Cirk La Putyka přichází s novým představením Risk – premiéra 17. ledna v La Fabrice

Cirk La Putyka přichází s novým představením Risk – premiéra 17. ledna v La Fabrice

Cirk La Putyka přichází s novým představením Risk – premiéra 17. ledna v La Fabrice

Létající nože i šipky, akrobacie na trampolíně i cyr wheelu, poprvé zahraniční účinkující, nové cirkusové disciplíny, projekce, živá hudba, šálek kávy v šestimetrové výši a především riziko jako hlavní téma - nejen na to se mohou těšit diváci nového představení Risk, jehož premiéru uvede soubor Cirk La Putyka od 17. do 19. ledna v pražské La Fabrice. Využíváme také loutkové divadlo ve vztahu k akrobacii a modernímu tanci, neokázalé, prosté materiály a propojení tance s tělesným handicapem,“ říká režisér a principál souboru Rosťa Novák. Kromě šesti domácích performerů své cirkusové dovednosti předvedou poprvé v představení Cirku La Putyka zahraniční účinkující – ze Švédska, Finska a Francie se zkušenostmi z významných světových souborů.
První nápad na představení Risk přišel v květnu 2011. „Začal jsem se zajímat o riziko v našich životech, co se s námi děje, když riskujeme, proč je pro někoho riziko hnacím motorem a pro někoho brzdou. A také, co vlastně znamená handicap,“ uvádí Rosťa Novák. „Začali jsme zkoušet formou tří přípravných laboratoří, které vždy vyústily v happening. Celé zkoušení ve zkušebně Švandova divadla v Preslově ulici pak bylo rozložené přibližně do jednoho roku,“ doplňuje. K čemu se vztahuje jméno představení? „Název odkazuje obecně k našim životům. Riskováním se přeci život stává sladším, ale má to i odvrácenou tvář, a tu je dobré znát,“ vysvětluje Rosťa.
V čem navazuje na svá předcházející představení a co je u Risku nové? „Na své předchozí projekty určitě navazuji – myšlením, zkušeností, ale snažím se jít zase dál a zkoušet nové věci – vždyť je to nový cirkus. Poprvé jsem nyní pracoval v angličtině s mezinárodním obsazením a spolupracoval jsem také s choreografem z Belgie (Thomas Steyaert). Některé věci jsem se pak snažil posunout také v evropském měřítku, někde jsem posouval hranice své i hranice souboru,“ doplňuje. „Byl to jeden z nejtěžších projektů, co jsem dělal,“ uzavírá.
Představení Risk vzniklo v rámci projektu Lacrimae, dlouhodobé spolupráce tří špičkových evropských souborů – ze Švédska (Cirkus Cirkör), České republiky (Cirk La Putyka) a Francie (Cahin Caha). Nabídku k účasti v tomto projektu dostal Cirk la Putyka v roce 2010 od Daniela Gulka z Cahin Caha. Ukázka společné práce tří souborů byla k vidění na festivalu Letní Letná 2012, všechna představení byla vyprodaná a oceňovaná nejen diváky, ale i uměleckou kritikou.
Ihned po pražských večerech Cirk La Putyka uvede Risk v mezinárodní premiéře v La Seyne sur Mer a Marseilles ve Francii, v Praze pak až v březnu a na začátku dubna také v ostravských Dolních Vítkovicích. Vstupenky na 16. ledna (veřejná generálka) a 17. - 19. ledna (premiéry) jsou ještě k dostání v pokladně klubu La Fabrika nebo on-line. Více informací na www.laputyka.cz.

Témata článku