Don Quijote z Královského baletu v Londýně zahájí 16. října sezonu Baletu v kině

Don Quijote z Královského baletu v Londýně zahájí 16. října sezonu Baletu v kině

Don Quijote z Královského baletu v Londýně zahájí 16. října sezonu Baletu v kině

Romantický balet Don Quijote ve zbrusu novém nastudování kubánské baletní star Carlose Acosty zahájí ve středu 16. října ve 20.15 sezonu přímých přenosů ze světových baletních scén do kin. Diváci v Praze, Kopřivnici, Mariánských Lázních a Varnsdorfu uvidí na živo klasický příběh přátelství, lásky a věrnosti pouhé dva týdny po premiéře nové inscenace na scéně Královského baletu v Londýně. Po boku charismatického Carlose Acosty, jenž se ujal také hlavní role, exceluje Marianela Núñez v roli Kitri.
Letenské Bio Oko se v nadcházející sezoně zaměří na přímé přenosy z Královského baletu v Londýně a Don Quijote je ideální zahajovací představení,“ zve na přímý přenos inscenace ředitel Bia Oko David Beránek a dodává: „Na jedné straně klasické a nesmrtelné téma, na druhé straně nová temperamentní krev, kterou očekáváme od idolu Carlose Acosty. Pro své nadání a mužně atletický zjev je miláčkem publika a je to přesně ten typ, který k baletnímu umění dokáže přitáhnout diváky bez ohledu na to, jestli je kdy zajímaly baletní špičky.
V někom, kdo vyrostl na break dance v ulicích Havany, musí tato radostná hispánská romance nabitá tancem rozeznívat ty správné struny,“ vystihl ideální předpoklady Acosty pro tento baletní kus britský The Telegraph. Temperamentní rytmy hudby Ludwiga Minkuse navozují barevný svět slunného Španělska a ve virtuózních výkonech tanečníků se line příběh zakázané lásky Kitri (Marianela Núñez) a Basilia (Carlos Acosta) na pozadí fantaskního světa legendárního Dona Quijota, který hledá svoji milovanou Dulcineu. Pro nové nastudování klasického titulu Don Quijote se Carlos Acosta inspiroval v tradiční choreografii Maria Petipy. Pro kubánského umělce jako tanečníka je hlavní role Basilia klíčovou postavou jeho dosavadní kariéry. Basilia tančil s Kubánským národním baletem, Houstonským baletem, Baletem Pařížské opery a nenechal si tuto roli ujít ani v Královském baletu v Londýně, kde působí jako hlavní hostující umělec.
Don Quijote patří mezi novinky na repertoáru Královského baletu v Londýně a jeho slavnostní premiéra se konala 30. září tohoto roku. Carlos Acosta, v jehož produkci i choreografii inscenace vznikla, si zatančí společně s Marianelou Núñez, čerstvou držitelkou Ceny Laurence Oliviera, ústřední pár Basilia a Kitri. Klasickou hudba Ludwiga Minkuse, vycházející z tradičních španělských motivů, pro inscenaci upravil britský skladatel a dirigent Martin Yates.
Letos čtyřicetiletý Carlos Acosta je kubánský tanečník, choreograf a producent. Pro svůj atraktivní vzhled a atletickou postavu je často srovnáván s Michailem Baryšnikovem či Rudolfem Nurejevem. Spolupracoval s celou řadou baletních domů v Evropě i v USA a roku 1998 se stal stálým členem Královského baletu v Londýně, než byl roku 2003 povýšen do pozice hlavního hostujícího umělce, což mu otevřelo dveře k závratné kariéře umělce hostujícího na scénách celého světa (mj. v USA, Rusku, Nizozemsku, Japonsku, Chile, Argentině, Francii až po Austrálii). Získal řadu prestižních ocenění včetně tzv. baletního Oscara Prix Benois de la danse, kterého obdržel roku 2008 za svou choreografickou práci. Na filmovém plátně se objevil v povídkovém filmu New Yorku, miluji tě, kde ztvárnil hlavní roli v epizodě režírované Natalií Portman.
Půvabná jedenatřicetiletá rodačka z Buenos Aires Marianela Núñez je primabalerinou Královského baletu v Londýně, kde debutovala jako Julie v květnu 2008. „Přestože se zdá, že tento večer především Carlosu Acostovi, skutečnou hvězdou jsou Marianela Núñez a její Kitri – živoucí postava, jejíž důvtipná dráždivost kombinovaná s dokonalou taneční technikou jsou jasným dokladem toho, proč je každý muž ve vesnici zamilovaný právě do ní,“ reagoval 1. října 2013 London Evening Standard na její výkon v premiéře Dona Quijota.
Královský balet při Královské opeře Covent Garden v Londýně, jehož ředitelem je Kevin O’Hare, je největším baletním souborem ve Velké Británii. Rozsáhlý repertoár velkých klasických baletů je odkazem zakladatele souboru, choreografa Fredericka Ashtona, a hlavního choreografa Kennetha MacMillana. Soubor uvádí rovněž nová díla, nastudovaná předními choreografy dneška. Klíčovou otázkou pro vedení baletu je jeho přístupnost široké veřejnosti, a proto jsou jeho inscenace vysílány v přímých přenosech do více než 1000 kin ve více než 30 zemích světa.

Dona Quijota uvedou 16. 10. od 20.15 živě v tato kina:
Kopřivnice - Puls / www.kino.kulturakoprivnice.cz
Mariánské Lázně – Slavia / www.kinoslavia.cz
Praha - Bio Oko / www.biooko.net
Varnsdorf - Centrum Panorama / www.centrumpanorama.cz

Balet v kině www.baletvkine.cz


PROGRAM SEZONY - KRÁLOVSKÝ BALET V LONDÝNĚ (ROYAL OPERA HOUSE)

Don Quijote (přímý přenos) | Ludwig Minkus
Středa 16. října 2013 od 20.15

Louskáček (přímý přenos) | Petr Iljič Čajkovskij
Čtvrtek 12. prosince 2013 od 20.15

Giselle (přímý přenos) | Adolphe Adam
Pondělí 27. ledna 2014 od 20.15

Spící krasavice (přímý přenos) | Petr Iljič Čajkovskij
Středa 19. března 2014 od 20.15

Zimní pohádka (přímý přenos) | Joby Talbot
Pondělí 28. dubna 2014 od 20.15


BALET PAŘÍŽSKÉ OPERY

Spící krasavice (přímý přenos) | Petr Iljič Čajkovskij
Pondělí 16. prosince 2013 od 19.30

Balanchine / Millepied (přímý přenos) | Georges Bizet, Maurice Ravel
Úterý 3. června 2014 od 19.30 v kině Světozor a dalších kinech


NABÍDKA ZÁZNAMŮ (různá data)

Mariinské divadlo v Petrohradě
Labutí jezero (záznam) | Petr Iljič Čajkovskij

HOLANDSKÝ NÁRODNÍ BALET V AMSTERDAMU
Popelka (záznam) | Sergej Prokofjev

Zdroj: Balet v kině

Témata článku