Festival současného umění 4+4 dny v pohybu obsadí Palác U Stýblů na pražském Václavském náměstí

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu obsadí Palác U Stýblů na pražském Václavském náměstí

Festival současného umění 4+4 dny v pohybu obsadí Palác U Stýblů na pražském Václavském náměstí

Letošním hlavním centrem mezinárodního festivalu současného umění 4+4 dny v pohybu se stane památkově chráněný Palác U Stýblů (také Palác Alfa) na Václavském náměstí v samém centru Prahy. Jedno rozsáhlé patro jinak prázdné budovy, která je připravena na následnou rekonstrukci, zabydlí od 11. do 19. října svými díly několik desítek umělců. „Společným hlavním tématem a také názvem výstavy se letos stal výrok Problem is Here,“ říkají kurátoři Denisa Václavová a Krištof Kintera. Během festivalu zde také proběhne premiéra nového představení souboru Secondhand Women, nejrůznější přednášky na aktuální témata, procházky po okolí s historiky umění a koncerty kapely Please The Trees se sborem Elpida a americko-francouzského anarchistického šansoniéra Theo Hakoly. A nebude samozřejmě chybět kavárna a stylový bar. Festival 4+4 dny v pohybu letos oslaví osmnácté narozeniny. Kromě Paláce U Stýblů bude program probíhat v Divadle Archa, na Nové scéně Národního divadla, v budově ORCO – Bubenská 1, v divadle Alfred ve dvoře, na Baráčnické rychtě a ve Studiu Alta.
Festival ozdobí řada pozoruhodných divadelních inscenací a choreografií ze zahraničí, které nabídnou jak reflexi aktuálních společenských témat, tak i uvolnění a humor,“ říká dramaturg Pavel Štorek. Mimořádný zážitek slibuje historicky první hostování indického souboru v dějinách festivalu. Soubor Attakkalari Centre for Movement Arts představí choreografii AadhaaraChakra: A Dancelogue nabízející výjimečnou vizuální podívanou prezentující pro „západní civilizaci“ zdánlivě nesmyslný konflikt vnímání tradičního a současného tance. Do Prahy dále zamíří i slavný francouzsko-rakouský kolektiv Superamas s multidisciplinárním projektem Theatre, kde se humorně potkávají renesanční malíři s 3D technologií 21. století. Z Belgie dorazí divadlo Campo s nejnovějším představením Victor, jehož hlavním hrdinou jsou třináctiletý chlapec a profesionální tanečník. Na půdorysu novodobé Antigony diváci zažijí rebelii mládeže v současném Řecku na vlastní kůži - dokumentární představení Alexis, řecká tragédie přiveze oceňovaný italský soubor Motus.
Vedle zahraničních hostů se letos těšte na záplavu tuzemských premiér,“ doplňuje Pavel Štorek. Kromě Secondhand Women připravují v rámci festivalu svá nová představení divadlo VOSTO5, 420PEOPLE, VerTeDance, Žan Loose nebo Lucia Kašiarová s Vandou Hybnerovou. Více informací na www.ctyridny.cz. Historie Paláce U Stýblů / paláce Alfa (zdroj: www.palacustyblu.cz):
Palác Alfa má své jméno podle taneční kavárny Alfa, dříve Boulevard. Původně se objekt jmenoval palác Stýblů či U Stýblů podle svého majitele. Dům v samém srdci Prahy byl postaven v letech 1928 a 1929 architekty Ludvíkem Kyselou a Janem Jarolímem ve stylu konstruktivismu a nahradil tím dva nízké původní domy s průjezdem do dvora. Vznikl tak multifunkční objekt s obchodní pasáží, vyhlášenou taneční kavárnou Boulevard (později Alfa), restaurací, kancelářemi, byty a legendárním kinosálem. Za pasáží směrem k Františkánské zahradě byla přistavěna nízká budova, v jejímž suterénu zahájilo v r. 1934 provoz Nové divadlo. Od r. 1959 zde mnoho let hrálo divadlo Semafor. Kolmo na pasáž Alfu se napojuje pasáž Světozor z Vodičkovy ulice. Obě jsou propojeny s Františkánskou zahradou. V druhé polovině 50. let 20. století se u nás poprvé objevil širokoúhlý formát CinemaScope a právě jím bylo kino Alfa roku 1956 vybaveno jako první kino v republice. V polovině 60. let dochází v kině k velké rekonstrukci a přestavbě z důvodu havarijního stavu – došlo ke zřícení stropu. Roku 1967 bylo kino opět otevřeno – hlediště bylo přebudováno na stadionové – byla propojena poslední řada původního balkonu s první řadou v přízemí – a pojalo 1200 diváků. Kino přešlo na 70mm formát (jako první v Praze), zvukový systém Dolby Stereo a stalo se tak komfortním kinem s vysokou kvalitou obrazu i zvuku, které fungovalo až do roku 1994. V 90. letech 20. století celý objekt restituoval v havarijním stavu potomek původního majitele. Zdroj: 4+4 dny v pohybu

Témata článku