Festival KoresponDance roztančil Žďár nad Sázavou a SE.S.TA chystá další program i na srpen

Na počátku července se ve Žďáru nad Sázavou již potřetí uskutečnil mezinárodní festival KoresponDance. Výzvou letošního ročníku byly jednoznačně tropické teploty, které v druhém červencovém týdnu zasáhly celé Česko. I přesto přilákal festival současného tance i pohybového divadla na 1900 diváků, kteří v průběhu několika festivalových dnů navštívili představení nejen na Zámku Žďár, ale i na dalších festivalových místech, jakými byli Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře, rekreační areál Pilák či skate park u Zimního stadionu.
„S největším diváckým ohlasem se setkalo bezesporu spektakulární představení francouzské skupiny Beau Geste L.U.MEN, které ohromilo přibližně 500 lidí v amfiteátru rekreačního centra Pilák. Nabitým víkendem ale kultura ze Zámku Žďár nezmizela; festival pokračoval i 7. a 8. července zcela vyprodanými představeními Obludárium Divadla bratří Formanů,“ dodávají organizátoři. Festival se před svým zahájením ve Žďáru nad Sázavou představil 28. a 29. června i v Praze dvěma představeními T Jordi Galího, a to ve spolupráci s Národní galerií v Praze v rámci Pražského Quadriennale.
I v letošním roce se hlavní místo festivalu na Zámku Žďár stalo zastávkou pro návštěvníky z přilehlého okolí i vzdálenějších měst. Festival KoresponDance oslavil třetí narozeniny (ve skutečnosti už šesté, pokud budeme počítat i jeho pražské předchůdce) a nadělil si několikadenní oslavu, na níž byli zváni všichni bez ohledu na věk. Program festivalu byl přizpůsoben i těm nejmladším návštěvníkům, kteří se do něj mohli zapojit skrze festivalem organizovaný příměstský tábor.
Ještě v pátek se na třetím nádvoří představila švýcarská choreografka Nathalie Tacchella se svým dílem Forces 1+ zpracovávající notoricky známý mýtus o Sisifovi. Do jejího představení se zapojilo i několik neprofesionálních tanečníků, kteří vystoupili v synergii se sólem enigmatické performerky Amini Amici.
Sobota patřila jak prezentaci výsledků již zmíněného příměstského tábora, tak i vzdělávacího projektu Kreativní vzdělávání do škol, do něhož se zapojila jedna třída místní základní školy. Čtvrté nádvoří ožilo novým projektem Bach 15 světoznámé francouzské choreografky Béatrice Massin a také žebříkovou performance Abscisse španělsko-francouzského choreografa Jordi Galího. Budova konventu se přeměnila v divadelní scénu klasického ražení a stala se dočasným domovem pro dvě představení – Sticker Halky Třešňákové a Jana Bárty o úskalích dlouhodobého soužití dvou lidí a Objekty výskumu slovenské choreografky Petry Fornayové, která koncem srpna 2015 uskuteční na Zámku Žďár i rezidenční pobyt pro vývoj svého nového projektu.
Festivaloví matadoři Jean Gaudin a Sébastien Fournier opanovali a rozehráli návštěvníky kostela na Zelené Hoře díky svému novému projektu Jean Sebastien². Nejvíce očekávaná však byla představení Obludária Divadla bratří Formanů. Jelikož cestují po celém světě, navštíví Českou republiku jednou do roka a letos se festivalu KoresponDance podařilo je získat do svého programu. Za vydatné pomoci sboru místních dobrovolných hasičů se každé odpoledne chladilo jejich speciální šapitó, které pojmulo pouze 130 diváků.
„Letošní tropická vedra skutečně byla pro festival skutečnou výzvou. Podařený site-specific projekt TraffiC realizovaný na místě lokálního skate parku moc příležitostí schovat se do stínu nenabízel, ale i přesto se na každé představení sešlo přibližně padesát přihlížejících, kteří mohli obdivovat, s jakou vervou se mladí herci do tohoto projektu na pomezí nového cirkusu a klasické klaunérie pustili,“ dodávají organizátoři.

SE.S.TA - program na srpen:
V rámci každoročního programu rezidenčních dílen s koučingem se uskuteční několik akcí:

20. - 27. srpna
Mezinárodní rezidenční dílna pro výzkum vlastních choreografických projektů pod vedením renomovaných koučů. Lektoři: Jean Gaudin (FR), Béatrice Massin (FR), Jean-Christophe Paré (FR)

21. - 26. srpna (s výjimkou 23. srpna)
Ranní tréninky otevřené veřejnosti. Tréninky se konají od 9:30 do 11:30 dle rozvrhu níže.
20.8. Jean-Christophe Paré: Analýza pohybu
21.8. Béatrice Massin: Současné baroko
22.8. Marie Kinsky: Feldenkreisova metoda
24.8. Jean-Christophe Paré: Analýza pohybu
25.8. Béatrice Massin: Současné baroko
26.8. Marie Kinsky: Feldenkreisova metoda
Více informací o koučích zde.
Vstupné na jeden trénink je 150 Kč a platí se před začátkem tréninku.

23. srpen v 13:00 - 18:00
Půldenní seminář zaměřený na analýzu tance a tvůrčího procesu v širší perspektivě.
Béatrice Massin: Analýza tvůrčího procesu
Jean Gaudin: Tanec, video a film
Jean-Christophe Paré: Lingvistika a choreografický proces 27. srpen od 20:00 do 22:00
Představení v Divadle Alfred ve dvoře, během něhož se divákům představí mezinárodní projekty, které se dílen zúčastnily.

Více informací naleznete na webových stránkách www.korespondance.cz.

Zdroj: SE.S.TA.

Témata článku