Brněnský a ostravský balet společně oslaví životní jubileum Jiřího Kyliána

Choreografie Petite Mort v podání Baletu Národního divadla Brno a Falling Angels Národního divadla moravskoslezského budou dne 22. února 2017 uvedeny v Janáčkově divadle u příležitosti 70. narozenin choreografa Jiřího Kyliána (*21. 3. 1947).

V rámci večera bude uvedeno Kyliánovo dílo Petite Mort, ke kterému zástupci NdB dodávají: „Kylián vytvořil balet speciálně pro Salcburský festival k příležitosti dvoustého výročí úmrtí W. A. Mozarta. Pro svou choreografii si vybral pomalé části ze dvou nejkrásnějších a nejoblíbenějších Mozartových klavírních koncertů. Choreografii tančí šest mužů, šest žen a šest šermířských kordů. Nemylte se, kordy jsou skutečnými tanečními partnery a občas se zdá, že jsou méně ukázněnými a tvrdohlavějšími, než je partner z masa a krve. Vizualizace mají symboliku, která je víc než příběh. Agrese, sexualita, energie, klid, kultivované nesmyslnosti a zranitelnost – to vše hraje podstatnou roli. Petite Mort doslova znamená ,malá smrt‘, ve francouzštině a arabštině je to parafráze na orgasmus.“
Další Kyliánova choreografie Falling Angels je inspirována Reichovým minimalismem, který dovedl metodu fázování až na samou hranici lidských technických možností. „Falling Angels je choreografií pro osm žen, která byla koncipována jako poněkud odlehčená pocta tanečnicím. Osm žen od začátku do konce skladby neopustí jeviště. Jejich vzájemná závislost a zároveň přání, aby se z ní vymanily, jsou patrné v celé kompozici. Falling Angels vypráví o tanečnicích a umění interpretace, o eleganci, úzkosti, zranitelnosti, komplexech méněcennosti a humoru. Je symbolem sporu mezi sounáležitostí a nezávislostí, dilematem, které doprovází každého z nás od kolébky do hrobu,“ vysvětloval v roce 2008 Jiří Kylián.

Zdroj: NdB

Témata článku