Divadelná Nitra sa skončila s úspechom, navštívilo ju 8-tisíc divákov

Divadelná Nitra sa skončila s úspechom, navštívilo ju 8-tisíc divákov

Divadelná Nitra sa skončila s úspechom, navštívilo ju 8-tisíc divákov

Najlepšou českou inscenáciou minulého roka – Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J. z dielne pražského Divadla Na Zábradlí a pod taktovkou oceňovaného režiséra Jana Mikuláška sa v pondelok večer skončil hlavný program 23. ročníka Medzinárodého festivalu Divadelná Nitra. Divákom priniesol počas päťdňového divadelného maratónu 5 výnimočných inscenácií z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a 5 zaujímavých diel zo Slovenska. Všetky predstavenia boli naplnené a zožali veľký potlesk. Predstavenia v hlavnom programe navštívilo vyše 3300 divákov, ďalších 5 českých a slovenských divadelných novej sprievodnej sekcie Festival Plus si pozrelo 1200 divákov. Spolu tak divadelné diela na festivale videlo 4500 divákov. Sprievodný program s 50 podujatiami si pripísal na konto približne 3500-členné publikum. Dokopy 8000 návštevníkov sa zúčastnilo predstaveniach a podujatiach, ktoré počas celého roka pripravovali organizátori festivalu Divadelná Nitra.
Do Nitry zavítalo 237 profesionálov – z umeleckých, produkčných, technických a organizačných zložiek z 10 hosťujúcich súborov v hlavnom programe, ďalších 40 technikov z oboch nitrianskych divadiel a externých spolupracovníkov sa podieľalo na zabezpečení programu. Na javiskách hlavného programu sa predstavilo spolu 87 hercov, tanečníkov a hudobníkov. Z toho bolo slovenských divadelníkov 52. V sprievodnom programe účinkovalo 270 umelcov.
Festival sa slávnostne začal 26. septembra 2014 inscenáciou presláveného
berlínskeho súboru Volksbühne. Komickú operu Bez názvu č. 1 // Opera Herberta Fritscha uviedli legendárni umelci v medzinárodnej premiére. Enfant terrible nemeckej réžie, oslavovaný provokatér Herbert Fritsch sľúbil Divadelnej Nitre jedinečný zážitok a svoje slovo dodržal. Hviezda maďarského divadla Béla Pintér sa so svojim súborom vrátil na nitrianske festivalové dosky po tretíkrát a s inscenáciou Cisárska TV, Uhorsko zožal standing ovations. Koncert osobností si vychutnali diváci počas jedinečnej tanečnej inscenácie Sokol! dua medzinárodne etablovaných umelcov a dvoch kľúčových postáv slovinskej divadelnej scény – Iztoka Kovača a Janeza Janšu. Hravé, magické a politicky angažované divadlo prinieslo divákom Pálenie kníh skvelého belgického performera Pietra De Buyssera a výtvarníka Hansa Op de Beecka.
Na Divadelnej Nitre už tradične nechýbali ani domáce diela. Slovenské inscenácie tento rok vyberal do programu festivalom oslovený kurátor – režisér a umelecký šéf Divadla Andreja Bagara v Nitre Svetozár Sprušanský. Festivalovým divákom ponúkol Láskavé bohyne z Činohry Slovenského národného divadla ovenčené v úvodný večer Divadelnej Nitry troma oceneniami DOSKY za najlepšiu inscenáciu aj réžiu sezóny ako aj za najlepší mužský herecký výkon pre Ľuboša Kostelného. Slovenské komorné divadlo zavítalo s inscenáciou Europeana – Stručné dejiny dvadsiateho storočia, Divadlo Aréna uviedlo Kapitál, OZ Košické divadlo a Činohra Štátneho divadla Košice Svedectvo krvi  ocenené dvoma DOSKA-mi a domovská scéna, Divadlo Andreja Bagara v Nitre, sa predstavila s Potkanmi.
Mottom 23. ročníka bola otázka Načo umenie?Počas festivalu sme hovorili o téme, ktorá sa bytostne dotýka dnešného človeka i spoločnosti. Ako prinášať umenie, prijímať ho, podporovať. Čo umenie môže ľuďom dať, čím je jedinečné. Všetky inscenácie hlavného i sprievodného programu boli našou odpoveďou na otázku Načo umenie? Kládli sme ju na javiskách, na uliciach, v galérii, v múzeu. Domnievame sa, že prostredníctvom umeleckého programu, diskusií a wokshopov sme vyvolali záujem o tému významu a postavenia umenia. Divadelná Nitra 2014 tak nebola len prezentáciou umenia, ale aj jeho vášnivou obhajobou,“ povedala riaditeľka Medzinárodného festivalu Divadelná Nitra Darina Kárová.
Posledný deň festivalu, 1. október 2014, bude DEŇ BEZ UMENIA, iniciatíva, ktorá sa rozbehla na jar 2014 a zapojilo sa do nej viac ako 40 kultúrnych inštitúcií z celého Slovenska, má symbolicky upozorniť na ohrozenú existenciu umenia. Od 11:00 do 14:00 sa na pešej zóne v Nitre stretne vedenie a štáb Divadelnej Nitry v spolupráci s dobrovoľníkmi s verejnosťou a oboznámia ju s cieľmi celoslovenskej iniciatívy a jej aktivitami či podporovateľmi.
Divadelnú Nitru 2014 pripravil 17-členný organizačný štáb. Festival by sa ani tento rok nezaobišiel bez pomoci dobrovoľníkov, ktorí sú jej tradičnou súčasťou od vzniku. Vyše 140 mladých ľudí prispelo k celej organizácii a atmosfére festivalu. Aktuálne informácie o Divadelnej Nitre sledujte aj na

www.nitrafest.sk a

http://www.facebook.com/divadelna.nitra

Témata článku