Festival HYBAJ HO! po dvou letech opět představí současný slovenský tanec

Festival HYBAJ HO! po dvou letech opět představí současný slovenský tanec

Festival HYBAJ HO! po dvou letech opět představí současný slovenský tanec


Osmý ročník festivalu HYBAJ HO! se koná od 20. do 24. října 2016 v holešovickém Studiu ALTA. „Moc si vážíme, že umělci můžou svobodně cestovat a že právě Praha hostí festival slovenského tance. Byť to dnes, před osmým ročníkem HYBAJ HO!, považujeme již za samozřejmé, není tomu tak. Je to jeden z mnoha důležitých příkladů toho, jak můžou být dvě kultury vzájemně otevřené a obohacovat se. Jsme přesvědčeni, že hranice mezi národy se mají přemosťovat, a ne uzavírat,“ říká Lucia Kašiarová, ředitelka Studia ALTA a zakladatelka festivalu.

V hlavním programu se představí hned tři členové Les SlovaKs Dance CompanyMilan Herich se svým sólem, které připravuje s venezuelským choreografem Davidem Zambranem, Milan Tomášik s choreografií Silver Blue a Peter Jaško s představením Untied Tales.
Dále se představí Tanečná spoločnosť Artyci, letos s tanečním představením bez příběhu Pure, které zkoumá čistou fyzikalitu a přítomnost na jevišti. Slovenský Maďar Csaba Molnár  připravuje s pěticí v Praze žijících slovenských tanečníků pro HYBAJ HO! premiéru s názvem Potmehúd, „v níž tito Evropané hledají své folklorní kořeny se šibalským úsměvem na rtech.
Další lahůdkou bude uvedení hudebně-taneční inscenace v choreografii Petry Fornayové Dance With Changing Parts, která uchvátila samotného autora skladby Philipa Glasse. Další inscenací, která překračuje hranice chápání tanečního umění, je Pocitové RozUmenie trojice Marta Poláková, Yuri Korec a Peter Šavel. Tato kavárenská site specific performance přinese divákům novou divadelní zkušenost v netradičním prostoru Obýváku Studia ALTA,“
dodávají zástupci festivalu.
Z mladé generace tvůrců se představí Kristína Chmelíková a Mária Danadová s představením o různých odstínech ženské identity Versus, dále Kamala Brestica, která s Terezou Hradílkovou vytvořila taneční inscenaci s naživo vytvářenou elektronickou hudbou Genuine Transformers, či debutující Lukáš Homola se svým sólem Solus.
Doprovodný program nabídne diskuze, neformální obědy a večírky, workshop s Milanem Herichem, promítání tanečních filmů choreografa Jána Ševčíka či koncert kapely Saténové ruky. „Poprvé se bude také konat networking českých a slovenských umělců a promotérů, jehož záměrem je prohloubení česko-slovenských uměleckých spoluprací,“ uzavírají zástupci festivalu.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku