Institut umění – Divadelní ústav v roce 2014

Institut umění – Divadelní ústav (IDU) představil plánované aktivity na rok 2014. Program a projekty doprovázející Rok české hudby, prezentaci českého divadla a hudby v zahraničí na veletrzích umění (APAP, CINARS, Tanzmesse, Firra Tarrega, MIDEM, WOMEX), připravované výstavy, jejichž vrcholem bude pro letošní rok výstava věnovaná Alfrédu Radokovi v Nové budově Národního muzea a nejrozsáhlejší publikační činnost. V letošním roce nebude chybět Noc divadel, akce určená nejširší veřejnosti a koordinovaná IDU.
Rok české hudby byl oficiálně zahájen koncertem České filharmonie s Magdalenou Koženou 1. ledna 2014 se světovou premiérou orchestrální verze Písní milostných A. Dvořáka, 7. ledna proběhlo scénické celorepublikové zahájení Mirandolinou B. Martinů Národního divadla moravskoslezského ve spolupráci s Národním divadlem v Praze a Institutem umění – Divadelním ústavem. „V současné době je v tomto „otevřeném projektu“, který je jakýmsi celoročním svátkem české hudby, přes tisíc registrovaných akcí a stále se hlásí další projekty. Hudební sekce Institutu umění kromě koordinace a propagace některé projekty Roku také produkuje, jedním z nich je projekt Kytice B. Martinů v choreografii a režii Evy Blažíčkové, který se uskuteční v září na Malostranském hřbitově (site-specific) a budou v něm účinkovat tři generace tanečníků,“ uvedla ředitelka IDU Pavla Petrová.
IDU bude pokračovat v propagaci českého scénického umění a hudby na veletrzích umění. V lednu již proběhl mezinárodní veletrh performing arts APAP, kde se úspěšně prezentovalo šest českých souborů. V termínu 27.–30. 8. proběhne prezentace českého tance na evropské taneční platformě Tanzmesse v německém Düsseldorfu. Taneční sekce Institutu umění tradičně připraví elektronickou publikaci Czech Dance in Action, která slouží jako interaktivní katalog děl, která patří ke špičce současného tance, nonverbálního divadla a nového cirkusu a jsou disponovaná pro zahraniční touring.
V září proběhne společná prezentační strategie zemí Visegrádské skupiny realizovaná pod hlavičkou projektu PACE.V4 – spolupráce se bude dále rozvíjet díky speciálnímu fokusu na veletrhu Fira Tárrega, který bude zahrnovat showcase visegrádského divadla a tance, prezentaci formou veletržního stánku, přednášky a diskuse formou kulatých stolů. V listopadu se bude konat velký veletrh v kanadském Montrealu CINARS. HS IU byla opět pověřena komisariátem veletrhů MIDEM a WOMEX.
Letošním vyvrcholením výstavní činnosti IDU bude monografická výstava k stému výročí narození režiséra Alfréda Radoka, která je připravována ve spolupráci s dalšími institucemi. Vernisáž je plánována na přelom listopadu a prosince a výstava proběhne v prostorách Nové budovy Národního muzea.
Pražské Quadriennale scénografie a divadelního prostoru 2015 bylo oficiálně vyhlášeno 26. září 2013 v Konírně Nostického paláce na Ministerstvu kultury ČR, kde byla představena koncepce PQ 2015 a vydána oficiální výzva k přihlašování zemí i jednotlivých umělců. Aktuálně Pražské Quadriennale pořádá experimentální výstavu O – scénografické video eseje, která bude v Colloredo-Mansfeldském paláci v Praze k vidění až do 13. dubna. Další velkou událostí je mezinárodní sympozium Scénografie – prostor a kurátorství, které proběhne od 2. do 4. dubna; jeho hlavním řečníkem bude belgický filozof a aktivista Lieven De Cauter.
Z připravované publikační činnosti nelze opomenout šestý svazek publikační řady České divadelní encyklopedie, lexikon Česká činohra 19. a začátku 20. století. Osobnosti s 510 hesly osobností, které během 19. století utvářely novověké české divadlo; svazek je připraven do tisku. Druhou významnou publikací připravovanou pro rok 2014 jsou tři hry Bély Pintera, maďarského porevolučního dramatika.
Na 15. listopad se připravuje 2. ročník Noci divadel, který bude letos tematizován v souběhu s Rokem české hudby. Jedním z důležitých aspektů projektu je práce s publikem, což je téma, kterému se OMSPR věnuje také v rámci pětiletého mezinárodního projektu Create to Connect, který sdružuje celkem jedenáct evropských zemí a který byl podpořen z programu Evropské unie Kultura.
Detailní informace o aktivitách instituce naleznete na pravidelně aktualizovaných internetových stránkách www.idu.cz.

Témata článku