Hvězdní hosté Baletu ND: Les Ballets Bubeníček

Hvězdní hosté Baletu ND: Les Ballets Bubeníček

Hvězdní hosté Baletu ND: Les Ballets Bubeníček

Světově proslulí tanečníci Jiří a Otto Bubeníčkovi ve spolupráci s Baletem Národního divadla uvedou 11. a 12. ledna v Národním divadle galapředstavení Les Ballets Bubeníček. Půjde o dvě výjimečná představení ve společnosti tanečníků předních evropských souborů (Hamburg Ballett, drážďanský Semperoper Ballett, Royal Swedish Ballet nebo Staatsballett v Berlíně).
Bratři Bubeníčkové
jsou dnes již takřka legendární značkou českého tance a jejich jména znají i lidé, kteří se jinak o tanec nezajímají. Pocházejí ze staré české cirkusové rodiny, vystudovali pražskou Taneční konzervatoř, ale svůj talent přivedli k absolutní dokonalosti až v zahraničním angažmá. Oba tančili na všech významných světových jevištích, ale zůstali věrni Evropě. Jiří Bubeníček, první sólista Semperoper Ballett v Drážďanech, je autorem mnoha choreografií a držitelem významných tanečních i choreografických ocenění. Otto Bubeníček, první sólista Hamburg Ballett, se věnuje komponování hudby k baletům svého bratra, navrhování kostýmů a scénografii. V roce 2006 ve spolupráci s Janou Pulkrábkovou a za podpory Film-foundation Hamburg debutoval jako režisér s krátkým filmem Nocturnal Ecstasy, pro který vytvořil partituru a byl také hercem a vedoucím střihu. 
Ve světě jsou jejich představení, ve kterých podávají oslňující taneční výkony po boku nejlepších primabalerín, beznadějně vyprodaná a žádaná, jejich taneční umění opěvují kritikové i diváci a výsledky jejich umělecké spolupráce jsou rovněž velmi ceněné.
Galapředstavení v Národním divadle sestává ze čtyř částí, výlučně z choreografií Jiřího Bubeníčka, ke kterým hudbu, scénu nebo kostýmy vytvořil jeho bratr Otto. Diváci se tak mohou těšit na Toccatu, Fauna, Obraz Doriana Graye a Le Souffle de l'Esprit (Dech duše), který je věnován jejich babičkám – Olze a Marii.

Zdroj: Balet ND

Témata článku