Festival HYBAJ HO! ve znamení výročí sametové revoluce

Festival HYBAJ HO! ve znamení výročí sametové revoluce

Festival HYBAJ HO! ve znamení výročí sametové revoluce

Již 7. ročník festivalu současného slovenského tance v Praze HYBAJ HO! se bude konat od 29. září do 6. října ve Studiu ALTA, Divadle Komedie a v NG (Veletržním paláci). Jediný showcase slovenského současného tance je letos věnován oslavám čtvrtstoletí svobody. Kromě toho nejlepšího, co současní slovenští tanečníci vytvořili doma a v zahraničí, čeká diváky bohatý doprovodný program – diskuze, workshopy, večírky, koncert Longital nebo tradiční kulinářské speciality na slovenské hostině.
Svobodu si před 25 lety Češi a Slováci vybojovali společně, a to je jeden z mnoha důvodů, proč si tato přehlídka našla svoje místo právě v Praze. Cílem festivalu je ukázat, že vzájemné kulturní vazby Čechů a Slováků jsou nedílnou součástí naší identity. Svůj záměr vysvětluje ředitelka Studia ALTA a festivalu Hybaj ho! Lucia Kašiarová: „Bratislava bola vždy prepojená skôr s Viedňou a až v rámci festivalu Hybaj ho! sa podarilo nadviazať kontakt medzi českou a slovenskou tanečnou scénou. Veľa Slovákov pôsobí v zahraničí a keďže na Slovensku neexistuje tanečná platforma, je skvelé, že sa práve tu všetci – českí i slovenskí tanečníci – môžu stretnúť. Dnes už je úplne bežné, že slovenské súbory chodia do Čiech a naopak, predtým to ale bolo veľmi výnimočné.
Náš společný kulturní prostor ale neměl vždy tak ideální podmínky pro progresivní rozvoj, experiment či alternativu. I proto je důležité neustále si připomínat odkaz sametové revoluce, která nám nejen otevřela hranice, ale především umožnila svobodně uvažovat a své názory veřejně sdílet s ostatními. „Ja som súčasťou prvej generácie, ktorá zúročuje ovocie, ktoré revolúcia splodila. Už ako študentka som mohla vycestovať za tancom do zahraničia a myslím si že to, ako náš súčasný tanec vyzerá dnes, je práve zásluhou otvorenia hraníc,“ říká Lucia Kašiarová a je nutno dodat, že tato generace zároveň díky své „sametové“ energii překlenula půlstoletí izolace a vrátila naši kulturu do světového kontextu.
Příkladem pohádkového úspěchu slovenského souboru, který by bez revoluce nebyl možný, je proslulý soubor Les SlovaKs Dance Collective – taneční soubor působící v Bruselu, který vyprodává sály v Holandsku, Francii, Belgii i v Praze. Na Hybaj ho! představí svůj nejnovější projekt Fragments (5. 10. ve 20:00, Divadlo Komedie). Les SlovaKs jsou živelnou smrští tanečníků, kteří ve své tvorbě kombinují vše, co v průběhu své tvůrčí a životní cesty potkali. Právě festival Hybaj ho! se může pyšnit tím, že Les SlovaKs pro české publikum objevil: „Les SlovaKs sú už tradične highlightom festivalu Hybaj ho! Keď hrali na prvom ročníku, nikto tu o nich nevedel. Dnes sú absolútnou hviezdou, ktorú chcú na všetky veľké tanečné festivaly v Čechách. Zostali však verní nám,“ říká Kašiarová a produkční festivalu Letošní Hybaj ho! je jednou z nemnoha příležitostí vidět tento v současné době nejúspěšnější slovenský taneční soubor na živo. Videoukázka: https://www.youtube.com/watch?v=vFHDV5-9hik#t=48

Různorodý program festivalu se snaží ukázat širokou škálu toho, s jakými tématy a principy slovenští umělci pracují. Program otevře taneční duet Imago inspirovaný textem C. G. Junga, ve kterém tanečníci nahlížejí do útrob svého nitra ve snaze nalézt svou pravou tvář. Objekty výzkumu Petry Fornayové se zabývají tématem manipulace našeho vnímání. Marta Poláková se v inscenaci SOLO Endings/Beginnings zamýšlí nad tím, co v životě člověka znamená konec a začátek a kolik takových jich jde za sebou. V sólovém představení chiens naufragés se představí tanečnice Zdenka Svíteková. Konflikty konzumního světa si berou na mušku tvůrci Debris Company v inscenaci Epic, jež pracuje s principy brechtovského epického divadla. O jako Schlemmer Moniky Čertezni nás provede světem Bauhausu a zejména tvorbou Oskara Schlemmera. Couch Corner ensemblu Artyci je vtipným spojením tance a talk-show. Divadlo Štúdio tanca a Jozef Fruček v inscenaci From side of a man From side of a woman zkoumají tělo jako nástroj poznání. Festival uzavře premiéra skupiny ME-SA s názvem Duets, v níž se představí v Praze dobře známí slovenští tanečníci Martina Hajdyla Lacová a Stano Dobák.
Jaro Viňarský pozve diváky v eventu Bed Identity Talks do své postele, aby si s ním popovídali. Improvizovaná performativní prezentace hledání v kreativním procesu, kterou představí společně s Petrou Tejnorovou, vyzývá k přímé účasti diváků na výzkumném projektu dvojice umělců na téma identity. Zdroj: Studio ALTA

Témata článku