Další představení Bohemia Baletu připomene premiérové choreografie této sezony

Další představení Bohemia Baletu připomene premiérové choreografie této sezony

Další představení Bohemia Baletu připomene premiérové choreografie této sezony

Bohemia Balet se před závěrem sezony vrací na jeviště Stavovského divadla8. června s reprízou programu, který byl letos uveden pod názvem Premiéra 2015. Recenzi z prvního uvedení najdete i na našem webu zde. Bohemia Balet dal v Premiéře 2015 prostor mladým choreografům, kteří s tanečníky pracovali více v duchu moderního až současného tance. Tvůrci měli kromě časového rozmezí pro své choreografie zcela volnou ruku, přesto všechna vzniklá díla mají shodný motiv, na který každý choreograf nahlíží z jiného úhlu. „Tato hluboká a často až ponurá témata pojali oslovení tvůrci rozvážně, bez zjednodušujících klišé, jejich díla nebyla pouze estetickou podívanou (a už vůbec ne prvoplánovou zábavou),“ napsala redaktorka TA Petra Dotlačilová v již zmíněné recenzi.
Choreografie Všichni jsme stejní, a přesto jiní autorky Sylvy Nečasové je studií zdánlivé podobnosti a zároveň rozdílnosti lidí. Choreografka zkoumala především kanonický pohyb celků i individuální interpretaci jednotlivých tanečníků a vzájemnou návaznost těchto interpretací. Šimon Kubáň se pro motivy svého díla Oslabené zesílení inspiroval Shakespearovským sonetem č. 66 (známý první větou jako Znaven tím vším). Příběh mezi láskou a smrtí divákům předávají tanečník a dvě tanečnice ponurým, ale expresivním způsobem.
Mnohem optimističtější polemiku o životě, jeho smyslu a vývoji ukazuje choreografie Hommage a la vie autorky Berangère Andreo, která mimo jiné vytvořila pro Bohemia Balet inscenaci Petr Pan. Choreografie je v programu výjimkou i stylově, protože vychází z neoklasického tance. Poslední kus vytvořila dvojice autorů Ondřej Vinklát a Štěpán Pechar, kteří se pro svou choreografii inspirovala filmem Diktátor Charlieho Chaplina. Jejich Vnuknutí se rozehrává syrovými pohyby, prostou scénou a civilním oděvem devíti tanečníků. Téma choreografie je vážné a využívá i původní zvukovou nahrávku filmu, která apeluje na poselství rovnosti, svobody a lidského pokroku místo válek, nenávisti a bídy. „Jejich výraz a nasazení přenesly toto sdělení skutečně přesvědčivým způsobem, až diváky mrazilo v zádech,“ reagovala na choreografii Petra Dotlačilová z TA. Na reprízu celého programu mohou diváci vyrazit 8. června jako obvykle od 19.00 hodin.

Bohemia Balet je soubor úzce provázaný s Taneční konzervatoří hlavního města Prahy, tvořený čerstvými absolventy tanečních škol a studenty nejvyšších ročníků TKP, který spolupracuje s mladými i renomovanými domácími a zahraničními choreografy. Jeho poselstvím je vytvářet most mezi tanečním vzděláním a profesní praxí. Choreografie zahrnují taneční styly od ryzí klasiky po současný tanec, a to zejména v posledních sezonách, kdy jsou ke spolupráci zváni mladí choreografové, z nichž mnozí jsou sami někdejšími absolventy školy. Soubor je stálým hostem na scénách Národního divadla. V současné době se těší přízni publika především představení baletu Petr Pan (J. N. Howard, B. Andreo) a Carmina Burana (C. Orff, I. Kubicová). Zdroj: Bohemia Balet

Témata článku