Divadelní oteplování na třech frontách – Alfred ve dvoře, Ponec a Studio ALTA

Divadelní oteplování na třech frontách – Alfred ve dvoře, Ponec a Studio ALTA

Divadelní oteplování na třech frontách – Alfred ve dvoře, Ponec a Studio ALTA

Tři divadelní prostory, Alfred ve dvoře, Studio ALTA a Divadlo Ponec, si pro rodiče s dětmi a mladé publikum na konec března připravily tematický blok čtyř představení – Arktický Robinson, Polaris, Sněžná revoluce a Jaro*Slav – kterými symbolicky oslaví příchod jara. Tematický projekt je snahou prohloubit spolupráci těchto tří spřátelených scén, která by měla probíhat celý tento rok například cenově zvýhodněnými vstupenkami.
Zima o sobě dá naposledy řádně vědět 17. března v inscenaci Sněžná revoluce, kterou připravuje Divadlo Ponec. Soubor Jiná prkna v ní odlehčeně vypráví příběh zrodu snowboardingu v Čechách. Parta přátel objevuje roku 1983 dosud neznámý styl „lyžování“ a s ním spojenou touhu po jiném životním stylu a po svobodné volbě. Inscenace se odehrává v moderní skate U-rampě, v choreografii se objevují kromě akrobatických prvků i pasáže inspirované hip-hopem a street dance, na dynamickou hudbu s přizváním známého Dj Oriona. Představení je tak určeno zejména mladému publiku.
V Alfredu ve dvoře a ve Studiu ALTA se bude se zimou loučit dvěma projekty Vojty Švejdy a seskupení Wariot Ideal. Arktický Robinson vypráví o českém dobrodruhovi Janu Eskymo Welzlovi, který jako jeden z mála úspěšně dobyl na konci 19. století Severní pól, aby se zde mimo jiné stal eskymáckým náčelníkem. Představení se odehraje ve velikém iglú. Děti přenese do ledového království vysoko za polárním kruhem, kde se odehraje ten skutečný boj o přežití a uskutečnění jednoho snu. Představení se koná 22. března v Alfredu. Polaris, představení nominované na cenu „Total Theatre Award“ na Fringe Festivalu v Edinburghu, slibuje večer plný mužné romantiky, kterou v životě současného světa nalézáme stále vzácněji. Tahle „drifting theatre show“, jak inscenaci nazývají sami tvůrci, zprostředkovává divákům zkušenost člověka, který se ocitne úplně sám, bez mapy a bez pomoci kamarádů, v prokřehlé zmrzlé pustině obehnané nedozírnou modravou oblohou, na které ledové slunce nikdy nezapadá. Je to představení o ztrácení věcí, vědomí, hodnot a svých blízkých, o touze ztratit se a být postrádán. Uvádí Studio ALTA 23. března.
Skutečné vítání jara naplno propukne komponovaným odpolednem s názvem Jaro*Slav. Od 14.00 se nejdříve uskuteční tvůrčí dílna v divadle Alfred ve dvoře, která bude pokračovat jarním průvodem do Studia ALTA, kde program vyvrcholí interaktivním pohybovým představením s dětmi a pro děti Bujaro. Organizátoři uvítají, pokud děti přijdou v ptačích kostýmech.
Pod názvem 1+1=3 se již od poloviny února rozbíhá slevový program, v rámci kterého spojily tři nezávislé scény své síly. Při návštěvě jakéhokoli z těchto prostorů získají diváci nárok na vstupenku zdarma do zbylých partnerských divadel. Zdroj: Divadlo Ponec Foto: Jan Kolman

Témata článku