Maďarští tanečníci v olomouckém Konviktu

Maďarští tanečníci v olomouckém Konviktu

Maďarští tanečníci v olomouckém Konviktu

V sobotu 15. října uvede občanské sdružení Divadlo Konvikt v rámci svého podzimního programu oceňovaný maďarský soubor současného tance The Symptoms. Ten za devět let své existence posbíral veškerá domácí ocenění v oblasti alternativního tance. Uvedou inscenaci From Scratch, která vychází z minimalistických gest, bezvýznamných klišé a každodenní rutiny, zpracovávaných do koláže výjevů a scén. Každá z krátkých epizod, ze kterých představení sestává, nabízí jiný náhled na konzumní společnost – zjednodušený, stylizovaný a zvětšený v unikátním různorodém jazyku, který mísí tanec, absurdní komedii a pantomimu. From Scratch vyhrála několik ocenění a byla odehrána na několika místech Evropy, mimo jiné i Gdaňsku, Lublani, v Řezně, či Bratislavě.
The Symptoms začala tvarovat v roce 2002 maďarská choreografka Réka Szabó. Jejich představení jsou pečlivě vybrané, inteligentní a humorné kreace mixující tanec s činoherním herectvím a pantomimou. Skupina pracuje v různých podmínkách, své inscenace studuje pro divadelní pódium, stejně jako jim není cizí improvizování ve veřejných prostorách a galeriích. Za léta svého působení účinkovali The Symptoms na mnoha různých festivalech a přehlídkách, mimo jiné v The Place v Londýně, v Národním divadle v Praze, v Schauspiel v Kolíně, či v Savoy-teatteri v Helsinkách.
Tento soubor jsme se snažili do Olomouce dostat téměř dva roky, ale s ohledem na finanční i technickou náročnost to nebylo jednoduché. Pokračujeme v prezentaci toho nejlepšího z vybraných zemí a díky Divadlu Konvikt mohl olomoucký divák vidět již téměř kompletní špičku soudobého maďarského tance,“ říká dramaturg Divadla Konvikt Jan Žůrek.
Představení From Scratch mají diváci možnost zhlédnout v Divadle K3 (Umělecké centrum Univerzity Palackého) v sobotu od 20 hodin. Více na www.divadlokonvikt.cz. Zdroj: DK

Témata článku