Festival Natřikrát 2015 je letos rozdělen na říjnovou a listopadovou část a začíná tuto sobotu

Festival Natřikrát 2015 je letos rozdělen na říjnovou a listopadovou část a začíná tuto sobotu

Festival Natřikrát 2015 je letos rozdělen na říjnovou a listopadovou část a začíná tuto sobotu

Již po sedmnácté se v Brně odehraje Mezinárodní festival současného tance a pohybového divadla Natřikrát. Letos má netradiční podobu, jeho program je rozložen ve dvou vlnách do října (3. - 7. října 2015) a listopadu (4. - 14. listopadu 2015). Nádech festivalu (jeho říjnová část) se ponese v duchu oslav dvaceti let tanečního souboru Filigrán s jeho úzkými vazbami na současnou brněnskou hudební scénu a zálibou ve vnášení tance do nedivadelních prostor. Výdech, druhá část festivalu, proběhne na začátku listopadu za mezinárodní účasti. I letos budou hlavním dějištěm festivalu brněnská zákoutí a většina představení proběhne mimo běžné divadelní prostory – v halách brněnských továren a mnoha dalších místech.
„V sobotu 3. října od 14:30 zve taneční soubor Filigrán diváky na celodenní procházku po působivých a pozapomenutých místech Brna. Reprízy choreografií a site specific verze představení Filigránu do nich na okamžik vnesou pohyb. Diváci budou putovat z vnitrobloku domu na ulici Radnická do prostor továrny Mosilana, přes prostory starého železničního překladiště Malá Amerika do bývalé továrny MEZ. Procházku zakončí ve 21:00 hodin performance Filigránu na nádvoří kavárny Trojka v Domě pánů z Kunštátu a následný koncert kapely Jikry,“ říkají organizátoři.
Festival bude pokračovat v úterý 6. října v kině Art. Promítat se budou taneční filmy, které Filigrán vytvořil ve spolupráci s Petrem Kačírkem a Petrou Bučkovou: Detail, Věžní, Vlněna, Daleko od spícího psa, Srnky, Ve mně brouk.
První část festivalu – Nádech – zakončí Filigrán site specific improvizací s hudebním uskupením Dunami Ensemble ve středu 7. října v hale Malé Ameriky.
Druhou část festivalu zahájí představení Karneval zvířat Barbory Látalové, kterým se festival obrací k nejmladším divákům. Představení současného tance pro dětské diváky (6 – 12 let) je v Brně premiérou; Karneval zvířat má přitom od svého pražského uvedení na kontě již řadu repríz, účastí na zahraničních festivalech i cen. „Živý zájem ze strany brněnských škol nás mile překvapil, naplnili bychom hned několik dopoledních uvedení,“ dodávají organizátoři.
Natřikrát chce nyní a do budoucna pravidelně prezentovat taneční filmy. Listopadové projekce v Kině ART, které představí výběr z filmů tvůrců středoevropského regionu, jsou zároveň jakýmisi ozvěnami prvního ročníku bratislavského NU VIDEO DANCE festivalu (2014). Prostor bude dán také diskuzi s tvůrci.
Festival uzavře taneční večer věnovaný mužům – mužům jako tématu, mužům na scéně, mužům choreografům. Komponovaný večer v bývalé továrně MEZ představí sólovou choreografii Umbilicus francouzského tanečníka a performera Florenta Golfiera, který žije a pracuje v posledních letech v České republice. Dále duet izraelského choreografa Nadara Rosana Dogtown, který byl vytvořen pro Prague Pride.

Více informací na www.natrikrat.cz

Spot festivalu zde.

Zdroj: Tisková zpráva

Témata článku