona, která ho definují, takže je velmi důležité, aby tyto nuance byly přeneseny do Mariovy choreografie, aby byla postava více uvěřitelná. Jsem velmi nadšená, že mohu vystupovat v Chaplinovi tady v Ostravě, a doufám, že divákům se baletní příběh bude nejen líbit, ale že je bude i hodně bavit,“ uvádí Amelie Waller.
Deník Leipziger Volkszeitung označil Schröderův devadesátiminutový balet Chaplin za začátek nové éry v Lipsku; mj. napsal: „Je to vjem, který vás zasáhne přímo do srdce.“

Mario Schröder se narodil ve Finsterwalde a absolvoval baletní školu Palucca Schule v Drážďanech. V letech 1983 až 1999 byl prvním sólistou v lipském baletu – od roku 1991 pod vedením Uweho Scholze. Paralelně vystudoval choreografii na berlínské Vysoké škole pro herectví a režii Ernsta Busche. V roce 1999 se stal šéfchoreografem Mainfranken Theater Würzburg, pak působil ve stejné funkci v Theater Kiel, počínaje sezónou 2010/2011 je ředitelem a šéfchoreografem baletu Opery Lipsko. Mario Schröder je autorem téměř osmdesáti choreografií, pracoval jako tanečník a choreograf v různých státech světa – ve Francii, v Japonsku, Rusku, USA a Mongolsku. V Německu spolupracoval s důležitými baletními soubory, jako byly Deutsche Oper a Komische Oper Berlin, Aalto Ballett Theater Essen, Ballett Hannover a Oper Leipzig.

Zdroj: Národní divadlo moravskoslezské

Témata článku