Maďarský soubor pohybového divadla Kompánia se představí divákům Teatra NoD

Maďarský soubor pohybového divadla Kompánia se představí divákům Teatra NoD

Maďarský soubor pohybového divadla Kompánia se představí divákům Teatra NoD

Na pozvání dramaturgie Teatra NoD do Prahy přijíždí maďarský soubor Kompánia se svým divadelním projektem Bruno Schulz: Pojednání o figurínách (Bruno Schulz: The Treatise on Mannequins), který se představí pražskému publiku Teatra NoD 21. dubna od 20 hodin. Během loňského ročníku festivalu nezávislého a amatérského divadla Apostrof se divadlo Kompánia stalo jedním z velkých překvapení festivalu. Představení inspirované dílem u nás nepříliš známého výtvarného umělce a spisovatele Bruno Schulze nabízí velmi vytříbený umělecký zážitek z pohybového divadla, který si divák vychutná všemi smysly. Součástí večera bude i koncert a výstava fotografií, kterou s sebou soubor přiveze.
Projekt Bruno Schulz: Pojednání o figurínách je projektem založeným na mezinárodní spolupráci za finanční podpory Visegradského fondu – vedle Maďarska se na jeho vzniku podílel režisér a několik herců a hudebníků z polského One Poem Theatre po boku herců a výtvarných umělců ze Slovenska. Jedná se o velmi komplexní dílo, které atakuje všechny divákovy smysly. Komplexnost je ostatně vlastní nejen tomuto představení, ale i samotné osobnosti Bruna Schulze, polského rodáka, který po sobě zanechal nám nepříliš známé výtvarné i literární dílo plné sentimentu, vzpomínek, ale i lascivnosti a dráždivé erotičnosti předválečných salónů.
Představení souboru Kompánia slibuje být stejně takové, jako je Schulzovo dílo. Početný soubor s sebou přiveze představení „lehké, poetické, plné dráždivých zvuků a situací, zároveň plné zašlého sentimentu po starých dobrých časech a vzpomínek na tradice chasidských Židů a středoevropského předválečného milieu intelektuální bohémy“. Právě divácký zájem byl jedním z důvodů, proč se dramaturg Adam Halaš rozhodl soubor do Prahy pozvat: „Když jsme toto představení viděli poprvé, byli jsme si jisti, že ho chceme nabídnout i českým divákům. Z mnoha důvodů, ale pro mě jedním z těch hlavních je výsledný zážitek z představení, který si divák může vychutnat všemi svými smysly. Mimořádné je také, jakým způsobem celý soubor – čítající hudebníky, herce i výtvarné umělce – pracuje se scénou, která bude tvořena velkými haldami písku. Odvaha a ambicióznost celého projektu, který navíc divákova očekávání dokáže naplnit, mi imponovala a byla jedním z důvodů, proč jsem Kompánii k nám do Teatra NoD pozval.
Videoukázka Do Teatra NoD se také vrací se svým vystoupením soubor Teatro Novogo Fronta. Ten připomene 20. dubna svou inscenaci Dias de Las Noches, se kterou v roce 2004 získali ocenění listu Scotsman na Edinburgh Fringe Festival. Zdroj: NoD

Témata článku