Let Me Die in My Footsteps, premiéra mezinárodního projektu ve Studiu ALTA

Let Me Die in My Footsteps, premiéra mezinárodního projektu ve Studiu ALTA

Let Me Die in My Footsteps, premiéra mezinárodního projektu ve Studiu ALTA

Do svého nejnovějšího projektu Let Me Die in My Footsteps si česká taneční skupina ME-SA přizvala ke spolupráci brazilského choreografa žijícího v Bruselu Renana Martinse de Oliveira a slovinského skladatele Gašpera Piana. Výsledkem mezinárodní koprodukce, na které se podílí i slovenské sdružení BOD.Y a belgická produkční jednotka SeventySeven, je čistě taneční představení, v němž pohybový slovník vzniká z nutnosti dotýkat se a být spolu. Premiéra se uskuteční 24. a 25. září 2015 ve Studiu ALTA.
V inscenaci Let Me Die in My Footsteps se čtveřice tanečníků ocitá v krizi, která je výchozím bodem rozporuplné cesty konfliktu a rozřešení. „V průběhu zkoušení se tanečníci pohybovali po prostoru jako masa, různě měnili vzájemné napětí a odpor, čímž ukazovali dualitu svých vztahů. Jejich putování je harmonické a zároveň plné neshod,“ vysvětluje tvůrčí proces choreograf Renan Martins, který má za sebou interpretační zkušenosti v souborech Meg Stuart/Damaged Goods či ROSAS Anny Theresy de Keersmaeker.
Pro inscenaci složil hudbu Gašper Piano, který byl součástí tvůrčího procesu od samého počátku. „Jeho jemně nostalgická, naživo vytvářená zvuková krajina ostře kontrastuje s vysilující živelností tanečníků. Let Me Die in My Footsteps je náznakem naděje v tomto unáhleném světě, ve kterém věci běží tak rychle, že je nestačíte pochopit. Přináší možnost uvidět vyčerpání a znovuzrození pomocí nové energie,“ dodávají tvůrci.
V představení se sešla čtveřice interpretů. Členky ME-SY Martinu Hajdylu Lacovou, která je držitelkou ocenění Tanečnice roku 2015, a Karolínu Hejnovou tentokrát doplňuje slovenská tanečnice Soňa Ferienčíková, kterou pražské publikum zná z inscenací Bakkheia, Imago či Antiwords. Mužskou energii pak zastupuje Benjamin Pohlig, německý tanečník a absolvent belgické školy současného tance P.A.R.T.S. a na kytaru hrající Gašper Piano.

Vstupenky na představení 24. září zde a na 25. září zde.

Více informací zde.

Skupina ME-SA vznikla v roce 2008. Funguje jako otevřená platforma, která kombinuje autorské projekty se zvaním hostujících choreografů jak z československé, tak mezinárodní taneční scény. V roce 2013 se ME-SA poprvé dostala na seznam tzv. “Priority Companies” sítě Aerowaves, a to díky projektu Much More Than Nothing choreografického dua Peter Šavel/Stano Dobák. Soubor třikrát získal nominaci na Taneční inscenaci roku. V roce 2015 získala Martina Hajdyla Lacová, jedna ze zakladatelek ME-SY, ocenění Tanečnice roku za svůj výkon v představení SuperNaturals, dalším projektu souboru, který je na seznamu Aerowaves, tentokrát pro rok 2015. ME-SA pravidelně uvádí své projekty na festivalech, např. Spring Forward, TANEC PRAHA, Česká taneční platforma, APAP/NYC ad.
Více na http://www.me-sa.cz/.

Renan Martins začal svá taneční studia v Rio de Janeiru na Deborah Colker Movement Center, odkud pak pokračoval díky stipendiu na salcburský SEAD a dále na P.A.R.T.S., kde studoval v letech 2010 – 2013. Doposud vytvořil 5 autorských projektů, které uvedl na festivalech v Brazílii, Rakousku, Německu, Holandsku, Portugalsku, Rusku a samozřejmě v Belgii, kde působí nejvíce. V současné době působí jako tanečník v projektu Re:Zeitung Anny Teresy de Keersmaeker a je členem souboru Meg Stuart/Damaged Goods Company.
Více na http://renancaldoverde.wix.com/renan-martins.

Zdroj: Studio ALTA

Témata článku