Labutí jezero z pařížské Opery

Labutí jezero z pařížské Opery

Labutí jezero z pařížské Opery

K letošním baletním přenosům do kin se po moskevském Velkém divadle, petrohradském Mariinském, či Australském národním baletu připojí rovněž pařížská Opera. Po dvou prosincových záznamech bude v průběhu ledna možno v několika českých kinosálech zhlédnout Labutí jezero v choreografii Rudolfa Nurejeva z roku 1984.

Pro Rudolfa Nurejeva bylo pařížské Labutí jezero již druhým choreografickým zpracováním daného Čajkovského titulu a současně druhým baletem, který pro soubor Opery vytvořil (po Donu Quijotovi 1981). Choreograficky se drží předlohy Lva Ivanova a Maria Petipy, stejně tak libreto přebírá od Vladimira Begičeva a Vasilije Gelcera. Nicméně k oběma složkám přistupuje po svém, a vytváří tak balet tradiční i jedinečné zároveň. Díky hlubší psychologizaci postav i děje bývá toto Labutí jezero mnohými kritiky označováno až za „freudovské“.
V hlavních rolích se představí étoiles (hvězdy) a první sólisté souboru Mathieu Ganio (princ Siegfried), Amandine Albisson (Odetta/Odilie) a François Alu (Wolfgang/Rothbart).

Kdy a kde:
9. ledna 2017, 19.00 – Litoměřice
16. ledna 2017, 18.00 – Frýdlant nad Ostravicí
24. ledna 2017, 19.30 – Prachatice

Témata článku