Laterna magika chystá Cocktail 012 – The Best of

Laterna magika chystá Cocktail 012 – The Best of

Laterna magika chystá Cocktail 012 – The Best of

Od 1. března 2012 se diváci budou na Nové scéně Národního divadla setkávat s inovovaným programem Laterny magiky, který je provede historií a současností tohoto souboru. Cocktail 012 – The Best of nahrazuje starší titul Cocktail 008. Předchozí verze se hrála od roku 2008, kdy Laterna magika slavila 50. výročí vzniku a účasti na světové výstavě EXPO 58 v Bruselu. Protože Cocktail 008 měl mezi návštěvníky podle vedení souboru úspěch, sáhla dramaturgie divadla po čtyřech letech k inovaci a rozhodla se představit další oblíbená čísla z minulého i současného repertoáru Laterny.
Komponovaný večer Cocktail 012 – The Best of představuje tvorbu Laterny magiky v  různých podobách, kterými za dobu své existence prošla, ať už to byly revuální programy nebo vážné celovečerní inscenační projekty, a zahrnuje kaleidoskop ukázek z představení, která má či měla na repertoáru. Začíná se v historii obnovením scénky Krkolomná jízda – ta byla součástí jednoho z prvních programů laterny magiky s názvem Variace z roku 1963. Na její rekonstrukci se podílí i tehdejší představitel „tanečníka na bruslích“ Pavel Veselý. Připomenuta bude také Hra o kouzelné flétně choreografa Libora Vaculíka z roku 1992, která byla premiérovaná v Itálii, nebo projekty Hádanky (1996) a koprodukční česko-francouzské Rendez-vous (2005) z dílny francouzského choreografa a bývalého šéfa souboru Jean-Pierre Aviotta, inscenace ceněné diváky i kritikou. Zastoupena zůstává i práce režiséra Juraje Jakubiska, Casanova, který ve výčtu zastupuje dějový balet, ale také abstraktní moderní tanec, který představuje komponovaný večer Graffiti (též stále na repertoáru). Z něj je uváděna ukázka stejnojmenné choreografie Jiřího Bubeníčka.
Nejsoučasnější repertoár zastupují Legendy magické Prahy, premiéra z roku 2011. V ní se Laterna magika pod režisérským vedením proslulého zakladatele černého divadla Jiřího Srnce vrátila k některým svým klasickým postupům a poetice. Jiří Srnec si k tvorbě inscenace přizval choreografa Petra Zusku, šéfa baletu Národního divadla, a hudebníka Kryštofa Marka a navázal na tradici silných tvůrčích týmů.
Filmoví průvodci Cocktailem se s diváky opět mezi ukázkami vydají na procházku některými pražskými zákoutími, která jsou s historií Laterny spjata, a nechají nahlédnout i do zákulisí divadla. Laterna magika ale zdaleka nežije minulostí: ukázky ze starších i novějších titulů doplňuje opět půlhodinová multimediální show Code 58.08, která ukazuje principy Laterny magiky oblečené v nové vizuální a choreografické podobě. Retro revue zavádí diváky do abstraktního světa čísel a kódů, stejně jako na baletní sál nebo na projížďku po surrealistické krajině, vznikla pod taktovkou mladých filmařů a výtvarníků (Jan Loukota, Michal Cimala, Stanislav Abrahám) a s moderní choreografií (Pavel Strouhal). Byla příspěvkem do programu výstavy Bruselský sen, která byla pořádána právě k výročí EXPA 58. Dobovou atmosférou se však jen inspirovala a nabízí spíš lehce futuristický pohled na umělecké směřování Laterny.
Kromě Cocktailu 012 – The Best of jsou v současnosti na repertoáru Laterny magiky další čtyři představení, Casanova, Graffiti, Kouzelný cirkus a Legendy magické Prahy. Více na www.laterna.cz.

Témata článku