MĚSTO V POHYBU 2011 – festival současného tance a pohybového divadla v Českých Budějovicích

MĚSTO V POHYBU 2011 – festival současného tance a pohybového divadla v Českých Budějovicích

MĚSTO V POHYBU 2011 – festival současného tance a pohybového divadla v Českých Budějovicích

Druhá polovina června patří v Českých Budějovicích opět tanci a pohybu. Od 14.–19. června 2011 bude probíhat druhý ročník festivalu současného tance a pohybového divadla MĚSTO V POHYBU, jehož realizaci po Bazilice přezvalo občanské sdružení Kredance. Letošní ročník v průběhu šesti dnů nabídne představení českých a mezinárodních souborů, festivalový Open Space i workshopy a promítání tanečních filmů.
V parku Háječek bude v úterý 14. června probíhat zahájení festivalu formou několika krátkých tanečních vstupů. Vystoupí regionální taneční soubor Barevný děti se svým pohybovým představením White Bird s živou hudbou a „blikajícím tajemstvím“. Scénickým tancem se představí taneční skupina Na tenkém ledě, kterou vede choreografka Pavla Nýdlová. Večer zakončí Improvizační koncert z produkce festivalu současné hudby OSTINATO; místo a čas si organizátoři nechávají zatím jako tajemství.
Druhý festivalový den 15. června zahájí v 17 hodin festivalový Open Space v Horké Vaně Večer bude pokračovat úspěšným představením z nejnovější produkce mezinárodně uznávané taneční skupiny DOT 504 – kouzelný duet o dvou lidech, kteří zažívají lov na vlastní kůži, Mah Hunt, za nějž byla choreografka a tanečnice Lenka Vágnerová nominována na cenu Thálie v oboru balet. Představení bylo oceněno i na letošní Taneční platformě kde získalo Cenu diváka. Představení je z produkce TANEC PRAHA 2011.
Komponovaný večer moderního baletu Jihočeského divadla od choreografů Attily Egerhaziho, Lidy Wose a Jiřího Kyliána se bude konat v DK Metropol 16. června. Mezi zajímavé podívané bude určitě patřit spontánní minimalistický projekt Tour du Café au Lait, při kterém budou diváci moci přímo ve vybrané kavárně sledovat působivé taneční kreace a k tomu pít svůj drink. Tančí Veronika Kotlíková, Tereza Ondrová a Helena Arenbergerová. Na večerní potulce městem v pátek 17. června narazí návštěvníci na Piaristickém náměstí na představení Finis Terrea od nezávislé divadelní skupiny Divadla Continuo. Jejich inscenace je obtížné žánrově zařadit. Pohyb, fyzické herectví, tanec, cirkusové techniky, živá muzika, stejně jako výrazná výtvarná stylizace – to vše vytváří nezaměnitelnou podobu jednotlivých inscenací. Téma představení Finis Terrea vychází ze základních archetypů naší západní civilizace, a to představy muže putujícího za poznáním, dobrodružstvím, objevováním nových zemí. Avšak co se děje se ženami, které zůstávají doma? Jaké jsou jejich představy o životě, sny a tužby? „Jakou příchuť má cestování pro ženy? Tato otázka nás inspirovala k vnímání a vyprávění příběhu o putování také z druhé perspektivy – očima těch, jež zůstaly doma. Jejich putování má skryté cestičky plné barev a fantazie, jež jsou možná živější než realita sama,“ dočteme se na webových stránkách divadla.
Na své si v programu přijdou i děti. V sobotu 18. června mohou přijít do tanečního studia Kredance v Riegrově ulici 51, kde v 11 hodin začíná workshop žonglování pro děti od 9 let. Pro dospělé je ve stejný čas připravený workshop současného tance s tanečníky souboru NANOHACH – Leou Švejdovou a Honzou Malíkem. Večer pak Tereza Georgievová, Ati a Štěpán Coufala z Cirque Garuda předvedou něco ze svých žonglérských dovedností, ohnivou show, i pár akrobatických kousků. Představení EN TO PAN – Kámen mudrců vypráví mystický příběh alchymisty, rozkrývající hladiny vědomí a nevědomí, reality a neskutečna, bořící hranice mezi možným a nemožným... – proud ohnivých a žonglérských technik, vizuálních projekcí, světelné show a akrobacií spojených v představení nového cirkusu.
Festival ukončí představení volné skupiny tanečníků v projektu Kredance: Snové espektákulo. Kredance o.s. je mladé jihočeské seskupení, které sdružuje tanečníky, taneční pedagogy a choreografy se zájmem o současný a moderní tanec, street dance a break dance. „Žijete s hlavou v oblacích? Nebo se naopak nedokážete odpoutat od racionálního světa? Jedinečný taneční zážitek, který vás zavede do světa snů a reality, do světa, kde nic není nemožné. Surrealismus, pop-artový vizuál, unikátní taneční minimalismus a hlavně sny, realita a tajemný Sir. Espacta Culo… to vše je Snové espektákulo,“ láká na představení jedna z tanečnic Bára Čepičková.
Festival Město v pohybu by měl přispět k přiblížení a zvýšení zájmu jihočeské veřejnosti o moderní tanec, který je na jihu Čech minoritní záležitostí. „Chtěli bychom tanec představit nejen z pohledu diváka, ale také jej motivovat z pohledu potencionálního účastníka tanečních workshopů či kurzů,“ říká dramaturg Jiří Grauer. Jedním z cílů projektu je tedy divákům nejen moderní tanec zprostředkovat, přinést nová představení do regionu, ale zejména v nich vzbudit zájem, který je bude následně motivovat k dalšímu vyhledávání, objevování, navštěvování a cítění tohoto žánru.
Vstupenky na vybraná představení si můžete zakoupit na prodejných místech rezervačního systému CB systém či rezervovat na webu www.cbsystem.cz. Další informace naleznete na webu www.mestovpohybu.cz. Zdroj: Město v pohybu

Témata článku