Festival TANEC PRAHA zahajuje 13. dubna předprodej vstupenek na představení v Praze

Festival TANEC PRAHA zahajuje 13. dubna předprodej vstupenek na představení v Praze

Festival TANEC PRAHA zahajuje 13. dubna předprodej vstupenek na představení v Praze

V pátek 13. dubna začíná předprodej vstupenek na letošní ročník festivalu TANEC PRAHA. Vstupenky budou v prodeji v cenách od 120 do 1090 Kč na pokladně pražského Divadla Ponec (všechna představení) a v dalších místech konání v Praze – Hudební divadlo Karlín, Divadlo Archa a Nová scéna Národního divadla (v prodeji představení, která se v daném místě konají). Hlavními lákadly 24. ročníku mezinárodního festivalu TANEC PRAHA se letos v červnu stanou slavný švýcarský soubor Alias, který uvede 26. a 27. června v pražském Hudebním divadle Karlín choreografii Sideways Rain, a 28. a 29. červnaDivadle Archa vlámský soubor Ultima Vez s českou premiérou nejnovějšího představení booty Looting. „Samozřejmě celý festival nabídne řadu dalších výjimečných tanečních zážitků – různorodých, vysoce kvalitních, většinu v české premiéře, v podání souborů z celého světa,“ říká Yvona Kreuzmannová, předsedkyně pořádajícího občanského sdružení.
Od 4. do 29. června tak návštěvníci festivalu uvidí soubory a choreografy z Německa, Argentiny, Švédska, Velké Británie, Izraele, Dánska, Holandska, Španělska, Japonska a samozřejmě České republiky – kromě Divadla Archa a Hudebního divadla Karlín především v Divadle Ponec a také na Nové scéně Národního divadla. Program doplní workshopy, filmy, přednášky pro studenty i veřejné debaty. Rekordní počet měst se také zapojí do projektu TANEC PRAHA v regionech – Brno, Český Krumlov, Hradec Králové, Choceň, Jihlava, Olomouc, Ostrava, Pardubice, Plzeň a Valašské Meziříčí.
Autorem choreografie Sideways Rain je Guilherme Botelho, brazilský choreograf, zakladatel a dlouholetý umělecký šéf souboru Alias. „Vydejte se k řece a pozorujte její proud. Nikdy se nezastaví a žádný okamžik se nezopakuje, plyne stále stejným směrem a strhne s sebou vše, co chce jít 'proti proudu'... zrovna tak představení Alias není nikdy stejné. Má svá pravidla, od tanečníků vyžaduje extrémní pozornost a fyzickou připravenost, nám divákům pak otevírá obrovský prostor pro vlastní imaginaci, vlastní příběhy i emoce. Je čisté až 'grafické', lahůdka pro architekty či vizuální umělce stejně jako nejširší publikum,“ uvádí Yvona Kreuzmannová. Tanečníci přecházejí pódium... zleva doprava, zleva doprava, neúnavně pořád dokola. Chůze, běh, pád, vzestup, konec a znovu na začátek. Vede je nevysvětlitelná touha běžet. Běžet kam? Za osudem, který jakoby jim unikal mezi prsty. Jsou ztělesněním lidského údělu, evoluce člověka i přerodu vesmíru. „Guilherme Botelho vytvořil v představení tanec smyslů hraničící s transem. Hypnotické, úchvatné, nesnesitelné i fascinující... Životadárná síla v čiré formě,“ o Sideways Rain napsali ve švýcarských novinách Le Temps.
Týden po světové premiéře na Tanečním bienále v Benátkách přijede do pražského Divadla Archa belgický soubor Ultima Vez vlámského režiséra, choreografa, tanečníka a fotografa Wima Vandekeybuse s představením booty Looting. Pro účely této choreografie sestavil Vandekeybus skupinu šesti tanečníků, jednoho hudebníka, a dokonce fotografa na scéně. Představení jsou uváděna v koprodukci s Divadlem Archa v rámci Vlámské sezóny 2012 v Divadle Archa. K dalším hostům na letošním ročníku patří například berlínský soubor Dorkypark GMBH choreografky argentinského původu Constanzy Macras, který na Nové scéně Národního divadla pozve diváky na strhující cestu životem romských komunit (s živou hudbou). Inscenace je uváděna v koprodukci s Novou scénou Národního divadla.
Compagnie Jus de la Vie švédské choreografky Charlotty Öfverholm přiveze do Divadla Ponec choreografii, která kombinuje syrové taneční divadlo a živou hudbu v podání dvou výjimečných skandinávských interpretů. Je inspirována poezií a instalacemi Lousie Bourgeois, zpěvem Lindy Larssonse, trablemi s láskou a Matkou Zemí. Z Velké Británie dorazí známá choreografka, performerka a bývalá členka DV8 Physical Theatre Wendy Houstoun, jejíž dílo jasně a vtipně obohacuje a rozšiřuje hranice tance a divadla. Izraelsko-dánský soubor Yossi Berg and Oded Graf Dance Theatre uvede v Divadle Ponec představení o lidské flexibilitě, o naší schopnosti znovu a znovu redefinovat sebe sama. Tanečníci otevírají svět stereotypů a sociálních klišé, pohybujíce se na hranici iluze a reality. „Barvité, nápadité a především zábavně bláznivé představení… Nic neřešte, posaďte se a nechte se uchvátit nádhernou choreografií a výjimečně nadanými tanečníky…,“ napsali na dánském webu Byenkalder.dk. Soubor holandské choreografky Nicole Beutler představí remake dvou němých prací legendární americké postmoderní choreografky Lucindy Childs – Radial Course z roku 1976 a Interior Drama z roku 1977. Druhou z nich DJ a producent Gary Shepherd obohatil podmanivou hudbou ušitou dílu přímo na míru. Španělsko-izraelský soubor Companya Sharon Fridman si za krátkou dobu svého působení získal renomé nejen ve Španělsku, ale po celé Evropě. O díle, které uvedou letos na TANCI PRAHA, španělský deník El País napsal: „Al menos dos caras je malý zázrak, svátek smyslů. Tanečníci na pódiu naprosto výstižně vykreslují emoce. Silně tělesný a elektrizující zážitek.“ Izraelský choreograf Itamar Serussi s holandským souborem Danshuis Station Zuid uvede taneční experiment na téma prostoru, neobvyklé kompozice a hranice tělesných možností. Samy performerky Serussiho hravou choreografii popisují jako „čistou, syrovou, silně tělesnou, nabitou energií a sarkasmem.
Dva večery v Divadle Archa budou patřit souboru 420PEOPLE s renomovaným hostem večera, kterým je Saburo Teshigawara z Japonska. Přiveze křehkou a přitom technicky výjimečnou tanečnici Rihoko Sato. Prolog pro dětské diváky obohatí hostování francouzského souboru étantdonné s dílem ZigZag, které dokáže zaujmout i děti předškolního věku a nabízí jim vždy i interaktivní dílnu.
Více informací na www.tanecpraha.cz. Zdroj: Tanec Praha

Témata článku