Celá Praha dnes ožije Nocí divadel!

Celá Praha dnes ožije Nocí divadel!

Celá Praha dnes ožije Nocí divadel!

Dnes, 16. listopadu proběhne v České republice první ročník evropského projektu Noc divadel 2013, do kterého je letos zapojeno 11 zemí. Nejvíce zapojených souborů v ČR pochází z hlavního města, které ožije nočním divadelním životem na 38 místech! Centrální informační bod pražské části Noci divadel najdou návštěvníci v budově Institutu umění – Divadelního ústavu na adrese Celetná 17, Praha 1, kde kromě tištěných programů a informací mohou získat i volné vstupenky, knihy a další ceny hned v několika různých soutěžích.
Noc divadel 2013 má svou tradici ve městech po celé Evropě a nabízí příležitost seznámit se s divadelním prostorem a herci v neopakovatelné atmosféře vždy třetí listopadové sobotní noci. Diváci se mohou těšit na řadu výjimečných a nejen divadelních zážitků. „Mnoho pražských divadel začíná s programem pro děti už odpoledne a nechává své prostory otevřené až do půlnoci. Některá divadla, jako třeba Meetfactory, plánují naopak afterparty až do ranních hodin. Rádi bychom, aby Noc divadel nabídla nový pohled na divadelní svět, přímý kontakt diváka s hercem a nové využití divadelního prostoru. Zároveň doufáme, že tato událost přiláká i sváteční diváky a přinese divadlům nové publikum,“ uvedla Martina Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU).
IDU, sídlící na adrese Celetná 17, Praha 1, bude mít během Noci divadel své dveře otevřené od 13:00 do 22:00 hodin a poslouží všem příchozím jako informační centrála pražského programu. „Budou zde k dispozici tištěné programy Noci divadel 2013 a rádi poradíme s naplánováním programu. Některé prohlídky divadel i představení vyžadovaly předchozí rezervaci, rádi bychom však na Noc divadel přivedli i návštěvníky, kteří si svůj program dopředu neplánovali. Příchozí si u nás budou moci také zasoutěžit: výhrou budou volné vstupenky do pražských divadel, divadelní publikace a další zajímavé ceny,“ uvedla Eliška Míkovcová, koordinátorka projektu Noc divadel 2013.
A jaké jsou tedy aktuální programové tipy pro ty, kteří plánují svou Noc divadel na poslední chvíli? V Divadle DISK se můžete těšit na divadlo pro jednoho diváka, kromě toho si studenti DAMU připravili i představení pro dav a celý večer rozčlenili do krátkých bloků, takže každý má šanci zažít něco jedinečného. Přestože mnoho prohlídek zákulisí je již vybookováno, některá divadla je nabízejí bez předchozí rezervace, například v 17:00 provede návštěvníky zákulisím ředitel Divadla Archa Ondřej Hrab. Švandovo divadlo nabízí vstup bez předchozí rezervace na celý svůj program. V 19:00 si zde nenechte ujít Automat na filmy v podání souboru Buchty a loutky. Prý neexistuje film, který by Automat neměl v archivu - můžete tak společně s herci zažít Babičku, Terminátora nebo třeba Titanic. V Meetfactory mohou diváci prožít moment, kdy se herci seznamují s textem na první čtené zkoušce, tedy divadlo ve fázi zrodu. Také Divadlo Kampa je otevřené bez předchozích rezervací a v Klubu Mlejn máte šanci prožít smršť novocirkusových exhibicí. Experimentální prostor NoD si připravil komponovaný večer s názvem NoD inclusive – Víc než jen konzumace. Divadlo Ponec nabídne site-specific představení Naučená bezmocnost souboru VerTeDance, a zůstat tu můžete i na pozdně noční tango tančírnu. Centrum Rybalka nabízí unikátní spojení akce Restaurant Day a Noci divadel formou pásma divadelních performance na téma stravování. Na piazzetě Národního divadla bude otevřena výstava mapující 130 let historie divadla a ve 22:00 a 23:00 proběhne na stejném místě ukázka z prvního site-specific outdoorového projektu Laterny magiky.
Ve spolupráci s nejnavštěvovanějším pražským volnočasovým portálem CityBee připravil IDU také interaktivní program Noci divadel 2013. Naleznete na adrese www.citybee.cz/noc-divadel. V počítači nebo aplikaci pro mobilní telefony můžete jednoduše vyhledávat a filtrovat události podle městské části. Vybírat můžete i podle typu akce – program pro děti, pro dospělé, nejrůznější dílny a workshopy, prohlídky zákulisí a mnoho dalšího. Stiskem jediného tlačítka najdete trasu k divadlu a i nejlepší spojení MHD!
Více informací nejen o programu získáte na www.nocdivadel.cz, nebo během soboty v Institutu umění – Divadelním ústavu.
Propojovacím prvkem celorepublikového i celoevropského programu Noci divadel je společný potlesk, který na všech místech proběhne v 19:00. Přidejte se! Vstup na akce je zdarma, pokud není v programu uvedeno jinak. Seznam zapojených souborů a divadel, program ve formátu *.pdf a podrobnosti o projektu najdete na webových stránkách: www.nocdivadel.cz. Aktuální informace sledujte na www.facebook.com/nocdivadel. Vlastní program si můžete sestavit na stránkách www.citybee.cz/noc-divadel

Témata článku