Králové Slunce navštíví Prahu

Milovníci klasického baletu, ale i ti, kteří se zajímají o nové formy tance, budou mít možnost zhlédnout vprostřed prázdnin neobvyklé představení: mezinárodní baletní gala Králové Slunce, které bude uvedeno v české premiéře 4. srpna 2011 v pražském Národním divadle. Uměleckým ředitelem baletního projektu Králové Slunce je známý ruský choreograf Nikita Dmitrijevskij, žák světoznámého českého choreografa Jiřího Kyliána.K hostování v Praze přistupuji s velkou zodpovědností a zvláštní citlivostí. Praha je nejen rodiště Jiřího Kyliána, ale také scéna, kde se zrodila legenda. Je pro mě ctí, že vystupujeme právě na prknech Národního divadla. Jiří Kylián je pro mne člověk, který mi pomohl najít osobní svobodu,” říká Nikita Dmitrievskij.
V programu vystoupí sólisté z nejlepších světových divadel, jako je Velké divadlo v Moskvě, Divadlo Michajlovského a Stanislavského nebo Baletního divadlo Borise Eifmana. Představení navíc doplňují tanečníci ze Státního baletu v Berlíně, Stuttgartského baletu, Compania Nacional de Danza a taneční skupiny „La Mov” ze Španělska, Nizozemského tanečního divadla a Pařížské opery.
Námětem a inspirací tohoto představení se stal barvitý život krále Ludvíka XIV. – zejména jeho taneční vášeň. Gala večer Králové Slunce byl úspěšně uveden v Moskvě i Sofii a získal si přízeň a všeobecné uznání, jakožto jedna z velkých společenských událostí roku. Tradicí představení se stalo také uvádění premiérových děl. Ani letošní rok nebude výjimkou. Nikita Dmitrijevskij divákům představí v premiéře balet s názvem Tabula Rasa a další díla.
Hlavním partnerem představení je společnost TVEL Fuel Company, která je součástí skupiny Rosatom: „Již tradičně podporujeme významné společenské a kulturní události v Rusku a v zemích našich obchodních partnerů. Letos této příležitosti využíváme s ještě větším nadšením vzhledem k našemu patnáctému výročí“, poznamenal výkonný ředitel společnosti TVEL Fuel Company Ivan Dybov. „Tento kulturní počin velmi dobře charakterizuje ducha naší společnosti: klasika a tradice se prolínají s neustálým vývojem – jako nejnovější úspěchy moderního baletu. My jsme společnost působící v sedmnácti zemích světa, a tanečníky tohoto představení jsou nejen absolventi nejlepších ruských baletních škol, ale i další špičkoví tanečníci z celého světa. Jsem si jist, že toto představení upoutá velkou pozornost a stane se jednou z nejzajímavějších kulturních událostí této země,” dodává. Zdroj: Balet ND

Témata článku