Mezinárodní den tance 2016

Mezinárodní den tance 2016

Mezinárodní den tance 2016

Vize tance ve spolupráci s Národním divadlem, Českou televizí a dalšími partnery připravují oslavy Mezinárodního dne tance v České republice, který připadá na pátek 29. dubna 2016. K oslavám Mezinárodního dne tance se každoročně připojují desítky měst v České republice. V roce 2015 jich slavilo 33. Tanec v den oslav oživí náměstí, parky, nádraží, speciální program připravují taneční studia, školy i divadla. Zapojují se jak profesionální, tak amatérské soubory, studenti tance, taneční nadšenci i kolemjdoucí bez ohledu na věk. Slaví se napříč tanečními styly od baletu, přes současný tanec, nový cirkus až po hip-hop, street dance, tango nebo swing.
Spolek Vize tance sdružující přední české choreografy, tanečníky, publicisty a kulturní manažery od roku 2010 podněcuje k oslavám v ČR a ve spolupráci s Národním divadlem, od loňského roku Českou televizí a dalšími partnery, organizuje v Praze a v Brně program pro veřejnost,” říká Nataša Novotná koordinátorka Mezinárodního dne tance ve Vizi tance. „Součástí oslav jsou ukázky tanečních představení, otevřené taneční lekce, tančírny, flashmob - společná choreografi nebo čtení celosvětového poselství,” dodává.
Národní divadla v Praze a Brně již pravidelně organizují klasický baletní trénink pod širým nebem. Začne v 15:30 a zúčastní se ho stovky tanečníků. Ve spolupráci s Českou televizí vznikne telemost mezi Národními divadly v Praze a Brně a kdokoliv bude mít možnost připojit se k tréninku díky přenosu na webu České televize. V Praze se ve vedení hodiny vystřídají například první sólisté Baletu ND Nikola Márová a Michal Štípa, tanečnice, choreografka a zakladatelka souboru 420PEOPLE Nataša Novotná nebo ředitel Taneční konzervatoře hl. města Prahy Jaroslav Slavický, v Brně to bude umělecký šéf baletu Mário Radačovský a další taneční osobnosti.
Pražský program bude pokračovat dětským flashmobem pod patronací Národního divadla (instruktážní video je zveřejněno zde). Poté zazní celosvětové poselství významného tanečníka a choreografa, kterého každoročně vybírá Taneční komitét Mezinárodního divadelního ústavu. Autorem letošního poselství je samoanský choreograf, režisér a výtvarník Lemi Ponifasio. Český překlad poselství bude zveřejněn na www.danceday.cz. Na piazzetě dále vystoupí pražské konzervatoře a program zakončí flashmob - společná choreografie pro dospělé, který připravila Vize tance ve spolupráci s tanečním studiem Stage Praha. Letošní choreografie spojuje současný tanec, street dance a latinsko-americké tance a na jeho vzniku se podíleli Nataša Novotná, Anet Antošová, Kateřina „Káka” Kvasnicová nebo Kubánec Maykel Eduardo Talavera. Instruktážní video je k dispozici zde, každou část se lze naučit podle samostatných tutorialů také z youtube. Flashmob se tradičně tančí po celé zemi a propojuje program oslav na různých místech. Kdokoliv může vymyslet vlastní program oslav a zadat ho na danceday.cz přes formulář zde. Na piazzetě bude představen i nový Nadační fond pro taneční kariéru, za kterým stojí Vize tance a Taneční sdružení a Databáze tance, projekt serveru Taneční aktuality.cz.
Další místa, kde se v Praze chystá program, jsou například A(VOID) Gallery na náplavce u Rašínova nábřeží s tančírnami tanga a swingu nebo OC Quadrio ve Spálené ulici. Vlastní oslavy připravuje mnoho tanečních škol, studií a divadel jako je studio Stage Praha, Studio Contemporary, Studio ALTA, divadlo Ponec aj. K oslavám tance se připojí například i hudební festival vs. Interpretation, který na 29. dubna plánuje speciální hudebně-taneční program. Podrobné informace o jednotlivých akcích nejen v Praze, ale po celé České republice se postupně objevují v taneční mapě na www.danceday.cz. Mapu připravuje Vize tance ve spolupráci s domácí taneční komunitou.

O Mezinárodním dni tance
Mezinárodní den tance (MDT) se slaví 29. dubna od roku 1982, kdy ho vyhlásil Taneční komitét ITI (International Theatre Institute ‐ Mezinárodní divadelní ústav), partnerská organizace UNESCO. Tento den je významný narozením velkého tanečního reformátora Jeana‐Georgese Noverra (1727-1810), který byl svými současníky nazýván Shakespearem tance. Cílem celosvětových oslav je připomenout si univerzální povahu tance, který překonává etnické, kulturní, politické i náboženské bariéry mezi lidmi.

Video z loňských oslav v Praze najdete zde.

O Vizi tance
Národní iniciativa pro rozvoj současného tance, pohybového divadla a interdisciplinárního umění vznikla v roce 2008. Sdružuje umělecké profesionály – tanečníky, choreografy, pedagogy, manažery, teoretiky a kritiky. Posláním spolku je zviditelnit taneční umění v České republice ve vztahu k ostatním uměleckým disciplínám. Aktivity se zaměřují na rozvoj infrastruktury oboru a obnovu jeho celospolečenského uznání. Vize tance organizuje oborové konference, jedná s orgány státní správy, podílí se na vzniku odborných publikací a iniciuje v České republice oslavy Mezinárodního dne tance. Další informace jsou k dispozici na www.vizetance.cz a na www.facebook.com/vizetance.

Zdroj: Vize tance

Témata článku