Jaro Viňarský držitelem Bessie Award

7. října byly v New Yorku vyhlášeny ceny Bessie Awards, které jsou v tanečním světě přirovnávány k filmovým Oscarům. Mezi oceněnými za vynikající taneční výkon je také Jaro Viňarský známý na české i slovenské taneční scéně. Inscenace choreografa Pavla Zuštiaka s názvem Bastard, která si získala přízeň kritiky, byla nominována na ocenění také jako vynikající produkce, proměnění i jedné nominace je pro česko-slovenskou taneční scénu velikým úspěchem. Cenu v minulosti dostali mnozí významní umělci, choreografové a tanečníci, např. William Forsythe, Trisha Brownová, Louise Lecavalierová, Meredith Monková, Merce Cunningham, Wim Vandekeybus, Diamanda Galasová, Marie Chouinardová, Ohad Naharin či Pina Bauschová.
Inscenace Bastard je prvním dílem trilogie Nabarvené ptáče. Pavel Zuštiak se v něm zabývá tématem vykořenění, proměny a jinakosti. Projekt vznikal v koprodukci amerického souboru Palissimo a kulturních organizací Stanica Žilina-Záriečie (SK), Institut Jerzyho Grotowského (PL) a La Mama Etc. (USA), kde dílo vznikalo na rezidenčních stážích. Nominaci má za uvedení na newyorském festivalu La MaMa Moves!
Tanečník a choreograf Jaro Viňarský působil v Praze a v Bruselu, kde spolupracoval s choreografkou Karine Ponties, a dnes žije a tvoří na Slovensku. V Česku v roce 2006 získal Cenu Sazky za objev v tanci za autorské sólo Posledný krok pred.
 

Témata článku