Dva barokní balety na nádvoří Lichtenštejnského paláce v Praze

Dva barokní balety na nádvoří Lichtenštejnského paláce v Praze

Dva barokní balety na nádvoří Lichtenštejnského paláce v Praze

Soubory Musica Florea a Hartig Ensemble představí 8. září 2015 pražskému publiku dva barokní balety, La guirlande enchantéeDidone abbandonata. Představení se budou konat na nádvoří Lichtenštejnského paláce (sídlo pražské Akademie múzických umění), kde Musica Florea postaví své Florea Theatrum – kompletní funkční scénu barokního divadla. Inscenaci si tak diváci mohou vychutnat v podání, které se co nejvěrněji blíží dobovému originálu. Vstupenky jsou dostupné na domovské stránce souboru Musica Florea www.musicaflorea.cz.
Barokní balety patří k hudebnímu dědictví stejně jako operní repertoár. Na programu souborů Musica Florea a Hartig Ensemble se vyskytují hned dva a také jeden z nich měl letos premiéru. Balet Didone abbandonata (Opuštěná Didó) měl novodobou premiéru letos 15. června v Českém Krumlově. Je dílem velkého reformátora tanečního umění Gaspara Angioliniho, který byl průkopníkem baletu jako samostatného jevištního žánru, který se postupně vydělil z operního představení, jehož byl původně součástí. Inscenace Didone abbandonata vznikla roku 1766 a jejím námětem se stal příběh o tragické lásce královny Kartága a antického hrdiny Aenea, který je v mytologii otcem římského národa. Protože balety v této době byly ještě součástí větších dramatických celků, neměly ještě rozsah celovečerních inscenací, jaké známe dnes – i tento průkopnický opus trval jen půl hodiny.
Rokokový balet La guirlande enchantée (Čarovná girlanda) měl ve své rekonstruované podobě premiéru v roce 2007 v Českém Krumlově a současně se jednalo o první takto obsáhlou spolupráci souboru Hartig s orchestrem Musica Florea. Prameny k baletu byly objeveny v zámeckém archivu v Českém Krumlově. Čarovná girlanda je v tomto směru unikátní, neboť se k ní dochovaly podklady jak hudební, tak ikonografické i písemné, takže bylo možné provést co nejpřesnější rekonstrukci. Autorství baletu je připisováno vídeňskému skladateli Josephu Starzerovi, choreografii vytvořil další významný baletní reformátor Franz Anton Hilverding. Balet měl premiéru v roce 1757 ve Vídni.
Musica Florea a Hartig Ensemble mají za sebou řadu společných projektů. Po Čarovné girlandě vznikla v roce 2009 rekonstrukce díla Ch. W. Glucka La Danza a následujícího roku česká premiéra Terpsichory G. F. Händla s hostující primabalerínou Barborou Kohoutkovou v hlavní roli. Spolupráce pokračovala barokní operou Dioklecián Henryho Purcella (2013), Scarlattiho Armidou (2014) a baletem Didone abbadonata Gaspara Angioliniho (2015) a Fuxovou operou Costanza e Fortezza (2015).
Své společné projekty v posledních měsících předvedly na festivalech doma i v zahraničí. V srpnu soubory vyjely s barokní operou Armida na festival barokního divadla a hudby v Polsku, který se konal v lázeňském městě Szczawnica. V sobotu 22. srpna společně vystoupily se suitou dobových tanců v rámci barokní slavnosti na zámku Manětín a 29. srpna vystoupil Hartig Ensemble v rakouském Bad Ischl v rámci tanečního festivalu se suitou z baletu Čarovná girlanda.

Více informací o Hartig Ensemble zde.
Více informací o Musica Florea zde. 

Zdroj: Hartig Ensemble

Témata článku