Královský balet v Londýně předvede na plátnech kin Labutí jezero

Královský balet v Londýně předvede na plátnech kin Labutí jezero

Královský balet v Londýně předvede na plátnech kin Labutí jezero

Nejznámější světový balet spoutá nešťastnou láskou Odettu Natalie Osipové a Siegfrieda Matthewa Goldinga v přímém přenosu 17. března. Labutí jezero bude z londýnského Královského baletu přenášeno živě do pražského Bia Oko a dvaceti mimopražských kin jako další projekce celoročního cyklu Balet v kině.
Čajkovského Labutí jezero je v baletním světě pojmem, který není třeba blíže představovat. Také v repertoáru Královského baletu v Londýně patří zcela přirozeně ke stálicím, na nichž vyrostly generace věhlasných tanečnic a tanečníků i choreografů. Balet je uváděn v choreografické úpravě Fredericka Ashtona a Davida Bintleyho.
„Baletní soubor v Labutím jezeře je hvězdou sama o sobě,“ upozorňuje režisér inscenace Anthony Dowell na klíčovou roli baletních sboristek v této proslulé feérii. „Dívky zde tvoří páteř, hlavu i srdce celé jevištní produkce a jen díky nim lze naplno prožívat magii příběhu.“ Dowellova slova jsou stále platná i téměř po třiceti letech, kdy pro Královský balet vytvořil tuto svoji verzi Labutího jezera. Jako hluboký a věrný ctitel klasického baletu Dowell navíc vycházel z původní a nepřekonatelné choreografie titánů Maria Petipy a Lva Ivanova z roku 1895, kdy Čajkovského opus světově proslavilo Mariinské divadlo v Petrohradě. Dowellova citlivá interpretace díla tak jen potvrzuje, že klasické pojetí baletu má své neochvějné místo i na scéně 21. století a zcela obstojí vedle moderního přístupu k současné choreografii a její snahy zaujmout co nejširší divácké obecenstvo především s důrazem na efekt.
A právě na tomto představení lze vedle hlavních rolí poukázat na úctyhodnou a skoro až galejní práci baletního souboru, hlavně při náročných hromadných scénách, kdykoli sboristky opanují jeviště. Ať už jde o tanečnice a dvořany honosného královského plesu či o příslovečný jezerní rej zakletých labutí.
„Je to mimořádné vypětí fyzických i duševních sil,“ poodhaluje jedna z členek souboru Sabina Westcombe zákulisní přípravu. „Přechod mezi dějstvími je tak hektický a rychlý, z kostýmů dvořanů a bujaré atmosféry královského plesu se musíte doslova vmžiku přerodit v zakleté labutě na jezerní hladině, kde jsou navíc i poměrně dlouhé pasáže ve strnulé poloze s vypjatou šíjí. Nikomu bych nepřála, co přitom tělo i mysl zažívá,“ směje se při vzpomínce na jakékoli z dosud absolvovaných představení. KDY a KDE:
17. března 20:15 – přímý přenos
Praha – Bio Oko
Brno – kino Scala
Hradec Králové – Bio Central
Písek – kino Portyč
Kopřivnice – kino Puls
Semily – kino Jitřenka
Humpolec – kino Humpolec
Český Krumlov – kino Luna
Polička – Tylův dům
Domažlice – kino Čakan
Varnsdorf – kino Centrum Panorama
Sušice – kino Sušice
Břeclav – kino Koruna
Žamberk – kino Fidiko
Mariánské Lázně – kino Slavia
Vsetín – kino Vatra
Uherské Hradiště – kino Hvězda
Šumperk – kino Oko
Rýmařov – kino Rýmařov
Dvůr Králové nad Labem – kino Svět
Žďár nad Sázavou – kino Vysočina

Zdroj: Balet v kině

Témata článku