Divadlo Ponec vstupuje do své 15. sezony

 Divadlo Ponec vstupuje do své 15. sezony

Divadlo Ponec vstupuje do své 15. sezony

V rámci patnáctiletého výročí se v divadle Ponec uskuteční patnáct dní trvající akce, na kterých se představí hlavní dramaturgické pilíře divadla Ponec za účasti skupin současného tance. Jsou to např. DOT504, Farma v jeskyni, NANOHACH, Spitfire Company, VerTeDance, Lenka Vagnerová & Company, doplněny o improvizační večery, site-specific a další projekty a sérii koncertů.
Opening začne symbolicky 15. září 2015 za účasti kodaňského umělce Edhema Jesenkoviće s představením M.E.N. Jeho mužský kvartet se prosadil mezi Aerowaves Twenty 15, výběr dvaceti děl evropských choreografických talentů roku 2015 a v sérii diváckých workshopů projektu Be SpectACTive! v Ponci získal podporu pro živé uvedení. Téhož večera zahájí skupina VerTeDance Dny Prahy v Kodani mezinárodně oceněnou a uznávanou inscenací Korekce, která před pár týdny získala The Herald Angel Award na Edinburgh Fringe festivalu. Ponec ji pak uvede v rámci Openingu 15. sezony 20. září 2015. Slavnostního zahájení sezony se účastní i NANOHACH svými fragmenty z Move on a uskuteční se i koncert indie-popové skupiny M A Y E N.
Hned další večer 16. září bude uvedena česká premiéra nového projektu Michala Záhory/NANOHACH pod názvem Devoid (nacházející se ve stavu ztráty). Své sólo tvořil za podpory sítě Be SpectACTive! na uměleckých rezidencích v rumunském Sibiu a italském Sansepolcru, kde vedl interaktivní workshopy vycházející z osobní korespondence účastníků. Premiérovému večeru bude předcházet česko-izraelský site-specific Dogtown Nadara Rosana, jehož vznik podpořil Prague Pride festival. Po premiéře Devoid proběhne moderovaná divácká debata a nebude chybět ani večerní koncert, tentokrát projektu B4, který je držitelem první ceny Vinyla za album roku Didaktik Nation Legendary Rock v roce 2011 a představuje směs elektronické hudby, krautrocku, psychedelie a jazzu.
„Publiku bude během 15 dnů Openingu jubilejní sezony nabídnuto více než dvacet rozmanitých akcí zahrnujících jak kmenové inscenace etablovaných souborů, tak koncerty skupin či interpretů, kteří jsou s tanečním světem úzce spjati a vytvářeli hudbu k četným projektům soudobého tance, fyzického a alternativního divadla či pohybového umění,“ dodávají zástupci divadla Ponec.
Večery 17. a 18. září 2015 proběhnou v netradičním pojetí. Na Volná zastavení po Praze 3 s Moving Orchestra naváže improvizační večer IQ + CreWcollective (Kateřina Dietzová a kol.). Poté se diváci mohou těšit na hiphopery Kyklos Galaktikos, jejichž frontman Jan Burian je kromě svého hudebního působení i tanečníkem a performerem. Druhý večer bude patřit Silent_Night #2, jedná se o další sérii celonočních sleepover koncertů vznikajících ve spolupráci s Radiem Wave.
Mezi 20. – 27. zářím 2015 se pak představí profilové taneční soubory, kterým Ponec poskytuje zázemí jako koproducent: VerTeDance, Spitfire Company, Farma v jeskyni, NANOHACH, Lenka Vagnerová & Company„Nejen Korekce VerTeDance v režii Jiřího Havelky je ověnčena úspěchy doma i v zahraničí. Spitfire Company uvádí obě inscenace Sniper‘s Lake a Animal Exitus s úspěchem u nás i venku. Viliam Dočolomanský, umělecký šéf Farmy v jeskyni a režisér ceněné inscenace Divadlo, je mj. držitelem ceny New Theatrical Realities. A Michal Záhora z NANOHACH uspěl v zahraničí již několikrát, o čemž svědčí i v úvodu uvedená premiéra. Lenka Vagnerová působí poslední rok více v zahraničí než doma. Její La Loba nabízí vrcholný zážitek díky výkonům Andrey Opavské, Tanečnice roku 2014, i osobité písničkářky Jany Vébrové s uhrančivým, poetickým projevem. Ani její koncert nebude po uvedení La Loby chybět,“ říkají zástupci divadla Ponec.
Celé zahájení 15. sezóny vyvrcholí Taneční inscenací roku 2015 Collective Loss of Memory souboru DOT504 v mezinárodním obsazení. Sérii akcí uzavře 30. září 2015 jednak Otevřená hodina Dětského studia určená těm nejmenším a po představení DOT504 pražská skupina alternativního rocku OTK, jejímž frontmanem je Ondřej Ježek, hudební producent, který byl oceněn mj. za hudbu k filmu Alois Nebel.
„V rámci Openingu 15. sezony bude kladen důraz na dialog tvůrců s diváky, týmu divadla s partnery a diváky, a to jak v rámci naplánovaných představení, debat a prezentací, tak i během neformálních setkání a volných diskusí. Ponec je nejen divadlem pro tanec, ale i prostorem pro dialog uměleckých forem, publika, tvůrců a všech, jimž je současné progresivní umění blízké a vlastní,“ vysvětluje Yvona Kreuzmannová, která stála před patnácti lety u zrodu divadla Ponec.
Opening 15. sezony poukazuje i na změny, které se nyní v profilaci divadla dějí, a to jak na praktické, tak i umělecké úrovni. „15 let je výzvou k reflexi vlastního fungování, směřování a nároků na činnost scény, která je jednou z vizitek Prahy a České republiky, bedlivě sledovanou diváky a partnery i mezinárodními institucemi. Svědčí o tom i přijetí Ponce / Tance Praha do prestižní sítě European Dancehouse Network,“ připomíná Yvona Kreuzmannová.
„Jen těžko bychom našli umělecký obor, který by zažil podobný vzestup v domácím i evropském kontextu jako současný tanec a pohybové umění v ČR. Velmi rychle si získává významné postavení na světové taneční scéně, ačkoli před patnácti lety o něm takřka nikdo nevěděl. Jeho první stálá česká profesionální scéna Ponec – divadlo pro tanec právě vstupuje do své 15. sezony. I z toho důvodu jsme se rozhodli pojmout zahájení jubilejní 15. sezony jako minifestival představující většinu oblastí, jimž se Ponec – divadlo pro tanec věnuje ve své profilové dramaturgii,“ uzavírá zakladatelka divadla a ředitelka Tance Praha Yvona Kreuzmannová.

Be SpectACTive!
„Projekt Be SpectACTive! se zabývá aktivním zapojením publika různorodými cestami. Kromě debat a workshopů jsou to také otevřené zkoušky, tentokrát právě inscenace La Loba se strhujícím nasazením Andrey Opavské. Dalším participativním projektem je Elpida ReFestival – Old’s Cool, který pracuje s aktivními seniory, a to ve spolupráci s centrem pro seniory Elpida a Bajkazylem, který provozuje bar divadla Ponec,“ upřesňuje Yvona Kreuzmannová. „Bajkazyl vytváří také osobitou dramaturgickou řadu, vedle již zmíněných Silent Night i tzv. Postelová kina. Diváci mají šanci v prostředí divadla vleže sledovat pečlivě vybraná kanonická díla světové kinematografie i filmů s taneční tematikou,“ doplňuje ji manažer programu Lukáš Jiřička.

Tanec dětem / Tanec školám
Změny se chystají v sekci věnované dětem a mladému publiku. K zaběhnutým představením pro 1. stupeň ZŠ bude divadlo Ponec pravidelně nasazovat i představení pro 2. stupeň ZŠ a SŠ. Od ledna 2016 bude režim dětských představení pravidelnější. „Každý měsíc připravíme třídenní blok s dětskými představeními – neděle 16:00 představení pro rodiny s dětmi, pondělí 9:00 + 11:00 stejné představení pro 1. stupeň ZŠ a v úterý dopolední představení pro 2. stupeň ZŠ a SŠ, případně i odpolední představení pro Klub mladého diváka,“ vysvětluje koordinátorka Tance dětem Lucia Račková.

Zdroj: Divadlo Ponec

Témata článku