Hlavním lákadlem Letní Letné 2015 jsou britští NoFit State Circus a Compagnie Rasposo z Francie

Hlavním lákadlem Letní Letné 2015 jsou britští NoFit State Circus a Compagnie Rasposo z Francie

Hlavním lákadlem Letní Letné 2015 jsou britští NoFit State Circus a Compagnie Rasposo z Francie

Svá představení nabídnou českým divákům od 16. srpna do 3. září 2015 dvě hvězdy letošního ročníku tohoto mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla: soubor nového cirkusu NoFit State Circus a francouzský soubor Compagnie Rasposo.
Soubor NoFit State Circus na Letné uvede během osmnácti večerů ve svém šapitó připomínajícím obrovskou vesmírnou loď představení Bianco. „Jde o úchvatnou kombinaci nejrůznějších typů vzdušné akrobacie, která popírá zákony gravitace, okouzlující živé hudby i neobvyklé scénografie. Inspirací se stala krása i hrubost, život i smrt, chaos i jednoduchost, rozpory ve všech z nás i mnohost osobností v každé lidské bytosti,“ popisuje ředitel Letní Letné Jiří Turek. Diváci při představení nesedí, ale procházejí skrze kulisy, v intimní blízkosti toho, co se okolo nich odehrává – nad nimi, za nimi a všude okolo. „Mohou si tak volit svoji cestu i to, jak se nechají do představení zatáhnout, a prožívat ho tak vlastně zevnitř. Výsledkem je unikátní a mocný zážitek každého z diváků,” doplňuje Jiří Turek.
NoFit State Circus od svého založení v roce 1986 vystupoval ve více než 15 zemích světa a získal řadu prestižních cen. Založilo ho pět přátel – v politicky neklidné době v době recese – jako odpověď na okolní svět. Členy pojí dohromady vášeň pro nový cirkus, pro společnou práci, společný život i stejný názor na hodnoty okolo nás. NoFit State Circus v současné době nabízí nejen představení, ale i workshopy a vzdělávací programy pro návštěvníky všech generací.
Francouzský soubor Compagnie Rasposo přiveze na Letní Letnou představení Morsure – plné akrobacie, nového cirkusu, tance i divadla. Pod bílou kopulí svého šapitó, které se promění v arénu, vystupuje sedm herců a akrobatů za živého hudebního doprovodu tří muzikantů. „Všichni jsou mistři svých disciplín – akrobacie na vysoko zavěšených železných lankách, na rukou, tyči i cyr wheelu. Díky uspořádání se diváci dostanou do téměř intimní blízkosti vystupujících, sdílejí s nimi jejich životy a osudy,” říká Jiří Turek. Soubor Compagnie Rasposo vznikl v roce 1987. Na Letní Letné bude představení Morsure k vidění celkem čtrnáctkrát.
Festival kromě obou uvedených uskupení nabídne další zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, premiéry, až 4x denně dětská představení, výtvarné a cirkusové dílny nebo posezení v příjemné kavárně, která se každý večer změní v pulzující bar. Zdroj: Letní Letná

Témata článku