Dokument Česká labuť v premiéře dnes na ČT2

Dokument Česká labuť v premiéře dnes na ČT2

Dokument Česká labuť v premiéře dnes na ČT2

Dvanáct důchodkyň z Horní Lhoty vede zdánlivě všední život: vaří, perou, starají se o své zahrádky a vnoučata. Vedle toho jsou ale také členkami amatérského tanečního souboru Mažoretky, s nímž vystupují na vesnických oslavách ve svém okolí. Rozhodly se, že svou zájmovou činnost posunou dál, a pustily se do nastudování Labutího jezera, se kterým jim pomohl Igor Vejsada, bývalý šéf baletu Národního divadla moravskoslezského. Dokumentární komedie Česká labuť bude v premiéře uvedena na ČT2 13. září 2016 ve 20.50 hod.
„Mažoretky z Horní Lhoty nedaleko Ostravy se při realizaci svých snů nenechají omezovat ani věkem, ani svými schopnostmi. Se žádostí o pomoc při nastudování Labutího jezera se tak obrátily přímo na dnes bývalého šéfa baletu ostravského Národního divadla moravskoslezského Igora Vejsadu. Toho jejich nadšení okouzlilo. A rozhodl se, že provede své poněkud nevšední žákyně kurzem základů baletního umění, a to rovnou s primabalerínou Markétou Pospíšilovou, která shodou okolností v Labutím jezeře právě debutovala. V humorném a dojemném snímku Markéta postupně hledá společnou řeč se svými novými kolegyněmi, které samy mají spoustu starostí s tím, jak se přizpůsobit Markétiným profesionálním požadavkům během zkoušení. V České labuti se tak setkává svět vycizelovaného, profesního baletu a bezprostřední vesnické zábavy. Podaří se jim nalézt vzájemné porozumění a dovést baletní představení do zdárného konce?,“ dodávají tvůrci.
Film hledá odpověď na otázku, v čem se skrývá opravdová vášeň a nadšení pro věc. „Dokument Česká labuť je koňskou injekcí pozitivní energie, elánu a sebeironie. Šedesátileté holky z Horní Lhoty jsou na první pohled typickými venkovskými babičkami. Pokud na ně ale nahlédneme z jiného úhlu pohledu, tak zjistíme, že  prostě umí žít,“ říká Kateřina Ondřejková, jejíž tvůrčí producentská skupina snímek připravila, a uzavírá: „Není to ale jen dokument o stáří, jsou v něm i mladí hrdinové a především jej točili mladí tvůrci. Koprodukční snímek Česká labuť má velkou obrazovou kulturu, která jej – spolu s tím, o čem vypráví – činí naprosto výjimečným.“

scénář a režie: Aleksandra Terpińská
spolupráce na scénáři a kamera: Marcin Łaskawiec
střih: Przemysław Chruścielewski
koproducent: CoLab Pictures
kreativní producentka ČT: Kateřina Ondřejková

Zdroj: Česká televize

Témata článku