Festival Den flamenka se blíží

Festival Den flamenka se blíží

Festival Den flamenka se blíží

Andaluské flamenko a tradiční indický tanec kathak v sobě spojuje hudebně taneční představení Vypravěčka Jany Drdácké a Anežky Hessové, kterým ve čtvrtek 10. listopadu 2016 v pražské La Fabrice  začínají oslavy mezinárodního Dia del Flamenco – Dne flamenka. O dva dny později, v sobotu 12. listopadu, předvedou v Divadle u Hasičů své umění českému publiku Adela a Rafael Campallo ze Španělska. O závěr oslav se pak v neděli 13. listopadu postará mezinárodní sestava Indialucía, která v Retro Music Hall rozpoutá flamenkovou fiestu plnou exhibičních choreografií tanečních akademií, večer nabídne i závěrečnou flamenco-latino diskotékou v režii DJ Ekirne.

Součástí festivalu jsou také dílny pro začátečníky i taneční profesionály se španělskými lektory, filmové projekce, besedy pro školy i širokou veřejnost, flamenkový bazar, kurz španělské gastronomie, oživení španělských restaurací hudbou a tancem či den otevřených dveří flamenkových akademií.
Oficiálně mezinárodní den flamenka připadá na 16. listopad, den kdy bylo v roce 2010 flamenko zapsáno na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Podrobné informace na www.denflamenka.cz.
Vypravěčka
je název tanečního projektu Jany Drdácké (flamenco) a Anežky Hessové (kathak), ve kterém tanečnice přiblíží dvě hudebně-taneční tradice, španělskou a indickou, skrze své osobní příběhy. Flamenco a kathak měli v minulosti společné kořeny i nositele - cikánské hudebníky a tanečníky, kteří prvky indického tance po cestě Asií a Evropou vnesli do andaluského flamenka. O živou hudební složku se postarají Tomáš Reindl (tabla), Stanislav Kohútek aka Morenito de Triana (flamenková kytara), Václav Graif (palmas - tlesky), Petra Dokládalová (flamenkový zpěv) a Pavel Križovenský (flétna).
„Sourozenci Adela a Rafael Campallo se představí v představení Campallerías, které je naplněné uměním a poezií. Tanečníci jím vzdávají hold svému flamenkovému rodu a sevillské čtvrti Cerro del Águilla, která formovala jejich první flamenkové kroky. Díky zázemí v rodině s velkou flamenkovou tradicí Adela poprvé profesionálně tančila již ve svých 9 letech. Studovala u špičkových mistrů flamenka, včetně vlastního bratra Rafaela Campalla, se kterým mají několik společných tanečních projektů. Jako sólistka spolupracuje s předními flamenkovými soubory a věnuje se i vlastním projektům. V roce 2015 uvedla autorské představení Adelada, v němž se zaskvěl její vytříbený styl, láska k flamenku a životu v té nejčistší umělecké podobě,“ dodávají zástupci festivalu.
Kapela Indialucía, která vystoupí v rámci závěrečné flamenkové fiesty v pražském sále Retro Music Hall, je projekt, který hudebně propojuje dva hudební žánry se společnými základy - tradiční indickou hudbu a flamenko. „Improvizace a rytmus jsou elementárními prvky, klíčovými pro hudební vývoj obou stylů. Roku 1999 začalo nahrávání prvního alba mezi Indií a Španělskem. Několik let se při něm střídala řada renomovaných umělců obou žánrů. Výsledkem mnohaleté práce je album, které poprvé prezentuje společné prvky a kořeny obou hudebních stylů a spojuje je v ucelený umělecký tvar. Druhé album s názvem Acatao vyšlo koncem roku 2014 a nese se ve stejném hudebním duchu,“ uzavírají zástupci festivalu.

Zdroj: SMART Communication s.r.o.

Témata článku