Hořkosladké výročí – NANOHACH slaví deset let třemi premiérami a nulovou finanční podporou

Hořkosladké výročí – NANOHACH slaví deset let třemi premiérami a nulovou finanční podporou

Hořkosladké výročí – NANOHACH slaví deset let třemi premiérami a nulovou finanční podporou

Taneční soubor NANOHACH patří k nejstarším skupinám, které se kontinuálně věnují autorské tvorbě na poli současného tance. Za sebou má přes 20 inscenací, spolupráci s významnými zahraničními choreografy a několik ocenění. K desátému výročí NANOHACH připravili tři premiéry a za dekádou svého snažení se zvědavě ohlížejí osobní taneční sondou Move on i pohledem do proměn duše v projektu Diptych. Ke svým kulatinám pak dostali hned dvě paradoxní ocenění. Choreograf a tanečník Honza Malík obdržel od festivalu Next Wave titul Osobnost roku 2014 a grantová komise kulturního odboru pražského magistrátu poprvé v historii nepřispěje souboru na jeho činnost v roce 2015 ani korunu. NANOHACH tak stojí před rozhodnutím, zda a jak financovat další tvůrčí činnost, která se měla zaměřit na podporu české tvorby a dialogu s nastupující taneční generací.

Honza Malík, Michal Záhora, Lea Švejdová, Mariana Novotná a Marta Trpišovská se rozhodli založit vlastní soubor v roce 2004. Tedy v době, kdy současný tanec a umění skomíralo, soubory živelně vznikaly a zanikaly a kvarteto prvních absolventů Konzervatoře Duncan centre vstřebávalo zahraniční zkušenosti. Z tvůrčího elánu, zaujetí a pospolitosti vznikla touha založit sdružení, které by provozovalo stejnojemnnou skupinu NANOHACH. Mezi hlavní cíle si skupina vytkla podporu taneční profese, autorské tvorby a spolupráci českých tanečníků se zahraničními choreografy.

Po několika letech energické a obohacující spolupráce s velkými jmény současného tance dohnala soubor, který svou existenci popisuje podle choreografa a tanečníka Honzy Malíka svou existenci jako neustálé pinožení a pachtění, jasně se rýsující potřeba. „Velmi často se nějaký soubor vytvoří kolem hlavního choreografa, ale my jsme repertoárový soubor a proto se najednou objevila potřeba nějak svoji práci vymezit a věnovat se české tvorbě,“ popisuje Malík. Svou roli v jejich rozhodování zřejmě sehrála snaha o využití vlastního potenciálu, dokud to jde, i touha po ukotvení v českém tanečním guláši, kde málokterý soubor má vlastního choreografa, a potřeba najít zřejmé směřování a pokračování. Jasno mají NANOHACH v tom přinášet taneční tvar jinak, než je obecně znám, mimo zřejmou dějovou linii. Ukázkovým příkladem jsou projekty tanečníka, choreografa a člena skupiny Michala Záhory. Jeho esenciální taneční výpravy do světa, kde není tady a teď, stojí sice nesměle, ale viditelně, mimo českou taneční platformu.

Move on
Kam jsme se posunuli, co se všechno změnilo? Lepší „narozeninovou“ premiéru než spolupráci s Veronikou Švábovou, po deseti letech od prvního společného představení Naměkko Naostro si NANOHACH ani nemohli přát. Taneční sonda do životů členů a členek skupiny se snaží poodhalit, co se stalo s jejich osobními i profesními životy, jestli si mají pořád co říct a jestli se i po deseti letech dokážou překvapovat. Sečteno podtrženo – kam vlastně dospělo to jejich divadelně taneční pinožení a jakým směrem se budou NANOHACH pachtit dál. Jisté je jedno – pořád to bude netypicky, ale vždycky mimo mísu.

V kostce:
Soubor uvedl za 10 let existence 20 představení a pochlubit se může spoluprací významnými světovými autory (např. Nigel Charnok, Ioana M.Popovici, Fabrice Ramalingom).
Projekty skupiny NANOHACH byly vedle mnoha nominací oceněny “The Other View” Critics Award 2013 (Rusko), Best Contemporary Dance Performance Award 2011 a Best Actor Award (Kinfestival Rusko), Cena za nejlepší light design 2010, Cena SAZKY za objev v tanci 2007, Cena za interpretaci 2007 a 2006.
Honza Malík ze skupiny NANOHACH byl za svůj přínos současnému tanci oceněn porotou festivalu Next Wave titulem Osobnost roku 2014. Grantová komise kulturního odboru pražského magistrátu soubor a jeho činnost poprvé po 8 letech nepodpořila vůbec.

Oslavte dekádu NANOHACH:

Diptych
Autor: Michal Záhora, taneční představení nejen pro kaple a kostely
1. premiéra 17. 10. 19 hod, kaple sv.Anny, Nečtiny u Plzně
2. premiéra 27. 10. 20 hod, PONEC-divadlo pro tanec, Praha

Move on
Autorka: Veronika Švábová, setkání autorů po deseti letech od debutu Naměkko Naostro
1. premiéra 18. 11. 19 hod, Konzervatoř Duncan centre, Praha (v rámci Dne otevřených dveří)
2. premiéra 28. 11. 20 hod, PONEC-divadlo pro tanec, Praha

Citoyen
Autorka: Lea Švejdová, sólové představení inspirované tvorbou malířky Toyen
Premiéra 10. 10. několikrát mezi 16-19 hod, Lucerna, Praha, v rámci 15. ročníku filmového festivalu MEZIPATRA

Vstupenky a info: Diptych a Move on > www.divadloponec.cz, www.duncancentre.cz
Vstup zdarma: Citoyen > www.mezipatra.cz

Informace o souboru: www.nanohach.cz

Témata článku