Merce Cunningham, John Cage & Robert Rauschenberg 1964 v Praze a Ostravě

Merce Cunningham, John Cage & Robert Rauschenberg 1964 v Praze a Ostravě

Merce Cunningham, John Cage & Robert Rauschenberg 1964 v Praze a Ostravě

Balet Národního divadla moravskoslezského připomene letos jedno významné taneční výročí. Připravilo hudebně-taneční performanci k 50. výročí vystoupení skupiny Merce Cunninghama (Merce Cunningham Dance Company) v České republice. Taneční koncert s živou hudbou u příležitosti 50. výročí vystoupení Merce Cunningham Dance Company, Johna Cage a Roberta Rauschenberga se uskuteční v Praze a Ostravě, kde bude součástí také otevřená zkouška a taneční workshop s Danielem Squarem, bývalým členem Cunninghamova souboru. Jde o společný projekt Národního divadla moravskoslezského a Ostravského centra nové hudby ve spolupráci s Operou Národního divadla v Praze.
Autory koncepce tohoto projektu jsou skladatel a dirigent Petr Kotík a dirigent, současný ředitel Národního divadla moravskoslezského Jiří Nekvasil. Na projektu se podílí baletní soubor NDM. Představení se uskuteční v Ostravě 24. září (v Divadle Antonína Dvořáka) a v Praze 28. září (na Nové scéně Národního divadla). John Cage: Concert for Piano and Orchestra, Christian Wolff: Music for Merce Cunningham, Toshi Ichiyanagi: Activities for Orchestra. Otevřené zkouška projektu v Ostravě se uskuteční již 8. září a taneční workshop 15. září.

Jaký je motiv celého projektu? V září roku 2014 uplyne přesně 50 let od doby, kdy umělci John Cage a Merce Cunningham navštívili Československo a i přes tehdejší politickou situaci zde uskutečnili svá představení. Národní divadlo moravskoslezské chce tuto výjimečnou událost připomenout výročním koncertem umělců, kteří dané věci byli přítomni nebo svou uměleckou činností navazují na tvůrčí práci Johna Cage a Merce Cunninghama. Merce Cunningham Dance Company na svém světovém turné v roce 1964 vystoupila v Československu dvakrát. Ansámbl přicestoval 21. září 1964 z Helsinek. Následujícího dne se skupina představila českému publiku v Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnešní Stromovka) a 23. září na besedě v pražském Divadle hudby. Dne 24. září 1964 odcestovali umělci letecky do Ostravy, kde ještě týž den vystoupili v budově Divadla Zdeňka Nejedlého, dnešním Divadle Antonína Dvořáka. Druhý den pak pokračovali letadlem do Polska.

Cílem současného projektu je uspořádat ojedinělý koncert jako vzpomínku na výjimečné vystoupení umělců z USA v roce 1964. Merce Cunningham Dance Company, ve které působili a účinkovali také hudební skladatel John Cage a výtvarník Robert Rauschenberg, vystupovala v Československu téměř v utajení. Jejich jména nebyla záměrně prezentována ani na plakátech k dané akci. Tyto koncerty znamenaly v komunistickém Československu 60. let naprosté zjevení a poskytly tak první setkání s tvorbou „svobodného“ světa. Mnozí čeští umělci, kteří v mladém věku koncert navštívili, dodnes intenzivně vzpomínají na to, jaké dojmy a pocity v nich toto zvláštní setkání zanechalo a jak osudové pro jejich tvůrčí směr a vývoj bylo. Před padesáti lety tato vystoupení znamenala první živé setkání s nejnovějšími proudy soudobého performativního umění v tehdejším Československu. 

Doprovodný program:

8. 9. Pondělí – OTEVŘENÁ ZKOUŠKA části programu Anyroad
Zkoušejí a tančí: Daniel Squire, Nicole Morel a tanečníci baletu NDM
Místo: Taneční sál Divadla Antonína Dvořáka, 3.patro
Čas: 16.00 – 17.00 

15. 9. Pondělí – WORKSHOP 
Taneční technika a repertoár Merce Cunninghama s přednáškou z historie legendární skupiny Merce Cunningham Dance Company
Místo: Multižánrové centrum Cooltour Ostrava
Čas: 17.30 – přednáška, 18.30 – 20.30 workshop  Zdroj: NDM

Témata článku