Divadelní Odysea se blíží k velkému finále – uvede tři premiéry ve třech dnech

Divadelní Odysea se blíží k velkému finále – uvede tři premiéry ve třech dnech

Divadelní Odysea se blíží k velkému finále – uvede tři premiéry ve třech dnech

Magický Sorcerer, mytický příběh Penelopé či netradiční pojetí Odysseovy výpravy do podsvětí – hned tři premiérové inscenace nabídne ve své druhé polovině mezinárodní přehlídka tanečního a pohybového divadla Divadelní Odysea. Největší očekávání bezesporu předchází pondělní (28. 7., Divadlo Hybernia) premiéru nové koprodukční inscenace Sorcerer uznávané české choreografky a tanečnice Lenky Vagnerové a německého choreografa Felixe Landerera. „S Felixem pracujeme společně, aniž bychom své styly míchali. Diváci budou mít možnost vidět specifický pohybový slovník a situace i obrazy každého z nás,“ popisuje Lenka Vagnerová a dodává: „Téma celé inscenace je velmi jednoduché a zároveň velmi složité. Je jím zlo.“ Sorcerer bude v rámci festivalu k vidění ještě dvakrát – v úterý 29. července a ve středu 30. července.
Premiéry ale čekají na festivalové návštěvníky již o tomto víkendu. V sobotu 26. července ovládnou Loď Tajemství herci, tanečníci a loutky polského souboru Opolski Teatr Lalki i Aktora, aby zde poprvé uvedli představení Čekání na déšť, jež je originálním ztvárněním příběhu Odysseovy manželky Penelopé. Mytickým hrdinům bude patřit i následující večer 27. července, kdy mladí čeští umělci společně s členy italského divadla Cada Die Teatro v projektu s názvem Instant Prague propojí řecké báje s českými tradicemi a reáliemi. Netradiční performance ožije ve stejně netradičních kulisách – v prostorách stanici metra Náměstí Republiky.
Divadelní Odysea probíhá až do středy 30. července. Program v Divadle Hybernia, na Lodi Tajemství a v Zítkových sadech u Palackého náměstí nabídne ještě bez mála dvě desítky představení v podání špičkových souborů domácí i zahraniční pohybové scény. Vstupenky v ceně od 175 Kč jsou v prodeji na místě či prostřednictvím sítí Ticketportal a Eventim. Podrobné informace na www.odysea.pro.
Vedle zbrusu nových inscenací láká Divadelní odysea ve své druhé polovině také na Cenou diváka České taneční platformy oceněné představení Mah Hunt, ve kterém exceluje Tanečnice roku 2014 Andrea Opavská. Poslední den, 30. července, nabídne program na Lodi Tajemství With Unarmed Forces, společné dílo dvou špičkových souborů v oblasti pohybového divadla – vizuálního Clipa Theater z Izraele a v Praze usazeného fyzického Teatr Novogo Fronta.
Závěrečný večer dostanou prostor uvést svou tvorbu také mladí umělci. V programu s názvem Esence tance se představí zajímaví a nadějní tvůrci: Performance BOI Kataríny Kalivodové a Martina Talagy je fúze tance a tradičních lidových písní z různých regionů Slovenska, rámcovaná otázkami a odpověďmi na to, co je „mužské“. Výzkumná pohybová skupina Loco:Motion Company představí svoje představení Kismet. „Vrcholná technika umožňuje fyzický dialog, při kterém se divákům tají dech,“ napsal kritik o představení Tešlon a Frkl tanečníků Lukáše Karáska a Florenta Golfiera s podtitulem Pohybová setkání třetího druhu.
Divadelní Odysea nezapomíná ani na nejmenší. V Zítkových sadech u Palackého náměstí předvádějí každé odpoledne svá veselá divadelní představení a klauniády ansámbly Sacra Circus Števa Capka, Squadra Sua, La Mauvaise Graine či Divadla Minor. Zdroj: Divadelní Odysea

Témata článku