České soubory dál bodují v Edinburghu

České soubory dál bodují v Edinburghu

České soubory dál bodují v Edinburghu

České soubory současného tance a fyzického divadla, které reprezentují naši scénu na Edinburgh Fringe festivalu, se mohou pyšnit dalším oceněním. Po Spitfire Company získala druhou cenu Herald Angel skupina Tantehorse a Miřenka Čechová za inscenaci S/He Is Nancy Joe zabývající se transgenderovou tematikou. Ta je mimořádně úspěšná už od premiéry v červenci minulého roku. V listopadu byla uváděna na veletrhu scénického změní APAP v New Yorku a dočkala se velmi pozitivní recenze v The Washington Post. Miřenka Čechová a její inscenace byly pak deníkem zařazeny mezi nejlepší kulturní počiny roku 2012 v kategorii Best of Dance 2012.
Tanečnice Miřenka Čechová převzala cenu Herald Angel v rámci slavnostního ceremoniálu v sobotu 17. srpna v Edinburgh Festival Theatre. Deník Herald tuto cenu již tradičně uděluje celkem čtyřikrát během srpnové festivalové sezóny v Edinburghu a recenzenti Heraldu oceněné vybírají z více než 24 000 umělců vystupujících nejen na Fringe, ale také na Edinburgh International Festival, The Jazz & Blues Festival a The Edinburgh International Book Festival. Konkurence je tedy obrovská co do počtu i kvality ostatních projektů. Na Miřence Čechové kritici ocenili odvážně zvolené téma a jeho tanečně-dokumentární zpracování založené na reálných příbězích transsexuálních a transgender lidí.
Mé velké díky patří právě těm lidem, kteří mne i divákům sdílením svých příběhů umožnili nahlížet krásu a smysl života ze zcela nové perspektivy. Zároveň bych chtěla poděkovat celému svému týmu, protože toto představení by bez jejich podílu nikdy nevzniklo,“ uvedla po převzetí ceny Miřenka Čechová.
Pouhý týden předtím přebíraly cenu Herald Angel tanečnice Markéta Vacovská a zpěvačka Lenka Dusilová za výkony v představení One Step Before the Fall Spitfire Company a Damúzy. Kromě ocenění Heraldu je toto představení také nominováno na Total Theatre Award, nejprestižnější cenu udílenou na Fringe, která bude vyhlášena v závěru festivalu.
Hned dvě ocenění Herald Angel a nominace na Total Theatre Award jsou nesporným úspěchem Czech Dance Showcase. Na této třítýdenní přehlídce českého současného divadla v Edinburghu vystupují tři soubory, kromě Tantehorse a Spitfire Company je to čtveřice tanečnic ze souboruVerTeDance s vynikající inscenací Kolik váží vaše touha? Všechny soubory dosud získaly v Edinburghu řadu kladných ohlasů od renomovaných kritiků z britských médií. VerTeDance naposledy čtyři z pěti hvězdiček od časopisu The Skinny. Ocenění a zahraniční recenze z Fringe mohou českým souborům pomoci při získávání dalších zahraničních angažmá a přispějí samozřejmě také k většímu povědomí odborníků o velmi kvalitní scéně současného tance a divadla v České republice.
Vedle samotných vystoupení byla součástí Czech Dance Showcase i profesní prezentace českého tance a divadla, kterou pro profesionály a média připravilo České centrum Londýn, Nová síť a Institut umění-Divadelní ústav. Zdroj: www.czechcentres.cz

Témata článku