Česká taneční platforma vyhlásila Cenu diváka a Cenu za světelný design

Česká taneční platforma vyhlásila Cenu diváka a Cenu za světelný design

Česká taneční platforma vyhlásila Cenu diváka a Cenu za světelný design

Mimořádnému zájmu diváků a vysokému uznání zahraničních hostů se těšila letošní Česká taneční platforma, jejíž 18. ročník právě skončil. Taneční divadlo, dialog současného tance s afro dance, vizuálně působivý „čistý“ tanec i emocemi a provokacemi nabité večery sklízely ovace na scénách Divadla Ponec, Alfred ve dvoře, Studia ALTA a Teatro NoD. Právě tam mohou diváci a nominovaná díla vidět i v příštích měsících. Řada z nich také vyjede do regionů v rámci festivalu TANEC PRAHA 2012 v červnu. „Mám velkou radost z diváckého zájmu, zároveň mě opravdu těší hojná účast zahraničních kolegů a jejich letošní velmi kladné ohlasy,"  říká zakladatelka festivalu Česká taneční platforma Yvona Kreuzmannová a dodává: "Od Indie přes Itálii po Rusko přišlo v závěru několik zajímavých pozvání českým umělcům a nabídek ke spolupráci. Český tanec si zaslouží maximální pozornost, ne almužnu, kterou ho obdarovává Ministerstvo kultury ČR. Je předním reprezentantem naší země v zahraničí,“ říká Kreuzmannová. Festival hodnotí kladně i jeho ředitelka Kateřina Višinská: „Z letošního festivalu  mám velmi dobrý pocit. Všichni, kdo se podíleli na jeho organizaci, odvedli vynikající práci, a tak jsem během posledních čtyřech dnů vyslechla mnohá kladná hodnocení kvality hlavního programu i doprovodných akcí. Spokojení diváci oceňovali i celkovou atmosféru, která byla srdečná a přátelská. Po takovém zážitku, jakkoliv vyčerpáni, se nemůžete než těšit na další ročník!
Desítky expertů ze zahraničí i České republiky vedly během festivalu rozsáhlé diskuse a na závěr devítičlenná mezinárodní porota hlasovala o udělení cen Taneční inscenace roku a Tanečník / Tanečnice roku. Vyhlášení těchto prestižních ocenění proběhne u příležitosti Gala-openingu festivalu TANEC PRAHA 2012 v pondělí 4. června v Divadle Ponec.
Již včera večer se však všichni přítomní měli možnost dozvědět dva vítěze. Cenu diváka si letos odnáší inscenace Afrika – smíření. Vytvořila ji Monika Rebcová ve spolupráci s vynikajícími interprety různých národností: dvě Češky doplnily Japonka, Kubánka a Daudet Grazai z Pobřeží Slonoviny. Původní hudbu složil Ondřej Anděra. Těsně za touto inscenací se umístila díla dvou předních tanečních seskupení: VerTeDance a NANOHACH. Jedni s celovečerním projektem Kolik váží vaše touha? a druzí s česko-francouzským projektem Brut.
Tříčlenná, rovněž mezinárodně obsazená porota Institutu Světelného Designu poté udělila již počtvrté v řadě Cenu za světelný design. Důvodem udělování ceny je zejména vzbuzení motivace a soutěživosti mezi českými lightdesignéry. "Na světelném designu České taneční platformy byl potenciál pěkných obrazů, ne vždy však byly plně rozvinuty," říká jeden z členů poroty Vincent Longuemare, „je zde však cítit, že se postupně rodí zárodky nové exprese," dodává. Odborná porota pod vedením francouzského světelného designéra Vincenta Longuemarea letos cenu udělila Pavlovi Kotlíkovi, a to za citlivou spolupráci se švédskou choreografkou Charlottou Öfverholm v inscenaci souboru VerTeDance Found & Lost. "Cenu jsme udělili Pavlu Kotlíkovi především proto, že v jeho práci byla jasně čitelná schopnost světlem definovat a ustavit funkční prostor, který tanečníky ani neskrýval, ani nedusil, a byl konzistentní s koncepcí představení – podporoval ji," vysvětluje stanovisko poroty Jan Rolník z Institutu Světelného Designu.
Dlouhou a plodnou debatu vedla mezinárodní jury o vysoké kvalitě interpretů. Rozhodla opět upozornit na nové tváře, které v minulých sedmi letech nebyly oceněny, jakkoli výkony již oceněných tanečnic z předchozích let (Lea Švejdová, Helena Arenbergerová, Tereza Ondrová) byly zase nezapomenutelné. Nejvíce nominací na cenu Tanečník/Tanečnice roku získaly: Lucia Kašiarová, Martina Hajdyla Lacová a Bára Látalová.
John Ashford (UK), který 22 let stál v čele prestižního londýnského divadla The Place a je ředitelem Aerowaves, nejvýznamnější evropské sítě na podporu mladých talentů ze třiceti zemí Evropy, zažil první Českou taneční platformu v roce 1995, podruhé sledoval vývoj české scény roku 2003 a nyní opět přijal členství v porotě. Spolu s bývalou ředitelkou Dublin Dance festivalu a zakladatelkou Dancespace v New Yorku Laurie Uprichrad (USA), ředitelem Centra současného scénického umění v Bassano del Grappa Robertem Casarottim (IT) a nezávislou taneční kritičkou, dramaturgyní a pedagožkou Joannou Lesnierowskou (PL) zhodnotili dění následujícími slovy: „Gratulujeme všem umělcům, kteří se představili během festivalu Česká taneční platforma. Produkční standard a pozornost, kterou věnují čeští umělci všem detailům, zaslouží vysoké ocenění společně s mimořádným zaujetím pro věc, nasazením a energií. Velké ocenění patří rovněž pořadatelům, týmu občanského sdružení Tanec Praha. Vysoká úroveň celé platformy je v příkrém rozporu s podmínkami, ve kterých tito umělci tvoří. Nechápeme, že tato kvalita nemá výrazně vyšší podporu.
Spolu s pěti českými kolegy nominovala tato jury pět děl na ocenění Taneční inscenace roku (v abecedním pořadí):
Brut – NANOHACH & Fabrice Ramalingom
Kolik váží vaše touha? – VerTeDance a kol.
Muži – SKUTR & Adéla Laštovková Stodolová
Nedotknutelní – Spitfire Company
Solos (part III) – ME-SA & Martina Hajdyla Lacová
Více na www.tanecniplatforma.cz.

Témata článku