Festival současného tance KoresponDance Europe vyvrcholí v květnu v Praze

Festival současného tance KoresponDance Europe vyvrcholí v květnu v Praze

Festival současného tance KoresponDance Europe vyvrcholí v květnu v Praze

Jedenáct tanečních představení z dílen evropských choreografů bude putovat v květnu po tanečních scénách v Praze i Brně. Festival KoresponDance Europe organizovaný sdružením SE.S.TA nabídne současný evropský tanec v podání světově proslulých choreografů i začínajících talentů, kteří přináší do současné tvorby svěžest a řadu nových prvků. Festival je pro nás svátkem, protože představí výsledky velmi intenzivní a pečlivé tvůrčí práce choreografů, kteří se v uplynulých dvou letech pravidelně potkávali v rámci projektu KoresponDance Europe na rezidenčních pobytech, stážích, diskusích a seminářích, vyměňovali si své zkušenosti a učili se jeden od druhého,“ říká ředitelka festivalu a sdružení SE.S.TA Marie Kinsky a pokračuje: „Uvidíme jedenáct rozdílných vizí nebo výrazových prostředků umělců z České republiky, Francie, Slovenska či Německa; umělců, kteří jsou přitahováni teatralitou, abstrakcí, vztahem k předmětům nebo současným hledáním tance a jeho kořenů.
Festival začíná 9. května v brněnské Redutě a poté se přesune do Prahy, kde jej bude hostit divadlo Archa, Ponec, Studio Alt@ - Hala 30, La Fabrika a Nová scéna Národního divadla. Právě zde bude festival 31. května slavnostně zakončen představením Freska, ženy hledící vlevo francouzského choreografa Paco Déciny, které svým zcela novým přístupem v používání videotechnologií v tanci vzbudil velký ohlas na francouzské taneční scéně. Vodící linkou v této pestré nabídce se stane dílo jednoho z umělců, jehož performance Lid beze jména / Peuple sans nom nebude chybět téměř na žádném festivalovém večeru.

Květnový Festival KoresponDance Europe je vyvrcholením dvouletého evropského projektu, který je zaměřen na rozvoj choreografické tvorby evropských umělců. Tento projekt, který získal podporu z programu CULTURE Evropské unie, propojuje znalosti a zkušenosti čtyř zemí a typově rozdílných organizací, které se vzájemně dobře doplňují: skupina Steptext dance project z Německa, profesionální asociace A.S.T. ze Slovenska, festival Jamais Vu! z Francie a Českou republiku zastupuje SE.S.TA, Centrum choreografického rozvoje. Prostřednictvím sdružení SE.S.TA se Česká republika stala hlavním organizátorem a koordinátorem celého projektu. V říjnu 2009 byl projekt zahájen festivalem v Praze, aby zde v květnu 2011 sklidil své plody.
V průběhu dvou let poskytl KoresponDance Europe uplatnění více než 350 umělcům, kteří získávali své zkušenosti jako účastníci stáží, hostující choreografové na rezidenčních pobytech, interpreti nových představení nebo tvůrci vlastních projektů. KoresponDance Europe teď připomíná rozmanitou rodinu umělců, kteří nadšeně pokračují ve vzájemné spolupráci na různých úrovních. Záštitu nad festivalem převzal Ministr kultury České republiky Jiří Besser, Ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg a jeho čestným prezidentem se stal Velvyslanec Francie v České republice Pierre Lévy. Zdroj: SE.S.TA

Témata článku