CIRQUEON buduje další prostory pro nový cirkus

CIRQUEON buduje další prostory pro nový cirkus

CIRQUEON buduje další prostory pro nový cirkus

CIRQUEON, centrum pro nový cirkus, prochází rozsáhlou rekonstrukci, která do pražské „továrny na cirkusové sny“ přinese tři velká studia. O větší prostor a víc cirkusu se zasloužili samotní kursisté, žongléři a akrobati, kteří zdroje na rekonstrukci získávají crowdfundingovým způsobem, a také se na ní osobně podílejí. Díky tomu nabídne CIRQUEON od 6. října více než 30 kurzů pro veřejnost, komunitní projekty, představení i další speciální akce. Nepřehlédnutelnými novinkami budou kurzy Family cirkusu pro rodiče s dětmi, fyzického divadla a tělesného mimu, hoopingu či výběrové kurzy Performing groups pro pokročilé artisty.
Cirkusová umění se v posledních letech těší stále větší oblibě, jsou zajímavým kroužkem pro děti i netradiční volnočasovou aktivitou pro teenagery a dospělé. Zájem o cirkusové aktivity neustále roste a probíhající rekonstrukce Centra pro nový cirkus CIRQUEON přinese od října ještě více cirkusu pro všechny. „Rozšířili jsme především oblíbené kurzy cirkusových umění pro menší i větší děti a teenagery s tím, že s těmi motivovanými a talentovanými budeme pracovat intenzivněji. Vytvořili jsme vlastně nový a ucelený koncept výuky. Pro nejmenší cirkusáky od 3 let jsme otevřeli kurz Cirkojesle, na který dále navazuje Cirkusová školka pro děti od 5 let a Cirkusová škola pro první stupeň. Pro rodiče, kteří chtějí navštěvovat kurz společně se svými dětmi jsme vytvořili sobotní kurz, tzv. „Family cirkus“. Na kurzech se děti učí základním cirkusovým dovednostem, jako jsou základy pozemní akrobacie, oblíbené závěsné akrobacie, chůze po laně, chození na kouli či žonglování a základům gymnastiky formou her a speciálních cvičení,“ říká lektor Adam Jarchovský a dodává: Naši trenéři a lektoři mají za sebou velké množství workshopů v zahraničí, a to vždy nesmírně obohatí způsob výuky. Metodologie výuky je pro nás velmi důležitá a speciální důraz je kladen na přístup k malým dětem a mladým dospělým.
Cirkusové umění v sobě spojuje artistiku, pohyb, tanec i hudbu, a i když je to tvůrčí umělecká aktivita, při tréninku se zapojí všechny svaly. Kurzy jsou určeny všem zájemcům o cirkusové techniky a nevyžadují žádnou speciální průpravu. „Mezi nejoblíbenější kurzy pro dospělé patří závěsná akrobacie na laně a šálách, párová pozemní akrobacie či žonglování pod vedením Adama Jarchovského (Bratři v tricku). Novinkou je kurz fyzického divadla a tělesného mimu Radima Vizváryho, který propojuje základní principy mimického a fyzického divadla i současného tance a kurz Hula Hoop, tedy tance s obručí. Hooping je zábavný a přitažlivý a zároveň zlepšuje fyzickou kondici, proto je velmi oblíbený především mezi ženami,“ dodává ředitelka CIRQUEONu Šárka Maršíková.
V letních měsících probíhá v prostorech CIRQUEONu velká rekonstrukce, která několikanásobně zvětší stávající prostory. V Centru pro nový cirkus tak postupně přibudou dva nové sály a vstupní hala s recepcí. „Náš stávající CIRQUEON byl velký jenom jako 1/16 ledové hokejové plochy nebo 1/46 fotbalového stadionu. Na 88 metrech se určitě hezky bydlí, ale už hůře trénuje. Naše kurzy probíhaly již ve 3 různých prostorech v Praze a poptávka se stále zvyšovala. Proto když se naskytla možnost rekonstrukce a rozšíření prostorů, vůbec jsme neváhali,“ vysvětluje Šárka Maršíková a dodává: „Probíhající rekonstrukce nám umožní vyučovat více než 30 kurzů pro veřejnost ve dvou sálech. Třetí sál bude určený zejména pro tvorbu a masterclasses pro naše domácí i zahraniční residenty. Cílem je otevřít prostor mladým a kreativním umělcům a vytvořit místo setkávání. Tak vznikne zdravé podhoubí pro tvorbu nových projektů a představení. Máme hodně napilno i teď v létě a mě na tom nejvíc těší, že žongléři a akrobaté sami do Cirqueonu chodí dobrovolně pomáhat a sami přispěli na rekonstrukci drobným dárcovstvím. Nový prostor nabídne celou řadu nových možností, plánujeme rozšířit aktivity pro veřejnost – nejen kurzy, ale i různé komunitní projekty a představení a úplně speciální akci chystáme i na zahájení nové sezóny v září 2014.CIRQUEON – Centrum pro nový cirkus je zastřešující organizace pro podporu a rozvoj nového cirkusu v České republice. Je členem mezinárodní sítě Circostrada Network, Caravan network, FACE a Federace profesionálních cirkusových škol FEDEC. Hlavní náplní činnosti CIRQUEONU je poskytování informací o domácím i evropském dění na poli nového cirkusu, podpora projektů nové cirkusové vlny vznikajících v České republice a rozvoj cirkusových dovedností profesionálů i široké veřejnosti. Cirqueon organizuje v Praze festival Cirkopolis. www.cirqueon.cz

Témata článku