Další úspěchy českého divadla ve světě

Další úspěchy českého divadla ve světě

Další úspěchy českého divadla ve světě

Slovenský inovátor září na evropských divadelních cenách 2011“, takový je titulek článku v American Theatre, July/August11 recenzenta Jima O´Quinna, ve kterém pro americkou veřejnost shrnuje dění na Europe Theatre Prize 2011. Umělecký šéf Farmy v jeskyni Viliam Dočolomanský obdržel letos v dubnu prestižní evropskou cenu umění The New Theatrical Realities a při této příležitosti soubor v Petrohradě uvedl dvě inscenace.
V článku se Jim O´Quinn věnuje hlavním oceněným, Peteru Steinovi a Juriji Ljubimovovi a krátce informuje o všech laureátech ceny New Theatrical Realities. Největší prostor však věnuje Viliamu Dočolomanskému a prezentaci divadelního studia Farma v jeskyni. „Byl to … v Praze usazený Viliam Dočolomanský …, jehož dvě inscenace nabídly pohled na nejúchvatnější užití divadelního jazyka, které bylo možno v Petrohradě vidět.
Joseph Fahim ve svých kritikách pro server Masress (z 19. dubna a 2. května 2011) o inscenacích Farmy v jeskyni píše: „Divadlo je intenzivní, vzrušující a nádherně špinavé“, „Režisér Viliam Dočolomanský chytře využívá prostor a pohyb, aby vytvořil niterné dílo, které vzdoruje kategorizaci, a komunikuje přímo skrze smysly“, „Na Cestě je hypnotizující způsob, jakým převádí specifické emoce a zkušenosti do hudby a tance … do spletitého a zároveň bezprostředního obrazu nespatřených lidí žijících v rychle mizících kulturách.
V Praze budou mít diváci možnost soubor vidět v nejbližší době 13. září v 16 a ve 20 hodin v ROXY/NoD, kdy uvede svou inscenace Waiting Room/Čekárna, kterou časopis Respekt označil jako nejsilnější taneční dílo.
Farma v jeskyni je mezinárodní divadelní studio, zaměřené na tvorbu, vývoj a výzkum lidského výrazu. Definuje se vztahy mezi já – ty, tělo – hlas, kultura – příroda, veřejnost - intimita, výzkum – tvorba. Hledá tělesnou artikulaci toho, co se slovem ani jiným médiem nedá vyjádřit. Inspiraci nachází v nepravidelných terénech hudby, torzech kulturních projevů, lidském dotyku, architektuře prostoru a osobní výpovědi. Soubor se vyjadřuje ke skutečnostem, které jsou pro jeho členy osobně a sociálně aktuální. Studio pracuje pod vedením svého zakladatele - režiséra Viliama Dočolomanského. Více na http://www.infarma.info.

Napilno měl o prázdninách i soubor DOT504, který se už po několikáté účastnil festivalu Edinburgh Fringe Festival, kde hostovali ve druhé polovině srpna s představením Lenky Vágnerové Mah Hunt. V minulých letech získali na festivalu několik ocenění.
V říjnu se zase chystá do zahraničí soubor současného tance NANOHACH, bude vystupovat dva dny v německém Bielefeldu ve významném divadelním prostoru Theaterlabor. Zdroj: NoD, web

Témata článku