Festivalu Prague Pride uvádí v rámci programové sekce space4dance současný izraelský tanec

Festivalu Prague Pride uvádí v rámci programové sekce space4dance současný izraelský tanec

Festivalu Prague Pride uvádí v rámci programové sekce space4dance současný izraelský tanec

V rámci srpnového festivalu Prague Pride bude uvedena práce izraelské choreografky Rachel Erdos s názvem Ábel / Hevel. Inscenace, která je volně přístupná a odehrává se na různých veřejných prostranstvích bude v Praze uvedena 15. 8. na piazzetě Národního divadla a druhý den také v Plzni na Anglickém nábřeží u Západočeského muzea.
Anotace k inscenaci:
„Šest tanečníků a dobro a zlo v moderní společnosti. Taneční představení, které zpochybňuje to, jak současná společnost vnímá, co je správné a co špatné. „Sedm smrtelných hříchů: pýcha, hněv, závist, chtíč, obžerství, lenost a lakomství nepředstavují zakázané akty, nýbrž vášeň, která nás svádí k pokušení... Představují to, co z nás dělá lidi.“ (Aviad Kleinberg, Sedm smrtelných hříchů)“
Vystupují tanečníci z Tel Avivu Yoav Grinberg, Gil Kerer, Amit Marsiano, Adi Boutrous, Snir
 Nakar a Liron Ozeri. Členové tohoto mužského souboru pochází z různorodých prostředí a najdeme mezi nimi jak heterosexuály, tak gaye, jak Židy, tak Araby. Společně objevují široké spektrum maskulinity od typického úředníka v kvádru po mladého vojáka v uniformě. Testosteron, zranitelnost, osamělost, přijetí, síla...
Mytologická postava Ábela, prvního muže, jenž byl zabit svým pokrevním bratrem, je tu rozpracovávána v novém podání. „Hevel“ je hebrejskou variantou jména „Ábel“. Hevel byl podle biblické knihy Genesis spolu s bratrem Kainem synem Adama a Evy. Byl prvním člověkem, který zemřel, poté co jej zabil vlastní bratr. Jedná se o první zprávu o sporu mezi dvěma lidmi a o první oběť.
Z ohlasů z tisku: „Toto dílo je úžasně stimulující, plné adrenalinu. Erdos znovu potvrzuje svoji pozici mezi nezávislými umělci.“  (Ora Brafman, Dance Talk)

Rachel Erdos je nezávislou choreografkou žijící v Tel Avivu v Izraeli. Absolvovala magisterské studium na londýnské konzervatoři Laban Dance Centre, kde se specializovala na choreografii. Její dílo měli diváci možnost zhlédnout po celém světě, včetně zemí jako Anglie, Irsko, Itálie, Jihoafrická republika, Slovensko, Čína, Dánsko, Švýcarsko, Korea, Kypr, USA, Hongkong a Brazílie.
V roce 2008 získala Rachel první místo v mezinárodní choreografické soutěži AICC (Aarhus International Choreografy Competition) v Dánsku. V roce 2009 vyhrála konkurz na zakázkový projekt u City Dance Ensemble ve Washingtonu. V roce 2012 jí izraelské Ministerstvo pro absorpci imigrantů udělilo cenu umělkyně roku v tanečním oboru. V roce 2014 Rachel zvítězila v soutěži Northwest Dance Project’s Pretty Creatives v oregonském Portlandu. Její dílo bylo představeno na mnoha prestižních jevištích včetně washingtonského Kennedyho centra a londýnské Královské opery. www.rachelerdos.com Odkazy:
http://www.praguepride.cz/cs/program/program-po-dnech.html
, https://www.facebook.com/events/1429755910647435/?ref_newsfeed_story_type=regular  

Témata článku