Den tance 29. 4. zaplní tancem ulice, náměstí i nádraží

Den tance 29. 4. zaplní tancem ulice, náměstí i nádraží

Den tance 29. 4. zaplní tancem ulice, náměstí i nádraží

V České republice se bude 29. dubna stejně jako v mnoha zemích po celém světě slavit Den tance. Ve více než deseti českých a moravských městech se připravuje speciální program pro veřejnost. Tančit se bude na veřejných prostranstvích, v sálech, klubech a divadlech. V Praze se chystá mimo jiné zápis do Guinnessovy knihy rekordů: pod vedením členů Baletu Národního divadla a Laterny magiky proběhne na piazzetě Národního divadla baletní hodina, které se zúčastní stovky tanečníků. Další program bude zahrnovat například vystoupení profesionálních souborů současného tance 420PEOPLE a ME-SA, performery nového cirkusu z produkce Cirkusu Mlejn nebo street dance flashmob. Roztančit veřejná prostranství jako jsou náměstí, nádraží a přitáhnout diváky na taneční představení do divadel a kulturních center se v den oslav chystají také v Brně, Českých Budějovicích, Liberci, Ostravě, Plzni a dalších městech.
Mezinárodní den tance
se slaví 29. dubna od roku 1982, kdy ho vyhlásila International Dance Committee of the International Theatre Institute, partnerská organizace UNESCO. Tento den je významný narozením velkého tanečního reformátora Jeana-George Noverrea (*1727), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který ve svých nesčetných variantách překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi. Od poloviny minulého století vědci potvrzují léčivé účinky tance, vzniká například taneční terapie, psychoterapeutická metoda založená na využití tance a pohybu. V posledních dvaceti letech roste zájem veřejnosti o taneční techniky spontánního tance, jako je například Tanec 5 rytmů, které dokazují, že tančit může a umí každý.
Každý rok oslovuje International Dance Commitee of the International Theatre Institute některou z mezinárodně uznávaných tanečních osobností, aby k oslavám Dne tance napsala poselství, které se potom šíří po celém světě. Autorem toho letošního je Mourad Merzouki, francouzský choreograf a tanečník proslavený zejména propojováním současného tance s hip hopem. Jeho poselství je zveřejněno jako video na Youtube zde.

Den tance v ČR „Mezinárodní den tance jsme v České republice začali zastřešovat v roce 2010. Jsme v kontaktu se školami, divadly, tanečními soubory i studii, která se snažíme inspirovat k organizaci vlastního programu pro veřejnost. V Praze připravujeme aktivity ve spolupráci se studenty tance a profesionálními soubory,“ říká Nataša Novotná, předsedkyně iniciativy Vize tance.
Hlavní část letošního programu v hlavním městě proběhne díky partnerství s Národním divadlem a Laternou magikou na piazzetě Národního divadla. Několik set tanečníků se zde sejde na hodinu baletu a dojde k pokusu o zápis nejpočetnější baletní lekce do Guinnessovy knihy rekordů. Návštěvníci se dále mohou těšit například na choreografii Golden Crock z repertoáru profesionálního souboru současného tance 420PEOPLE anebo Much More Than Nothing z dílny skupiny ME-SA / sdružení ALT@RT.
Již tradičně piazzeta ožije společnou choreografií pro všechny taneční nadšence, tzv. flashmobem, který bude ve znamení street dance. Jednoduchá variace, kterou se může kdokoliv naučit a přijít si spolu s ostatními v den oslav zatančit, je uveřejněna na www.vizetance.cz i na profilu Mezinárodního dne tance na Facebooku.
Pro dětské návštěvníky se chystá taneční dílna. Závěr dění na piazzetě bude patřit novému cirkusu v produkci Cirkusu Mlejn.
Po té se oslavy za asistence performerů poslední show přesunou na vltavskou náplavku u Rašínova nábřeží, kterou tancem „zaplaví“ studenti pražských tanečních škol se svými performancemi a začnou tančírny pro veřejnost. „Zazní melodie a rytmy electro swingu v podání Martina Juráčka z Gadjo.cz, tanga, bretonských a bal folkových tanců a další. Kdokoliv si může přijít zatančit, přítomní profesionální tanečníci pomohou naučit se kroky a rozproudit dění. Jedna z tančíren se bude odehrávat v režii divadla Ponec, takže se můžeme těšit na parádní taneční párty,“ říká Nataša Novotná. Tančit se bude u A(VOID) Café, A(VOID) Floating Gallery a Bajkazylu.
Oslavy Dne tance se v Praze propojí i s projektem Piána na ulici. U pián umístěných v centru a blízkém okolí se budou během dne odehrávat krátká taneční představení studentů HAMU. Změna programu je vyhrazena. Vstup na všechny akce je volný. Program Dne tance v Praze:

Piazzeta Národního divadla

15.30

zápis do Guinnessovy knihy rekordů – baletní hodina

16.30

vystoupení dětského baletu, studentů tance z USA, dětská taneční dílna

17.00

420PEOPLE: Golden Crock, ME-SA/ALT@RT: Much More Than Nothing

18.00

street dance flashmob

18.30

tombola

18.40

Cirkus Mlejn

Náplavka u Rašínova nábřeží

19.00

studenti pražských tanečních konzervatoří a HAMU, tančírny pro veřejnost

„Oslavy Dne tance se chystají také v ostatních městech ČR. V Ostravě se například ve středu města odehraje několik site specific performancí, na jednom z náměstí proběhne taneční battle a na nádraží hodina baletu s klavírním doprovodem,“ dodává Nataša Novotná. „Většina měst, která slaví, organizují flashmob, místní taneční studia nabídnou otevřené lekce a divadla a kulturní centra budou lákat na taneční představení nebo tančírny.“
Informace o dění v rámci Dne tance v ČR jsou k dispozici na www.vizetance.cz a na www.facebook.com/dentance. Pro Prahu je připravena speciální taneční mapa se všemi subjekty, které se v Praze ke Dni tance hlásí, včetně informací o aktivitách, jež pro veřejnost chystají. Taneční mapa bude v příštích dnech dostupná jak on-line, tak v tištěné podobě v místech, která se k oslavám připojují. Den tance v ČR podpořili Magistrát hl. m. Prahy a Ministerstvo kultury ČR.
Vize tance, národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárního umění vznikla v roce 2008. Sdružuje umělecké profesionály – tanečníky, choreografy, pedagogy, manažery, teoretiky a kritiky. Posláním spolku je zviditelnit taneční umění v České republice ve vztahu k ostatním uměleckým disciplínám. Aktivity se zaměřují na rozvoj infrastruktury oboru a obnovu jeho celospolečenského uznání. Vize tance organizuje oborové konference, podílí se na vzniku odborných publikací a zastřešuje v České republice oslavy Mezinárodního dne tance. Další informace jsou k dispozici na www.vizetance.cz a na www.facebook.com/vizetance.

Témata článku